Krakowska Jesień Jazzowa: Amirtha Kidambi & Elder Ones

Zdjęcie: 
Miejsce: 
HEVRE, Kraków
Data: 
04.11.2017
Godzina: 
20:00

Kwartet Amirtha Kidambi & Elder Ones to grupa utalentowanych muzyków, którzy poszukują nowych środków wyrazu. 4 listopada wystąpią, w krakowskim klubie HEVRE, w ramach Krakowskiej Jesieni Jazzowej.

Świeże spojrzenie na tradycję uduchowionego jazzu – ten opis absolutnie nie wyczerpie listy cech, którymi opisać można Amirthę Kidambi i jej zespół Elder Ones, ale z pewnością zasugeruje uczestnikom Krakowskiej Jesieni Jazzowej, jaką ścieżką podążają muzycy. Ten amerykański zespół jest opisywany jest przez wielu krytyków jako jedna z najciekawszych formacji współczesnej amerykańskiej sceny jazzowo-improwizującej. I jest w tym sporo racji.

Zespół Elder Ones tworzą saksofonista Matt Nelson, kontrabasista Brandon Lopes i perkusista Max Jaffe. Muzycy wykonują kompozycje napisane przez Amirthę Kidambi. Kidambi to 30-letnia wokalistka, posiadająca klasyczne wykształcenie muzyczne i doświadczenie w wykonywaniu partii wokalnych kompozycji Luigi Nono i Karlheinza Stockhausena. W autorskiej twórczości Kidambi inspiruje się mocno muzyką karnatycką, art rockowymi eksperymentami i oczywiście swobodną improwizacją. Inspiracje Alice i Johnem Coltrane’m uzupełniają się tu z wpływami tradycyjnej muzyki z południowych Indii, skąd pochodzi rodzina Kidambi.

Duchowość Kidambi, najbliższa uniwersalizmowi, objawia się w muzyce śpiewem bez słów. Jej wokalne eksperymenty wspierają Nelson, Lopes i Jaffe, którzy, jak przystało na nowojorskich muzyków, mają szeroki wachlarz inspiracji i technicznych możliwości. W muzyce Amirthy Kidambi & Elder Ones jest więc miejsce na improwizację, awangardę, jazz, ragi, krzyk, szept i trans. Taki jest debiutancki krążek kwartetu pt. „Holy Science”, który ukazał się w listopadzie 2016 roku.

CO? – 12. Krakowska Jesień Jazzowa: Amirtha Kidambi & Elder Ones
KTO? – Amirtha Kidambi, Matt Nelson, Brandon Lopes, Max Jaffe
GDZIE? – HEVRE, Kraków
KIEDY? – 04/11/2017, 20:00
BILETY? – 30 zł przedsprzedaż, 40 zł w dniu koncertu