Krakowska Jesień Jazzowa: Gush! & Guests

Zdjęcie: 
Miejsce: 
Muzeum Manggha, Kraków
Data: 
28.11.2018
Godzina: 
20:00

Na zakończenie Krakowskiej Jesieni Jazzowej czeka nas prawdziwa improwizacyjna uczta – Mats Gustafsson zaprosi nas na trzydzieste urodziny formacji Gush! Będziemy w doborowym towarzystwie – do tria Gustafsson/Sandell/Strid dołączy w celebracjach grupa intrygujących przyjaciół z równie intrygującym instrumentarium. 28 listopada usłyszyzmy ich w krakowskim Muzeum Manggha.

Gush gra dokładnie tak, jak można by się spodziewać po trzech doświadczonych muzykach współpracujących ze sobą od wielu dekad. Saksofon Gustafssona wydaje dźwięki przypominające wręcz ludzki głos, gra na fortepianie Sandella jest liryczna i perkusyjna, a perkusja Strida ma swoją własną tajemniczą płynną estetykę – razem tworzą intensywne, abstrakcyjne piękno dźwięków płynących razem i tworzących jedną organiczną całość. Zespół ma na koncie osiem wydawnictw – ostatnie to The March (2015).

Muzyczne życia mistrza improwizacji Matsa Gustafssona są różnorodne i trudne do zliczenia, ale spróbujmy wymienić chociaż parę: The Thing, FIRE!, THE END, LUFT, FIRE! Orchestra, Klangforum Wien, i oczywiście NU Ensemble. Współpracował też z takimi artystami jak Sonic Youth, Merzbow, Jim O´Rourke, Barry Guy, Otomo Yoshihide, Yoshimi, Peter Brötzmann, i Ken Vandermark. Zagrał blisko dwa tysiące koncertów i brał udział w nagraniu ponad dwustu płyt, a biorąc pod uwagę artystyczną nadpobudliwość Gustafssona, te liczby mogą być zaniżone. Ale to nie wszystko. Mats Gustafsson jest też kuratorem festiwali, autorem instalacji dźwiękowych, kompozytorem i wydawcą.

Ten przewrotny artysta żyje improwizacją. Jak sam mówi „Poszukiwania nigdy się nie kończą. Wszystko, co rzuca ci wyzwanie, trzeba zbadać (…) Zawsze chodziło o to wyzwanie i badanie. Poszukiwanie. I zawsze tak będzie. Największym wyzwaniem jest znalezienie własnego głosu na instrumencie i ciągłe rozwijanie go przez cały czas. CAŁY czas!”

CO? – 13. Krakowska Jesień Jazzowa: Gush! & Guests
KTO? – Mats Gustafsson, Sten Sandell, Raymond Strid, Sven Åke Johansson, Phil Wachsman, Sofia Jernberg, Peter Söderberg, Christine Abdelnour, Jörgen Adolfsson, Anders Nyqvist
GDZIE? – Muzeum Manggha, Kraków
KIEDY? – 28/11/2018, 20:00
BILETY? – 50 zł / 60 zł
KARNET? – 80 zł