Jazztopad: Vijay Iyer & Lutosławski Quartet / Ocean Fanfare

Zdjęcie: 
Miejsce: 
Narodowe Forum Muzyki / Mleczarnia, Wrocław
Data: 
18.11.2017
Godzina: 
19:00 / 21:00

18 listopada, w Narodowym Forum Muzyki, w Wrocławiu, w ramach 14. festiwalu Jazztopad wystąpi Vijay Iyer, któremu na scenie towarzyszyć będzie Lutosławski Quartet. W trakcie koncertu usłyszymy kompozycje Vijaya Iyera oraz utwór zamówiony przez Jazztopad Festival. Tego samego wieczoru w klubokawiarni Mleczarnia pojawi się grupa Ocean Fanfare.

Rozpoczynając w wieku 18 lat naukę gry na fortepianie, Vijay Iyer miał już za sobą 15-letnią praktykę gry na skrzypcach. Harmoniczne możliwości nowego instrumentu bardzo go ekscytowały – jako samouk trafił do pierwszego jazzowego komba. Dziś przyznaje, że muzykiem jazzowym został trochę przez przypadek, ponieważ miał inne plany na przyszłość (o czym świadczą jego prace doktorskie z fizyki i matematyki). Brzmi to niewiarygodnie w kontekście jego muzycznych osiągnięć. Europejskiej publiczności artysta dał się poznać za sprawą współpracy z wydawnictwem ECM (płyty Mutations i Break Stuff) i ACT (albumy Historicity, Solo, Tirtha, Accelerando). Recenzenci największych czasopism branżowych szybko okrzyknęli go „jazzowym objawieniem”.

O talencie Vijaya Iyera już dużo wcześniej było głośno w Stanach Zjednoczonych. Jego elokwencja i naukowa wnikliwość dodają muzyce świeżości, o którą coraz trudniej w czasach multiplikacji jazzowych talentów. Jako syn hinduskich emigrantów w pewnym momencie swojego życia zaczął poszukiwać własnej tożsamości w muzyce i społeczeństwie, a kluczem do tego było poznanie muzyki karnatyckiej. Dziś wspomina to jako proces, podczas którego stawał się artystą i kształtowała się jego osobowość – właśnie za sprawą dotarcia do wnętrza tej muzyki. Choć najbliżsi są mu wybitni przedstawiciele jazzu, jak Duke Ellington, Andrew Hill, Randy Weston, McCoy Tyner, Sun Ra, Jerry Allen czy Cecil Taylor, to szacunek do własnych korzeni czyni z niego artystę bezkompromisowego i autentycznego. Jego historia i osobiste poszukiwania są w dużej mierze zbieżne z historią i osobistym doświadczeniem saksofonisty Rudresha Mahanthappy. Obu artystów połączyła wyjątkowa przyjaźń, której rezultatem jest dziewięć wspólnych albumów. Muzyczne pokrewieństwo dusz odnajdujemy także na płycie Golden Quartet nagranej z Wadadą Leo Smithem. Vijay Iyer komponuje również większe formy koncertowe (pisane głównie na instrumenty smyczkowe), które są chętnie wydawane przez ECM. Jest także twórcą muzyki filmowej, m.in. do filmu Billa Morrisona. Paradoksalnie, pianista szczególnie umiłował sobie covery, które w dużej mierze stanowią materiał jego ostatnich płyt. Podczas pracy nad tymi utworami artysta nie wybiera dróg na skróty, pozostaje autentyczny, a proces obcowania z nimi określa „aktywizacją dzieła z przeszłości, rozjaśnianiem nowym światłem, które kieruje na siebie samego”.

Niezwykle frapującym doświadczeniem dla Amerykanina, jak sam przyznaje, było nagranie albumu Solo. W tym intymnym ujęciu Vijay Iyer zaprezentuje się wrocławskiej publiczności. Ponadto pianista wystąpi z zespołem Lutosławski Quartet i zaprezentuje kompozycję napisaną na zamówienie festiwalu.

Ocean Fanfare to międzynarodowa grupa założona przez Tomasza Dąbrowskiego wspólnie z Svenem Damem Meinildem. Muzycy eksplorują dialog między żelazną sekcją rytmiczną i abstrakcyjnymi, a sugestywny melodiami. Nigdy całkowicie nie opuszczają „jazzowego oceanu” – balansują na krawędzi, pokazując, jak współczesny jazz brzmi w nowym millenium.

CO? – 14. Jazztopad: Vijay Iyer & Lutosławski Quartet / Ocean Fanfare
KTO? – Vijay Iyer & Lutosławski Quartet: Vijay Iyer, Bartosz Woroch, Marcin Markowicz, Artur Rozmysłowicz, Maciej MłodawskiOcean Fanfare: Sven Dam Meinild, Tomasz Dąbrowski, Richard Andersson, Peter Bruun
GDZIE? – Narodowe Forum Muzyki / Mleczarnia, Wrocław
KIEDY? – 18/11/2017, 19:00 / 21:00