JwR: KRZYSZTOF PACAN - FACING THE CHALLENGE

Zdjęcie: 
Miejsce: 
Ruiny Teatru Victoria, Gliwice
Data: 
11.08.2012

Jazz w Ruinach

KRZYSZTOF PACAN - FACING THE CHALLENGE

Krzysztof Pacan - gitara basowa
Radek Nowicki - saksofon
Jan Smoczyński - piano fendera
Sebastian Frankiewicz - perkusja

Krzysztof Pacan zainspirowany współpracą ze znakomitymi muzykami zaczął tworzyć własne kompozycje. Są one odzwierciedleniem emocji i poszukiwań nowych form wyrazu. Zespołowi najbliższa jest stylistyka nowoczesnej muzyki jazzowej. Nie oznacza to jednak odcięcia się od barwnego mainstreamu, co pozwoliło urozmaicić ją, oraz w pełni wykorzystać wspaniały warsztat i wielką wrażliwość muzyków zaproszonych do projektu. Płyta ukazała się w styczniu 2011 r. nakładem wydawnicta “Allegro Records”. W 2012 roku Krzysztof Pacan otrzymał nominacje do Fryderyka w kategorii Jazzowy Fonograficzny Debiut roku za płytę - Krzysztof Pacan „Facing The Challenge”.

Krzysztof Pacan - zadebiutował w wieku 16 lat grając na kontrabasie u boku największych muzyków polskiego jazzu tj. Janusz Muniak, Zbigniew Namysłowski, Michał Urbaniak. Współpracował również z Urszulą Dudziak, Miką Urbaniak, Agą Zaryan, Sławkiem Jaskułke, Jackiem Kochanem, Joachimem Menclem, Andrzejem Smolikiem, Tomaszem Stańko, Dorotą Miśkiewicz, Jerzym Małkiem, Dj Krimem, Piotrem Wyleżołem, zespołem June. Koncertował w całej Polsce min. „Gdynia Summer Jazz Days”, „Jazz na Starówce”, „Orange Warsaw Festival”, „Jazz Jamboree”, „Haineken Open`er Fesival”, ”Coke Live Festival” , „Jazzowa Jesień w Bielsku Białej”, „Męskie Granie”. Poza tym występował w USA , Kanadzie, Chinach, Turcji, Ukrainie, RPA, Izraelu, Francji, Bułgarii, Rumunii ,Czechach, Słowacji. Jest absolwentem Akademii Muzycznej w Katowicach oraz laureatem pierwszej nagrody na Festiwalu „Jazz Juniors 2001” z zespołem Jan Smoczyński Trio.

Jan Smoczyński – pianista, kompozytor, aranżer, producent muzyczny, realizator dźwięku. Jest absolwentem Liceum Muzycznego im. Karola Szymanowskiego w Warszawie. Przez rok był uczniem Andrzeja Jagodzińskiego w Studium Jazzu na Bednarskiej w Warszawie. W roku 2004 uzyskał tytuł magistra sztuki na Wydziale Jazzu Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie Wojciecha Niedzieli. Od wielu lat, wraz ze swoim młodszym bratem skrzypkiem tworzy formację Mateusz Smoczyński Quintet z którą nagrał płytę Inspirations oraz wydaną w zeszłym roku płytę Expressions. Na stałe pracuje w zespole Michała Urbaniaka, Urszuli Dudziak (kierownictwo muzyczne), w zespole Agi Zayran Quintet oraz Quartecie J. Małka (płyty Gift oraz Spirit of the Time) i przede wszystkim we własnym Trio z Krzysztofem Pacanem na kontrabasie i Sebastianem Frankiewiczem na perkusji oraz w nowym, autorskim projekcie Smoke & The Smokes (J. Smoczyński, Łukasz Poprawski, Konrad Zemler, Robert Kubiszyn). Jest współzałożycielem grupy June, która w 2008 roku wydała swoją debiutancką płytę. Zespół został doceniony przez branżę muzyczną i nominowany do nagrody Fryderyk 2009 w kategorii “Nowa twarz fonografii”. Laureat pierwszego miejsca (Trio) nagrody indywidualnej na międzynarodowym konkursie Jazz Juniors 2001, zdobył również nagrodę indywidualną i II miejsce zespołowe na Festiwalu Standardów Jazzowych Siedlce 2000; I miejsce z Quintetem J. Namysłowskiego na Ogólnopolskim Przeglądzie Młodych Zespołów Jazzowych w Gdyni. Występował na: Gdynia Summer Jazz Days, Festiwalu Pianistów Jazzowych w Kaliszu; Jazz Na Starówce, Letni Festiwal Jazzowy Pod Baranami, Krakowskie Zaduszki Jazzowe, Sopot Molo Jazz Festival; Zaduszki Jazzowe w Siedlcach; Jazz Forum Festival w Tygmoncie; Polskie Jamboree w Tygmoncie; Bracki Jazz Festival w Cieszynie; Jazz Festival w Radomiu. Wielokrotnie uczestniczył w Jazz Campingu Kalatówki. Koncertował w: USA (Chicago, N.Y.), Kanadzie, Japonii, Izraelu, Francji, Hiszpanii, Szwecji, Niemczech, Austrii, Czechach, Rumunii, oraz na Węgrzech, Litwie, Słowacji i Ukrainie.

Sebastian Frankiewicz - to perkusista młodego pokolenia. Jest absolwentem Wydziału Jazzu katowickiej Akademii Muzycznej. Już na pierwszym roku został zaangażowany do Quintetu Jerzego Małka. Z zespołem tym wygrał Jazz Juniors i otrzymał nagrodę indywidualną. Z formacją Epsylon wygrał Jazz nad Odrą, Festiwal Standardów Jazzowych w Siedlcach i Złotego Krokusa na konkursie w Jeleniej Górze, natomiast z zespołem Blue Mind Dominika Bukowskiego wygrał Bielską Zadymkę Jazzową. Od 2002 roku na stałe współpracuje z Michałem Urbaniakiem, z którym wystąpił m.in. na koncertach w USA i Kanadzie. Współpracował z Januszem Muniakiem, Tomaszem Szukalskim, Arturem Dutkiewiczem, Zbigniewem Namysłowskim, Wojciechem Karolakiem, Markiem Bałatą, Andrzejem Olejniczakiem, Urszulą Dudziak, Lorą Szafran, Zbigniewiem Wegehauptem i Januszem Skowronem. Ma na swoim koncie płyty z sextetem Janusza Muniaka, „By Five” i „Gift” z Kwintetem Jerzego Małka, „Blue Mind Quartet” zespołem Dominika Bukowskiego, „Sny” z wokalistą Grzegorzem Karnasem, „Wege” z kwartetem Zbigniewa Wegehaupta (2005).

Radek Nowicki - Saksofonista tenorowy i sopranowy. Absolwent Wydziału Jazzu Akademii im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Jest finalistą 13th Monte Carlo Jazz Soloist Competition, laureatem wiedeńskiej nagrody "Kultursalon Horbiger", W 2003 roku jury pod przewodnictwem Billy Harpera przyznało mu nagrodę indywidualną i III miejsce na Międzynarodowych Zmaganiach Jazzowych w Szczecinie . Brał udział w wielu projektach oraz występował razem z takimi artystami jak: Makoto Ozone, Gil Goldstain, Zbigniew Namyslowski Big Band, Tomasz Stanko & Andrzej Smolik PEYOTL, Janusz Skowron, Zbigniew Wegehaupt, Aga Zaryan, Michał Tokaj, Grzegorz Karnas, Jerzy Małek, Paweł Kaczmarczyk, Rei Ceballo. Koncertował w prawie wszystkich krajach Europy oraz w Jordanii, Egipcie, Libanie i Syrii oraz w Azerbejdżanie m.in. na London Jazz Festival, Bordeux Jazz Festival, Sibiu Jazz Festival, Hradec Kralowe Jazz Fetival (...) W 2007 roku ukazała się wydawnictwem Jazz Forum Records jego płyta "Live" nagrana wraz z Michałem Tokajem, Michałem Miskiewiczem oraz Michałem Jarosem.

Ruiny Teatru Victoria, godz. 21:00

wstęp wolny