JnO: ADAM MAKOWICZ / KURT ELLING

Zdjęcie: 
Miejsce: 
Impart, Wrocław
Data: 
12.04.2013

49. Wrocławski festiwal "Jazz nad Odrą"

Impart, g. 18:00

BŁĘKITNA RAPSODIA - ADAM MAKOWICZ

ADAM MAKOWICZ- piano solo, kwartek smyczkowy
Big Band Akademiii Muzycznej p/kier. Aleksanda Mazura
Orkiestra Symfoniczna AM - dyr. Alan Urbanek

Adam Makowicz - legenda jazzu, mistrz improwizacji, wybitny pianista. W 1977 roku z rekomendacji Benny Goodmana oraz popularyzatora jazzu - Willisa Conovera (na którego programie radiowym "Music USA-Jazz Hour" młodziutki Makowicz uczył się jazzu), legendarny producent John Hammond zaprosił go na 10-tygodniowe tournee w USA. W tym czasie Makowicz nagrał solową płytę dla CBS Columbia zatytulowana "Adam". W 1978 roku Makowicz wyjechał do USA po raz drugi, tym razem na 6-miesięczny kontrakt i od tego czasu Nowy Jork, Manhattan, stał się jego stałym domem.
Otworzyly sie przed Adamem legendarne świątynie muzyki - nowojorska Carnegie Hall (pierwszy jego tam solowy występ był udziałem w koncercie poświęconym zmarłemu sześć miesięcy wcześniej Erroll Garnerowi) i klub Cookery w Greenwich Village. Zaproszony został do udzialu w Festiwalu Jazzowym w Newport w Rhode Island.

 

Po wprowadzeniu w Polsce w 1981 roku stanu wojennego, wraz z innymi polskimi artystami mieszkającymi w USA, Adam wziął udział w emitowanym na cały świat programie telewizyjnym zorganizowanym z inicjatywy prezydenta Ronalda Reagana "Żeby Polska była Polską". Po 1989 roku mógł nareszcie odwiedzić Polskę, do której jeździ teraz bardzo często i regularnie. Występując w USA Adam dzielil scene z największymi i najwspanialszymi muzykami, miedzy innymi z Benny Goodmanem, Herbie Hancockiem, Earl Hinesem, Freddie Hubbardem,Sarah Vaughan,Teddy Wilsonem, George Shearingiem, George Mrazem, Al Fosterem, Jack DeJohnette, Charlie Hadenem. Byl wielokrotnym solista orkiestr i zespolow kameralnych; National Symphony of Washington, London Royal Philharmonic Orchestra, Moscow Symphony Orchestra, Filharmonii Narodowej w Warszawie, Chester String Quartet, Amici String Quartet, Orkiestry Kameralnej „Amadeus” z Agnieszka Duczmal, Polskiej Filharmonii Kameralnej z Wojciechem Rajskim, Kwartetu Wilanów i wielu innych.

Bardzo wysoko przez recenzentów został oceniony występ w duecie z Leszkiem Możdżerem w Carnegie Hall we wrześniu 2004 roku. Koncert - pojedynek między mistrzem weteranem i wschodzącą gwiazdą jazzu, został utrwalony na płytach CD i DVD. Nagranie to zostało uhonorowane „Platynową Płytą” przez wytwornie EMI Music. Poza utworami jazzowymi, ma w swoim repertuarze także klasykę, szczególnie Chopina, którym "nasiąkł" w młodości, jak sam mówi, i którego czuje „po jazzowemu” jak nikt inny. Niewątpliwym wyrazem wpływu geniuszu Chopina jest wspólne koncertowanie Adama z Krzysztofem Jabłońskim czy Stanisławem Drzewieckim z programem „Chopin klasycznie i na jazzowo”. W USA Adam wydał płytę poświęconą muzyce Chopina w interpretacji jazzowej, jedyną amerykańską płytę tego rodzaju w całości poświęconą temu genialnemu kompozytorowi. W niezwykle szerokim repertuarze Adam posiada także utwory G.Gershwina, I. Berlina, J. Kerna, C. Portera i wielu innych kompozytorów amerykańskich. Nagrał kilkadziesiąt płyt i występował w najważniejszych salach koncertowych na świecie współpracując z największymi współczesnymi muzykami. Autor kompozycji na zespoły kameralne, ponad 100 krótkich kompozycji jazzowych, a także muzyki do filmów krótkometrażowych.

Uhonorowany wieloma odznaczeniami cywilnymi, między innymi Komandorskim Krzyżem Zasługi. W roku 2008 z okazji jubileuszu czterystu lat istnienia amerykanskiej polonii, Adama Makowicza uhonorowano włączeniem jego osoby w poczet najbardziej zasłużonych Polaków w historii Stanów Zjednoczonych. W październiku 2009 roku Adam został udekorowany w Warszawie Złotym Krzyżem “Gloria Artis” – najwyższym państwowym odznaczeniem za zasługi w propagowaniu polskiej sztuki na świecie. Od wielu lat Adam poświęca swój coroczny jesienny recital w Ustroniu na cel charytatywny wspomagając tym gestem Ośrodek Edukacyjno - Rehabilitacyjno - Wychowawczy w Ustroniu-Nierodzimiu. Jesienią 2011 wydawnictwo PWM Edition wydało cieszącą się dużym zainteresowaniem czytelników książkę Marka Strasza „Grać pierwszy fortepian. Rozmowy z Adamem Makowiczem”, w której Adam niezwykle barwnie i szczerze opowiada o swoich trudnych początkach, miłości do jazzu i karierze za Oceanem.

Impart, g. 21:00

KURT ELLING

Kurt Elling – vocals
Laurence Hobgood – piano/music director
John McLean – guitar
Clark Sommers – bass
Kendrick Scott- drums

Nowy album Kurta Ellinga – niezwykłego współczesnego wokalisty jazzowego – to hołd dla legendarnej spuścizny spoza świata jazzu. 1619 Broadway – The Brill Building Project oddaje honor miejscu, które London Telegraph nazwał “najważniejszym generatorem popularnych piosenek na Zachodzie”. Jest to nieoczekiwany krok, nawet jak na tego niezmiennie pomysłowego laureata nagrody GRAMMY®. Krok, gwarantujący jednak dalsze umocnienie jego reputacji, jako śmiałego innowatora i wybitnego artysty. „Zrobiłem już wiele projektów dotyczących mojej miłości do Chicago“ – mówi Elling, – „a teraz chciałem zrobić coś, co mówiłoby o mojej miłości do Nowego Jorku”. Oba te miasta zdefiniowały jego karierę. W Chicago Elling rozwijał swój warsztat oraz nagrał kilka ze swoich najwcześniejszych albumów, w tym „Close Your Eyes” – debiut, który wywindował go do sławy i przyniósł mu pierwszą z wielu nominacji do nagrody GRAMMY®. (Tak naprawdę każdy z dziesięciu albumów Ellinga został nominowany przynajmniej do jednej nagrody GRAMMY® – wyczyn bez precedensu w historii tej nagrody.) Ale to Manhattan jest od 2008 roku domem Ellinga i jego rodziny, a album „1619 Broadway – The Brill Building Project” jest odbiciem właśnie tego faktu.