JwK: EL GRECO

Zdjęcie: 
Miejsce: 
Muzeum Manggha, Kraków
Data: 
12.05.2013

Starzy i Młodzi, czyli Jazz w Krakowie

EL GRECO Promocja najnowszej płyty "Sing Cuckoo"

JORGOS SKOLIAS - śpiew
JOACHIM MENCEL - organy hammonda, rhodes, fortepian
DJ KRIME - gramofony
ANDRZEJ ŚWIĘS - kontrabas, gitara basowa
HARRY TANSCHEK - perkusja

Przez blisko 6 lat Mencel eksperymentował i szukał nowych form, łączących różnorodne style i gatunki muzyczne, tak by stanowiły perfekcyjny klimat dla wybranych przez siebie utworów poetyckich. "Odczytuje muzykę w rytmie i akcentach tekstu. Ta poezja, którą wybrałem w moim odczuciu miała już swoją melodię. Moim zadaniem było jedynie odkrycie jej i ubranie w dźwięki, harmonię, rytm i formę (..) Teksty mimo upływu wieków są bardzo aktualne - mogą wzruszać, skłaniać do refleksji, cieszyć, a nawet bawić." Również tytuł płyty "Sing cuckoo" zaczerpnięty został z XIII wiecznego anonimowego tekstu literackiego, będącego najstarszym znanym przykładem poezji angielskiej.
Niepowtarzalny klimat i nastrój formacji El Greco jest zasługą pięciu wszechstronnych, multistylistycznych instrumentalistów, poruszających się z łatwością po trudnym materiale muzycznym, w którym złożone struktury muzyczne mimo wszystko służą śpiewności melodii i jednocześnie stanowią wyzwanie dla muzyków. Jednocześnie wszyscy muzycy tworzący El Greco tworzyli samodzielne projekty (m. innymi Mencel z Bradem Terrym, Nigelem Kennedym, Dino Saluzzi, Dave Liebmanem, Lee Konitzem, Ewą Bem, Januszem Muniakiem; DJ Krime z Agą Zaryan, Jarosławem Śmietaną, Stevem Loganem; Andrzej Święs z Soundcheck, Kwartetem Nagórskiego, Zbigniewem Namysłowskim, Kubą Stankiewiczem Trio; Harry Tanschek z Richardem Galliano, Halem Creek, Chico Freemanem, Bobem Brookmayerem, i wreszcie Jorgos Skolias z zespołami "'Osjan", "Tie Break", "Pick Up", "Free Cooperation", Tomaszem Stańko, Terje Rypdalem, Nikosem Touliatosem, Bronisławem Dużym, Zbigniewem Namysłowskim, Krzysztofem Knittlem).
Mam szczęście pracować z wybitnymi talentami.Lubimy eksperymenty więc np. na podkładzie klasycznego rytmu drum'n'bass wprowadzamy nowoczesną jazzową strukturę harmoniczną, czy też ukladamy rytm R&B w skomplikowane, nietypowe dla tego gatunku, niesymetryczne metrum 7/4 (Sen).Wszystko jest tak pomyślane, by mimo wszystko uzyskać śpiewność melodii. W naszym zespole zawsze jest coś inaczej niż zwykle; na przykład rolą DJ-a nie jest, jak to zwykle bywa układanie beatów lecz improwizacja samplami akustycznych instrumentamów. "
El Greco wciąż eksperymentuje - szuka nowych i niełatwych form, które służą następnie żywej improwizacji. To bezkompromisowe podejście do materiału i nie uciekanie przed trudnościami, jakie niesie ze sobą ich złożona muzyka zauważają nie tylko odbiorcy ale i recenzenci.
Joachim Mencel - pianista jest cenionym aranżerem muzyki wokalnej oraz autorem muzyki do kilku filmów, spektakli baletowych i pantomimy. Oprócz kompozycji dla zespołu New Life'm pisał i aranżował piosenki dla Mieczysława Szcześniaka, Niny Stiller i Anny Marii Jopek. Mencel jest autorem Kantaty Jazzowej do poezji Karola Wojtyły oraz laureatem konkursów: Improwizacji Jazzowej (Katowice 1986), Pianistów Jazzowych (Kalisz 1989); finalistą konkursu im. Theloniousa Monka w Waszyngtonie (1989r.). Jest zapraszany jako wykładowca na warsztaty muzyczne w Polsce, Wielkiej Brytanii i USA.

Muzeum Manggha, g. 20:00