Krakowska Jesień Jazzowa: Joëlle Léandre / Evan Parker / Agustí Fernández / Zlatko Kaučič

Zdjęcie: 
Miejsce: 
Klub Alchemia, Kraków
Data: 
19.10.2015
Godzina: 
20:00

Między 18-tym a 21-szym października 10. Krakowska Jesień Jazzowa zaprasza do Klubu Alchemia na cykl „Mistrzów improwizacji”. Joëlle Léandre spotka się na scenie ze Słoweńcem Zlatko Kaučičiem, Brytyjczykiem Evanem Parkerem oraz Katalończykiem z wyboru Agustí Fernándezem.

Muzyczne drogi Léandre  i Kaučičia przecinały się w przeszłości wielokrotnie, ale scenę podzielą dopiero po raz pierwszy. Dlatego drugi wieczór zapowiada się szczególnie interesująco. Rozpocznie go występ Joëlle Léandre i Evana Parkera. Później improwizować będą Agustí Fernándezem wspierany przez Zlatko Kaučiči.

Pochodząca z Prowansji Joëlle Léandre ma w swoim dorobku współpracę z Ensemble InterContemporain Pierre’a Bouleza, czy wielkim rewolucjonistą współczesnego baletu, Mercem Cunnighamem. Léandre muzyczną edukację rozpoczęła od nauki gry na flecie i fortepianie. Jednak, za namową nauczyciela muzyki, zdecydowała się poświęcić się kontrabasowi. Po nauce w paryskim konserwatorium, Léandre otrzymała stypendium, które umożliwiło jej dalszą edukację w Nowym Jorku w czasie, gdy artystyczna scena miasta była wciąż niezwykle płodna i nowatorska. To właśnie tam zetknęła się z pionierską twórczością tzw. szkoły nowojorskiej: Mortona Feldmana, twórcy „otwartej formy” Earle’a Browna, Giacinto Scelsiego czy Johna Cage’a.

Urodzony w 1944 r. w Bristolu Parker uczył się grać na saksofonie u Jamesa Knotta. Następnie pochłonęły go studia botaniczne na Birmingham University. Ostatecznie, porzucił uniwersyteckie mury na rzecz muzyki. Grywał wówczas z Howardem Rileyem. Pracował tez nad autorską koncepcją improwizacji freejazzowej. Prócz wielu godnych uwagi koncertów solowych i płyt, nagrywał też lub pracował z Chrisem McGregorem, Tonym Oxleyem, Barrym Guyem, Globe Unity Orchestra, Steve’em Lacym czy Peterem Brötzmannem.

O Fernándezie nowojorski “The Village Voice” napisał: “Jest jednym  z tych najważniejszych muzyków hiszpańskich, którzy dla muzyki kreatywnej czynią dziś najwięcej, łącząc unikatowy styl z improwizacją i wiedzą na temat XX-wiecznej pianistyki”. Pochodzący z Palma de Mallorca pianista ma w swoim dorobku współpracę z takimi muzykami, jak Peter Kowald czy Derek Bailey. Od 2002 r. jest członkiem New Orchestra Barry’ego Guya. Z Evanem Parkerem złączyła go zaś wspólna gra w zespole Parkera, The ElectroAcoustic Ensemble.

Zlatko Kaučič - pochodzący ze Słowenii muzyk we wczesnych latach 70-tych wyemigrował do Włoch, gdzie nagrywał i koncertował z grupą Hero. W kolejnych latach współpracował między innymi z Irene Schweitzer, Radu Malfatti, Duško Goykovichem i Allenem Blairmanem. W 2011 r. Zlatko Kaučič został uhonorowany najwyższym odznaczeniem za zasługi i osiągnięcia w dziedzinie kultury przyznawane w Słowenii, Prešeren Fund Award.

CO? – 10. Krakowska Jesień Jazzowa: Mistrzowie Improwizacji dzień 2
KTO? – Joëlle Léandre, Zlatko Kaučič, Evan Parker, Agustí Fernández
GDZIE? – Klub Alchemia, Kraków
KIEDY? – 19/10/2015, 20:00
BILETY? – 30 zł / 40 zł
KARNET? - 90 zł (na cykl Mistrzowie Improwizacji)