Krakowska Jesień Jazzowa: Liūdas Mockunas / Rafał Mazur / Raymond Strid

Zdjęcie: 
Miejsce: 
Hevre, Kraków
Data: 
01.12.2017
Godzina: 
20:00

Dwunastą edycję Krakowskiej Jesieni Jazzowej zakończy występ litewsko-polsko-szwedzkiego tria: Liudasa Mockūnasa, Raymonda Strida i Rafała Mazura. Międzynarodowe trio wystąpi już 1 grudnia w klubie Hevre.

Muzycy mieli już oczywiście okazję występować na Krakowskiej Jesieni Jazzowej w wielu rolach i muzycznych konstelacjach. Jako trio usłyszeliśmy ich podczas szóstej edycji KJJ, w 2011 roku. Dobrym powodem do ich powrotu na krakowski festiwal jest płyta tria, wydana przez oficynę Marka Winiarskiego Not Two. Opublikowany na początku 2017 r. krążek jest zapisem koncertu Liudasa Mockūnasa, Raymonda Strida i Rafała Mazura na scenie Divadlo 29, ambitnego ośrodka kulturalnego w czeskich Pardubicach.

Raymond Strid to najstarszy i najbardziej doświadczony w tym zespole muzyk, choć przygodę z jazzem zaczynał relatywnie późno i nie mając praktycznej wiedzy muzycznej. Był za to audiofilem, a perkusja wydała mu się instrumentem najłatwiejszym do opanowania. Od czasu, gdy zagrał swój pierwszy koncert, w 1977 roku, Strid współtworzył zespół GUSH (z Matsem Gustafssonem i Stenem Sandellem), dołączył do Barry Guy Orchestra, Fire! Orchestra, grał również z Joëlle Léandre. Dziś sam jest nie tylko muzykiem; uczy również założeń muzyki improwizowanej.

Liudas Mockūnas i Rafał Mazur to twórcy, którzy w swoich środowiskach działają aktywnie na rzecz rozwoju muzyki improwizowanej. Litewski saksofonista i kompozytor, członek Copenhagen Art Ensemble, jest jednym z założycieli Lithuanian Jazz Federation. Założył też własną wytwórnię. Rafał Mazur to z kolei związany z Krakowem gitarzysta i filozof. Grając na basowej gitarze akustycznej, od lat rozwija swoją koncepcję swobodnej improwizacji („sound oriented free improvisation”). Mazur jest również twórcą warsztatów rozwoju zdolności improwizatorskich, które mają wspierać młodych muzyków.

CO? – 12. Krakowska Jesień Jazzowa: Liūdas Mockunas / Rafał Mazur / Raymond Strid
KTO? – Liūdas Mockunas, Rafał Mazur, Raymond Strid
GDZIE? – Hevre, Kraków
KIEDY? – 01/12/2017, 20:00
BILETY? – 30 pln przedsprzedaż / 40 pln w dniu koncertu