Kolberg Fortuny

Zdjęcie: 
Miejsce: 
Dobrodzieński Ośrodek Kultury i Sportu, Dobrodzień
Data: 
28.06.2014
Godzina: 
20:00

28-go czerwca w Dobrodzieński Ośrodek Kultury i Sportu Maciej Fortuna wystąpi z zaanranżowanymi na nowo pieśniami Oskara Kolberga.

W 2014 roku obchodzić będziemy 200 rocznicę urodzin Oskara Kolberga – folklorysty i etnografa, muzyka i kompozytora, badacza i dokumentalisty, wnikliwego obserwatora życia codziennego oraz autora monumentalnego i ponad 30-tomowego dzieła zatytułowanego Lud. Jego zwyczaje, sposób życia, mowa, podania, przysłowia, obrzędy, gusła, zabawy, pieśni, muzyka i tańce. Dzieło Kolberga do dnia dzisiejszego służy za niewyczerpane, a często i jedyne źródło wiedzy o świecie naszych przodków i przyczynia się do obserwowanego współcześnie odrodzenia różnych form kultury ludowej i jej przejawów, jak również zawartego w nich sposobu uczestnictwa w kulturze, opartego na poczuciu współtworzenia wspólnoty.

Maciej Fortuna zainspirowany dziełem Kolberga zaaranżował na nowo spisane w księgach pieśni. Powstały utwory odbiegające od tych zebranych w XIX wieku. Zespół Macieja Fortuny to międzynarodowa formacja młodych artystów patrzących na muzykę inaczej niż poprzednie generacje. Dzięki związkom ze współczesną muzyką młodego pokolenia ich przekaz pozostaje świeży i komunikatywny. Receptą na komunikatywność stało się w tym przypadku odarcie ze zbędnego patosu. Dzięki tej zmianie muzyka zespołu stała się prawdziwie uniwersalną. Na program koncertu składają się najpiękniejsze pieśni wybrane przez Macieja Fortunę z 30 tomów dzieła „Lud”. W przeważającej części są to melodie z rejonu Wielkopolskiego.

CO? – Kolberg Fortuny
KTO? – Maciej Fortuna, Andrzej Konieczny, Wojciech Świeca, Marina Terlecka
GDZIE? – Dobrodzieński Ośrodek Kultury i Sportu, Dobrodzień
KIEDY? – 28/06/2014, 20:00