Katowice JazzArt Festival: Stryjo / Jeremy Gara / Ganavya + Rajna & Pianohooligan / Rimbaud

Zdjęcie: 
Miejsce: 
Jazz Club Hipnoza / Miasto Ogrodów / Rondo Sztuki, Katowice
Data: 
29.04.2018
Godzina: 
15:00 / 16:30 / 18:00 / 20:00

29 kwietnia, w ramach 7. Katowice JazzArt Festival czekają nas w Katowicach aż cztery koncerty. W Jazz Club Hipnoza odbędą się dwa koncerty - o 15:00 wystąpi grupa Stryjo zaś o18:00 usłyszymy projekt Ganavya + Rajna & Pianohooligan. W Mieście Ogrodów o 16:30 wystąpi Jeremy Gara. Ostatni koncert dnia, wczyli występ  grupy Rimbaudodbędzie się o 20:00 w galerii Rondo Sztuki.

Można powiedzieć, że formacja gra wyłącznie premierowe utwory. Trzej utalentowani instrumentaliści o różnych temperamentach - Michał Bryndal, Nikola Kołodziejczyk i Maciej Szczyciński, polegają wyłącznie na interakcji, muzycznej intuicji, talencie i czasie rzeczywistym. Stryjo improwizuje od pierwszego do ostatniego taktu, ale nie wychodzi z tego sonorystyczny free jazz, ale solidna, muzyczna narracja.

Jeśli mottem ich ostatniej płyty A Vista Social Club było „no labels, no producers, no promotion”, to „tu i teraz” firmuje zespół od początku istnienia. Każdy koncert Stryjo to wydarzenie niepowtarzalne. Dosłownie i w przenośni.

Solowy koncert kanadyjskiego perkusisty, którego międzynarodowa kariera rozpoczęła się w 2004 roku, kiedy został członkiem Arcade Fire. Podczas koncertów z zespołem nieraz zdarzało mu się również chwycić za gitarę. W ostatnich latach równie często można posłuchać go poza Arcade Fire, w projektach z innymi jego członkami: Sarah Neufeld, Willem Butlerem czy Timem Kingsburym, jak i z takimi postaciami jak Michael Feuerstack, Susanna Wallumrød, Owen Pallett czy Nedelle Torrisi.

W Katowicach poznamy jego talent do muzyki elektronicznej.

Amerykańska artystka indyjskiego pochodzenia Ganavyi Doraiswamy specjalizuje się w ożywianiu zapomnianych, tradycyjnych instrumentów: jalatharangam i veenai, katalogowaniu mudr, czyli gestów dłoni, rekontekstualizowaniu abhangów – poezji dewocjonalnej tworzonej przez hinduskich Maharashtrian, a przede wszystkim w muzyce karnatyckiej.

Oprócz tego jest tancerką, performerką i doktorantką interdyscyplinarnego wydziału Harvarda. Współpracowała m.in. z Danilo Perezem, Javierem Limonem, Jamesem Newtonem, Wadadą Leo Smith czy Placido Domingo. W ubiegłym roku ukazał się jej debiutancki album „Aikynam:Onnu”. Aikynam w sanskrycie i języku tamilskim oznacza „identyczność”, harmonijną jedność i symbiozę wielu światów.

Na festiwalu Ganavya wystąpi w trio z Rajną Swaminathan, specjalistką od gry na mridandze i Pianohooliganem, czyli Piotrem Orzechowskim, prawdziwym enfant terrible polskiej pianistyki jazzowej.

Artur Rimbaud stale inspiruje. W 2015 roku okazały się dwa znaczące muzyczne projekty: „Rimbaud” Mikołaja Trzaski i właśnie „Rimbaud#4” czwórki znakomitych artystów: Georga Ruby’ego, Michaela Pilza, Daniela „D-Flat” Webera i wokalistki Elodie Brochier. Ich wcześniejsza płyta „Deuxieme Bureau” została uznana albumem roku 2011 przez The New York City Jazz Record.

Rimbaud#4 jest częścią większej koncepcji „Instant Composings”, która oznacza ewoluujące żywe kompozycje, żywe muzyczne organizmy. Spodziewajmy się bardzo intensywnych improwizacji, dużej dawki awangardowej poezji, zjawiskowych wokaliz Brochier, śmiałych brzmień klarnetu basowego i preparowanego fortepianu. Wszystko po to, by oddać awanturniczego i rewolucyjnego ducha poety.

CO? – 7. Katowice JazzArt Festival: Stryjo / Jeremy Gara / Ganavya + Rajna & Pianohooligan / Rimbaud
KTO? – Stryjo: Maciej Szczyciński, Michał Bryndal, Nikola Kołodziejczyk / Jeremy Gara / Ganavya Doraiswamy, Rajna Swaminathan, Piotr Orzechowski / Rimbaud: George Ruby, Michael Pilz, Daniel „D-Flat” Weber, Elodie Brochier
GDZIE? – Jazz Club Hipnoza / Miasto Ogrodów / Rondo Sztuki, Katowice
KIEDY? – 29/04/2018, Stryjo - 15:00 / Jeremy Gara - 16:30 / Ganavya + Rajna & Pianohooligan - 18:00 / Rimbaud - 20:00