JJ: LEVITY | AUSTIN PERALTA TRIO

Zdjęcie: 
Miejsce: 
Sala Suwnicowa Klubu Żak, Gdańsk
Data: 
02.11.2012

Jazz Jantar 2012

LEVITY | AUSTIN PERALTA TRIO

LEVITY | AFTERNOON DELIGHTS

Jacek Kita | fortepian
Piotr Domagalski | kontrabas
Jerzy Rogiewicz | perkusja

Levity - jazzowe trio pochodzące z Warszawy. Muzyków Levity usłyszeć można było wcześniej w takich składach jak: Pink Freud, Profesjonalizm, Wojtek Mazolewski Trio / Quintet, Trifonidis Orchestra. Publiczności spodobał się ich album Chopin Shuffle, zawierający interpretacje preludiów Chopina. Levity do pracy nad albumem zaprosili między innymi: Gabę Kulkę, Tomasza Dudę czy Toshinori Kondo z Japonii.

W Żaku wystąpią z repertuarem ze swojej nowej, całkowicie autorskiej płyty Afternoon Delights. Zespół określa ją jako: 12 utworów skomponowanych - jak krautrockowe „instant compositions” - w momencie nagrywania, bez powtórek i dogrywek. Post-rock spotyka się w nich z free-jazzem, ludowe przyśpiewki z muzyką współczesną, elektroniczne eksperymenty rozpływają się w ambientowej zadumie. Płyta powstała w ekspresowym tempie, cały materiał zarejestrowano w ciągu 4 dni, a efektem jest 70-minutowy materiał pełen żywiołowej improwizacji.

AUSTIN PERALTA TRIO

Austin Peralta | fortepian
Chris Smith | gitara basowa
Zach Harmon | perkusja

Austin Peralta - 22-letni pianista, który współpracował już z takimi artystami jak między innymi The Cinematic Orchestra i Erykah Badu. Młodego pianistę zauważył Flying Lotus - producent muzyczny z Los Angeles, a prywatnie krewny Alice Coltrane, który zachwycony jego muzyką, natychmiast dał Peralcie miejsce w swojej wytwórni Brainfeeder, związanej z Ninja Tunes. Płyta Endless Planets, została okrzyknięta jazzowym wydarzeniem roku.
Austin Peralta ma już na swoim koncie dwie solowe płyty nagrane i wydane w Japonii, międzynarodową trasę koncertową, a w 2007 roku, podczas Tokyo Jazz Festival, był częścią kwartetu fortepianowego, składającego się ze świetnych muzyków jazzowych - Chicka Corei, Hanka Jones’a i Hiromi Uehara.
Endless Planets urzeka prawdziwym jazzowym brzmieniem. To pełna emocji i pasji muzyka, w której można odnaleźć ukłony w stronę takich jazzowych sław jak Monk czy Mingus. Peralta czaruje swoimi doskonałymi muzycznymi umiejętnościami, ale także wpasowaniem się w grę z muzykami o sporym doświadczeniu. Na płycie oprócz Peralty występują również Ben Wendel (saksofon sopranowy i tenorowy), Zan Musa (saksofon altowy), Hamilton Price (bas), Zach Harmon (perkusja).
Najnowsza płyta Peralty - Views of Saturn, wydana tylko na winylu, to interpretacje utworów legendarnego Sun Ra. Na świeżo wydanym krążku znajdziemy tylko dwa numery - oryginalną wersję kompozycji Sun Ra - Space Loneliness #2 oraz jej reinterpretacje w wykonaniu młodego mistrza pianina z Kalifornii.

Sala Suwnicowa Klubu Żak, godz. 20:00

Bilety: http://jazzjantar.pl/doc_370.html