JnO: LARS DANIELSSON QUINTET/ TOMASZ STANKO NEW YORK QUARTET

Zdjęcie: 
Miejsce: 
Centrum Sztuki Impart, Wrocław
Data: 
22.04.2012

JAZZ NAD ODRĄ

Centrum Sztuki Impart, godz. 18:00

LARS DANIELSSON QUINTET

Lars Danielsson - kontrabas, wiolonczela

Tigran Hamasyan – fortepian

Zohar Fresco- instrumenty perkusyjne

John Parricelli – gitara

Magnus Öström - bębny i instrumenty perkusyjne

Szwedzki wirtuoz kontrabasu i wiolonczeli Lars Danielsson wielokrotnie gościł na polskich scenach – głównie za sprawą Leszka Możdżera, który zapraszał go do współpracy. Od 2004 roku, kiedy to po raz pierwszy słynne już Dream Team w składzie Możdżer/Danielsson/Fresco zagrało swój świeży repertuar podczas festiwalu „Jazz na Starówce”, zdobywało serca kolejnych słuchaczy i, tym samym, złote i platynowe płyty za swoje wspólne nagrania: „The Time” [Outside Music, 2005], „Between Us And The Light” [Outside Music, 2006] oraz „Live” [Outside Music, 2007]. Pianista tak wspomina swoje pierwsze spotkanie z Larsem: „Danielssona spotkałem na scenie podczas występu z Davidem Liebmanem na rynku Starego Miasta w Warszawie. I już po paru minutach wiedziałem, że to jest basista, z którym chciałbym grać. Taki sam timing, porozumienie, błysk w oku; wiedziałem, że myśli to samo, co ja”.  Po inspirujących doświadczeniach w trio, panowie – już w duecie – po raz kolejny przenieśli się do studia, gdzie nagrali „Pasodoble” [ACT, 2008], sprzedane w ilości ponad 10.000 egzemplarzy w Polsce, a jego światowa premiera odbyła się właśnie podczas festiwalu „Jazz nad Odrą”! Zanim Lars rozpoczął współpracę z Leszkiem, na świecie był już uznanym jazzmanem. Jego Kwartet, który od 1985 roku przez 18 lat tworzyli z nim David Liebman, Bobo Stenson i Jon Christensen, nagrał cztery znakomite płyty: „New Hands” [Dragon Records, 1986], „Poems” [Dragon Records, 1991], „Far North” [Curling Legs Productions, 1994], „Live At Visiones” [Dragon Records, 1997]. Danielsson jest również aranżerem i producentem albumów takich gwiazd, jak choćby Cæcilie Norby czy Viktoria Tolstoy. „Od dziecka nigdy nie mogłem się zdecydować, by grać na jakimś jednym instrumencie, zawsze chciałem sprawować kontrolę nad całą muzyką, nad całym procesem produkcji”. Od dziecka interesowały go także różne gatunki muzyczne. Słuchał rocka i czerpał inspirację z nagrań The Beatles, Cream, Jimiego Hendrixa i Carlosa Santany, jednak najważniejsza była dla niego klasyka. „Moja ulubiona lektura to suity wiolonczelowe Bacha, to wpłynęło na mnie najbardziej, nawet na to jak gram standardy, gdyż melodyka i harmonia są bardzo podobne w jazzie.”

Na wrocławski festiwal „Jazz nad Odrą” Danielsson przywiezie muzykę znaną nam z ostatniej płyty artysty – „Liberetto” – wydanej przez niemiecką wytwórnię ACT Music w lutym tego roku. Lars pozostaje w niej wierny swojemu stylowi, inspirując się jednocześnie tym, co do projektu wnieśli inni muzycy. Obok niego najważniejszą postacią pozostaje 24-letni armeński pianista, podbijający amerykańską i europejską scenę jazzową, Tigran Hamasyan – ulubieniec Herbie’ego Hancocka, Chicka Corei i Brada Mehldaua. „Tigran postrzega moją muzykę dokładnie tak, jak ja i komponuje w ten sam sposób, w jaki ja bym to zrobił. Na przykład, jego utwór Svensk Låt brzmi bardziej szwedzko niż moje kompozycje. Nagrywanie z nim albumu było po prostu fantastyczne.” O tym wzajemnym porozumieniu między muzykami będziemy mogli się przekonać już 22 kwietnia w Centrum Sztuki IMPART, kiedy obok Danielssona i Hamasyana, na scenie pojawią się: znany zarówno z projektu „Liberetto”, jak i wcześniejszego „Tarantella” [ACT, 2009], brytyjski gitarzysta John Parricelli oraz uwielbiany przez polską publiczność izraelski wirtuoz instrumentów perkusyjnych Zohar Fresco. [A.Antoniewska]

 

Centrum Sztuki Impart, godz. 20:30

TOMASZ STANKO NEW YORK QUARTET

Tomasz Stańko – trąbka

David Virelles – fortepian

Gerald Cleaver – perkusja

Sławek Kurkiewicz – kontrabas

Tomasz Stańko jest jednym z najważniejszych polskich muzyków jazzowych – to nasza duma narodowa. Wybitny trębacz, improwizator, kompozytor. Jego koncerty to zawsze muzyczne święto. W związku z tym, że od kilku lat żyje między Nowym Jorkiem a Warszawą, ze szczególnym utęsknieniem czeka się na jego koncerty w Polsce. O jego muzyce powiedziano już tak wiele. A i samego muzyka nie trzeba przedstawiać. Oddajmy więc głos artyście, bo kto powie o muzyce lepiej niż on sam?

Koncert we Wrocławiu jest częścią trasy koncertowej Kwartetu Tomasza Stańki, w trakcie którego posłuchamy jego premierowego programu artystycznego. Już w czerwcu tego roku zostanie on nagrany, a potem wydany przez monachijską wytwórnię ECM. Powstający album jest dedykowany Wisławie Szymborskiej, by w ten sposób uczcić jej pamięć i geniusz. Podczas koncertu w ramach 48. Wrocławskiego Festiwalu „Jazz nad Odrą”, który odbędzie się 22 kwietnia w Centrum Sztuki IMPART, wraz z Tomaszem Stańko zagrają: kubański pianista David Virelles, wschodzący talent amerykańskiej sceny jazzowej; perkusista Gerald Cleaver, muzyk wychowany na jazzowej scenie Detroit, obecnie związany ze sceną nowojorską; oraz, wyjątkowo podczas kwietniowej trasy,  kontrabasista Sławomir Kurkiewicz, znany z poprzedniego składu Kwartetu Tomasza Stańki, który nagrał z nim „Soul of Things” [ECM, 2002], „Suspended Night” [ECM, 2004] i „Lontano” [ECM, 2006].

Bilety 150/ 130/ 110 zł