KJJ: Toth / Thomas / Moretti

Zdjęcie: 
Miejsce: 
Barka Food & Live Music, Kraków
Data: 
25.10.2012

Krakowska Jesień Jazzowa

Impreza towarzysząca

Toth / Thomas / Moretti

Clayton Thomas - bass
Viktor Tóth - saxes
Macio Moretti - drums

Clayton Thomas – australijski kontrabasista żyjący w Berlinie. Od przeprowadzki do Europy w roku 2007 podróżował od siły do siły, pracując z wieloma światowej klasy improwizatorami. Jego zainteresowanie grą siłową, złożonym dźwiękiem oraz ekstremalną kontrolą dynamiki doprowadziło go do kolaboracji z Peterem Brötzmannem, Matsem Gustaffsonem, Peterem Evansem, Paulem Lovensem, Sonnym Simmonsem, Axelem Dornerem, Tonym Buckiem, Johannesem Bauerem, Andreą Neumann, Burkhardem Beinsem oraz dosłownie setkami improwizatorów ścigających XXI-wieczne pytania za milion dolarów.

Viktor Tóth – jest nazywany jedną z największych nadziei węgierskiego jazzu. Piękne melodie, wyraźny groove i nawiązania do tradycji acoustic i modal jazzu to ogromne atuty tej muzyki. Muzyka tego młodego saksofonisty altowego zawiera w sobie brzmieniowe dziedzictwo takich gwiazd jak Charlie Parker czy John Coltrane połączone z jego indywidualnym stylem i pasją grania. Viktor wciąż widzi siebie jako osobę poszukująca prawdy i w jego muzycznych przedsięwzięciach stara się osiągnąć jedność z powszechnej harmonii. Jego ekspresja muzyczna jest dynamiczna, połączona z wrażliwością, a on stara się uchwycić energię chwili w każdym przedstawieniu.

Macio Moretti – muzyk i grafik. Albo odwrotnie. Jest jednym z Mitchów, a oprócz tego jest jednym z wielu. Pierwszy koncert zagrał jako szesnastolatek. Było to prawie dwadzieścia lat temu, więc sam jest w szoku. Występował na całym świecie. Współtworzy warszawską wytwórnię płytową Lado ABC, która ma na swoim koncie ponad 30 płyt z muzyką znad Wisły i nie tylko. „Nagroda za muzyczną osobowość, bezbłędne wyczuwanie konwencji i niebywałą energię na koncertach. Za owocne wysiłki w popularyzowaniu muzycznej alternatywy” – tak brzmi uzasadnienie przyznania Paszportu „Polityki” 2010 dla Macio Morettiego (Macieja Morusia).

Barka Food & Live Music, godz. 20:00