JwM: TRICPHONIX ORCHESTRA / HERA

Zdjęcie: 
Miejsce: 
Otrębusy
Data: 
16.09.2012

Jazz w Mazowszu

TRICPHONIX ORCHESTRA /  HERA

Drugi dzień festiwalu zacznie się mocnym free-funkowym brzmieniem w wykonaniu jedenastoosobowej TRICPHONIX ORCHESTRY pod skrzydłami świetnego muzyka, kompozytora i multiinstrumentalisty - Macieja Trifonidisa Bielawskiego. Będzie to energetyczna dawka mocnego uderzenia i pozytywnej energii. Pięć saksofonów, puzon, trąbka, tuba, conga, bas i bębny. Mówi się o nich Funkowa Godzilla, gdyż równają z ziemią wszystko, co napotkają. Zespół ma na koncie dwie płyty Tricphonix (2007 Slowdown) i Tricphonix Street Band (2010 Slowdown).

Po mocnym akcencie przyjdzie kolej na spokojniejsze klimaty, w które wprowadzi zespół HERA. Ważną postacią zespołu jest Wacław Zimpel, znany ze współpracy z czołowymi twórcami współczesnej muzyki improwizowanej, m.in. z Kenem Vandermarkiem, Joe McPhee, Michaelem Zerangiem, Stevem Swellem, Bobbym Few, Perrym Robinsonem czy Mikołajem Trzaską.

HERA to subiektywny komentarz rzeczywistości zaproponowany przez klarnecistę i kompozytora Wacława Zimpla oraz zaproszonych do projektu muzyków: saksofonisty Pawła Postaremczaka, kontrabasisty Ksawerego Wójcińskiego i perkusisty Pawła Szpury. Wacław Zimpel, jeden z najciekawszych polskich muzyków jazzowych, konsekwentnie pozostaje wierny muzyce improwizowanej. Jego kolejne projekty spotykają się z coraz większym zainteresowaniem zarówno w Polsce, jak i za granicą.

Podstawą formotwórczą utworów wykonywanych przez HERĘ jest "polifonia emocjonalna", która zakłada niezależne i równoprawne przedstawianie emocji, ujętych w często kontrastujące ze sobą partie instrumentalne. Zimpel w swoich kompozycjach nawiązuje do tradycji muzyki sakralnej i folkloru różnych kultur, nadając im współczesny kontekst.

Otrębusy, godz. 17:00