JnO: ORGAN SPOT / ROBERT GLASPER EXPERIMENT

Zdjęcie: 
Miejsce: 
Impart, Wrocław
Data: 
09.04.2013

49. Wrocławski festiwal "Jazz nad Odrą"

Impart, g. 19:30

Szymon Mika z zespołem ORGAN SPOT

Kajetan Galas - organ
Szymon Mika - guitar

Bartek Staromiejski - drums

Organ Spot – klasyczne jazzowe organowe trio, bez udziału basisty. Muzyka tej grupy to współczesna szkoła organowa, z ukłonem w stronę starych mistrzów. W repertuarze znajdziemy autorski materiał, współczesne kompozycje a także standardy jazzowe we własnych aranżacjach. Ich muzyka spotyka się z ciepłym przyjęciem podczas koncertów w Polsce i Europie. Organ Spot to także laureaci międzynarodowych konkursów: Jazz nad Odrą (trzy indywidualne nagrody dla każdego z członków, w tym Grand Prix dla Szymona), Young Best Jazz contest (1. nagroda zespołowa), Azoty Tarnów Jazz contest. W najbliższych dniach Organ Spot wydaje debiutancki album.

Impart, g. 21:00

ROBERT GLASPER EXPERIMENT

Robert Glasper - piano
Burniss Travis -bass
Mark Colenburg- perkusja
Casey Benjamin - sax/vocoder/synth

Robert Glasper od dawna stoi jedną nogą w jazzie, a drugą w hip-hopie i R&B. Współpracował z Q-Tipem, raperem, na którego płycie „The Renaissance” z 2008 roku grał na instrumentach klawiszowych i dla którego współtworzył singiel „Life Is Better” (pojawia się na nim również Norah Jones). Glasper pełni też funkcję dyrektora muzycznego zespołu koncertowego Mos Defa, a także brał udział w trasie koncertowej Maxwella, artysty R&B i wielokrotnego zdobywcy platynowej płyty.

Los Angeles Times napisał kiedyś, że „lista pianistów jazzowych potrafiących wrzucić odniesienia do J Dilla w cover Theloniousa Monka jest krótka, ale niewielu pianistów jazzowych jest Robertem Glasperem”, dodając, że „czuje się on tak samo swobodnie w świecie hip-hopu, jak i jazzu” i chwaląc jego organiczny sposób, w jaki „buduje on mosty pomiędzy tymi dwoma muzycznymi przyczółkami”.

Glasper potwierdził tę opinię swoim ostatnim albumem, wydanym w 2009 roku „Double-Booked”, który podzielony jest na dwie, prawie równe części. Pierwsza część zawiera muzykę jego akustycznego Trio, które zdobyło uznanie wykraczające poza świat jazzu dzięki dwóm poprzednim albumom wydanym przez Blue Note („Canvas” z 2005 i „In My Element” z 2007 roku). Druga część płyty została oddana jego elektrycznemu zespołowi Experiment, określając zarazem kierunek rozwoju i zdobywając dla Artysty pierwszą nominację do nagrody GRAMMY. Utwór „All Matter”, będący owocem współpracy z wokalistą Bilalem, został nominowany do tej nagrody w 2010 roku, w kategorii Best Urban/Alternative Performance.
Płyta „Black Radio” oznacza ostateczne nadejście elektrycznego i „open source-owego” zespołu Experiment, w którego skład wchodzi Glasper (fortepian, Fender Rhodes), Casey Benjamin (vocoder i saksofon), Derrik Hodge (bas elektryczny) i Chris Dave (perkusja). Każdy z członków ekipy jest wybitnie utalentowany i każdy porusza się w naturalny sposób pomiędzy wieloma muzycznymi światami, destylując różnorakie wpływy i łącząc je w jeden głos. „To właśnie sprawia, że zespół jest wyjątkowy” – twierdzi Glasper. „Możemy dosłownie podążać tam, gdzie chcemy, iść tam, dokąd chcemy iść. Wszyscy mamy muzyczne ADHD i jest nam z tym dobrze.”
„Black Radio” gości również wielu znanych przyjaciół Glaspera, przedstawicieli całego spektrum muzyki urban contemporary. Łączy w sobie występy budzącego podziw zestawu gości specjalnych, takich jak Erykah Badu, Bilal, Lupe Fiasco, Lalah Hathaway, Shafiq Husayn (Sa-Ra), KING, Ledisi, Chrisette Michele, Mos Def, Musiq Soulchild, Meshell Ndegeocello i Stokley Williams (Mint Condition).