Krakowska Jesień Jazzowa: Ralph Alessi Quintet

Zdjęcie: 
Miejsce: 
Klub Alchemia, Kraków
Data: 
22.10.2019

Magazyn Jazz Times nazywa jego muzykę „czystą, przestronną, wyrafinowaną i zdyscyplinowaną”. Ralph Alessi wystąpi 22 października, w klubie Alchemia, w ramach 4. Krakowskiej Jesieni Jazzowej.

Ralph Alessi – syn trębacza Joe Alessiego i śpiewaczki operowej Marii Leone, urodził się w San Francisco w Kalifornii. Jego starszy brat, Joseph, jest klasycznym puzonistą, a żona, Liz, gra na fagocie. Alessi jest i zawsze był otoczony muzyką, czego trudno nie zauważyć – gra z lekkością i polotem, jakby przychodziło mu to zupełnie bez wysiłku. Ta pozorna łatwość jest znakiem rozpoznawczym tylko najbardziej wybitnych muzyków.

Pianista Fred Hersch nie szczędzi trębaczowi pochwał. „Czasami to, co gra, nie jest ciepłe i przytulne. Ale jest znakomity. Jest znakomitym muzykiem w każdej sytuacji, w jakiej się znajdzie. To jest facet, który jest po prostu straszliwie dobrym muzykiem”. Alessi nie pcha się na afisze, ale jest pierwszym wyborem do współpracy dla tak znakomitych artystów jak Jason Moran, Don Byron, Uri Caine czy Steve Coleman.

Jego najnowsze wydawnictwo to Imaginary Friends (ECM Records, 2019), chwalone przez Jazz Times: „Muzyczna więź pomiędzy trębaczem Ralphem Alessim i saksofonistą Ravim Coltranem rozwija się w relację na równi z najwyższym szczeblem kolaboracji trąbka / saksofon tenorowy. Nie są tylko silnym frontem, są projektem, który tworzy coś więcej niż suma jej części”.

Alessi jest również założycielem i dyrektorem School for Improvisational Music oraz wykładowcą na Uniwersytecie Nevada-Reno. Współpracował z takimi artystami jak Scott Colley, Steve Coleman, Don Byron, Ravi Coltrane, Uri Caine, Fred Hersch, Drew Gress, Luk Checju, Dafnis Prieto i Jason Moran. W Krakowie zagra w towarzystwie niemieckiego perkusisty Moritza Baumgärtnera i trzech niezwykle obiecujących młodych polskich muzyków: Kuby Więcka, Mateusza Gawędy i Maxa Muchy.

Saksofonista Kuba Więcek to laureat m. in. Fryderyka oraz Mateusza Trójki za debiut fonograficzny Another Raindrop, który jest pierwszym debiutem w kultowej serii Polish Jazz od 28 lat. Jest absolwentem Rytmisk Musikkonservatorium w Kopenhadze. Więcek poznał Alessiego podczas pobytu w Nowym Jorku. Muzycy natychmiast znaleźli wspólny muzyczny język.

Mateusz Gawęda jest pianistą i kompozytorem, współtwórcą zespołów Mateusz Gawęda Trio, Cracow Jazz Collective, Pezda / Gawęda Duo i Silberman. Album Mateusz Gawęda Trio Overnight Tales został wyróżniony m.in. nominacją do nagrody Fryderyki 2017. Współpracował z takimi artystami jak John Scofield, John Medeski, Billy Hart, Jacek Kochan, Maciej Obara, Albert Beger, Gianni Gebbia i Janusz Muniak.

Do współpracy muzycy zaprosili jedną z najbardziej rozchwytywanych sekcji rytmicznych w Europie – kontrabasistę Maxa Muchę i Moritza Baumgärtnera.

CO? – 14. Krakowska Jesień Jazzowa: Ralph Alessi Quintet
KTO? – Ralph Alessi, Kuba Więcek, Mateusz Gawęda, Max Mucha, Moritz Baumgärtner
GDZIE? – Klub Alchemia, Kraków
KIEDY? – 22/10/2019; 20:00