Jazztopad: RGG Trio / Sphere / Red Trio feat. Piotr Damasiewicz & Gerard Lebik

Zdjęcie: 
Miejsce: 
Narodowe Forum Muzyki, Wrocław
Data: 
24.11.2015
Godzina: 
19:00

Polish Jazz Showcase - pod tym hasłem kryją się koncerty czołówki młodych improwizatorów, którzy, na festiwalu Jazztopad, zaprezentują to, co dziś najciekawsze w polskim jazzie. 24-go listopada, we wrocławskim Narodowym Forum Muzyki, usłyszymy RGG Trio i Sphere. W drugiej części wieczoru wystąpi Red Trio w towarzystwie Piotra Damasiewicza i Gerarda Lebika.

Tego wieczoru królować będzie polski jazz – w wykonaniu artystów młodego pokolenia, ale już zbierających zasłużone uznanie. O RGG Trio Thomas Gustaffson powiedział, że dzięki nim wie, dlaczego dzisiaj polska muzyka jest tak doceniana od czasów Chopina. Anders Jormin dodał, że młodzi jazzmani traktują muzykę „z wyważonymi umysłami i duszami pełnymi pokory i szacunku dla wydarzenia, jakim jest jej granie”. Z Jorminem łączą RGG zamiłowanie do skandynawskich klimatów i fascynacja muzyką poważną, czego dowodzi ich album inspirowany Karolem Szymanowskim. W skład tria wchodzą Łukasz Ojdana (fortepian), Maciej Garbowski (kontrabas) oraz Krzysztof Gradziuk (perkusja).

Sphere to jazzowo improwizowane połączenie klarnetu, wokalu i gitary inspirowane muzyką skandynawską. Na przełomie roku 2014 i 2015 Sphere wydało płytę znakomicie ocenianą płytę Synesthesia w słowackiej wytwórni Hevhetia.

Tempo, energia, nerw, dynamika – to znaki rozpoznawcze portugalskiego Red Trio. Klasyczna jazzowa formuła tria: fortepian/perkusja/kontrabas staje się dla tych młodych lizbończyków polem do eksperymentu, w którym improwizacja ujawnia swoje najbardziej porywcze, poszarpane, wręcz agresywne oblicze, kontrowane momentami skupienia i łagodności.
Red Trio dali się już poznać polskim słuchaczom podczas tras koncertowych, na albumach wydawanych przez warszawską oficynę Bocian, a także dzięki współpracy z trębaczem Piotrem Damasiewiczem oraz saksofonistą Gerardem Lebikiem. Lebik to wrocławski muzyk i artysta tworzący instalacje dźwiękowe z wykorzystaniem analogowych i cyfrowych technologii. Piotr Damasiewicz jest trębaczem i kompozytorem, zafascynowanym pograniczami muzyki improwizowanej i innych dziedzin, a także kuratorem lwowskich Art Meetings.

CO? – Jazztopad: RGG Trio / Sphere / Red Trio feat. Piotr Damasiewicz & Gerard Lebik
KTO? – RGG: Łukasz Ojdana, Maciej Garbowski, Krzysztof Gradziuk / Sphere: Ania Rybacka, Kuba Dybzynski, Marek Kadziela / Red Trio: Hernani Faustino, Rodrigo Pinherio, Gabriel Ferrandini, Piotr Damasiewicz, Gerard Lebik
GDZIE? – Narodowe Forum Muzyki, Wrocław
KIEDY? – 24/11/2015, 19:00

BILETY? – 50 zł / 30 zł / 20 zł