JJ: Michael Formanek Quartet

Zdjęcie: 
Miejsce: 
Dom Muzyki Bielskiego Centrum Kultury, Bielsko-Biała
Data: 
20.11.2011

IX. Jazzowa Jesień w Bielsku-Białej

Michael Formanek Quartet          

Tim Berne - alto saxophone

Craig Taborn - piano

Michael Formanek - double-bass

Gerald Cleaver - drums

W ciągu ponad trzydziestoletniej kariery, swoim oryginalnym stylem i niezwykłym brzmieniem akustycznego basu, Michael Formanek wsparł wiele wyjątkowych formacji: od Big Bandu Mingusa po Bloodcount Tima Berne’a. Grał z tak różnymi artystami jak Chet BakerUri Caine, Stan Getz czy Elvis Costello. Formanek od zawsze komponuje, działa też jako producent. Oprócz pracy nad własnymi płytami, m.in. solowej “Am I Bothering You” z 1998 roku, przyłożył się do powstania albumów m.in. Grega Osby, Marka Feldmana, Dave’a Douglasa, Marty’ego Ehrlicha, Wayne’a Krantza czy Jima Blacka.
Wielce ceniony za wkład w rozwój instrumentu, zwłaszcza solo, jako kompozytor Formanek był też wielokrotnie zapraszany do specjalnych projektów. Skomponował m.in. utwór na 150 rocznicę Peabody Conservatory. “The Open Book” napisany na solistów jazzowych i orkiestrę miał swoją premierę w lutym 2007 roku.
Wydany w zeszłym roku przez ECM “The Rub and Spare Change” jest debiutem basisty w wytwórni i jednocześnie pierwszym od dekady albumem, na którym występuje jako kompozytor i lider. Otwartość i spontaniczność a także nietypowa konstrukcja zebranych na płycie utworów współgrają z mocnymi solami i płomienną zespołową grą kwartetu.*

Dom Muzyki Bielskiego Centrum Kultury, godz. 18:00

* źródło