Jazzowe Spotkania Filmowe: Marcin Wasilewski Trio

Zdjęcie: 
Miejsce: 
Dom Kultury Kadr, Warszawa
Data: 
11.03.2018
Godzina: 
18:00

Marcin Wasilewski Trio wystąpi 11 marca, w Domu Kultury Kadr, w Warszawie, w ramach 14. Jazzowych Spotkań Filmowych.

Marcin Wasielewski Trio. Zespół o międzynarodowej renomie, który w swoich brzmieniach przeplata tradycję z nowoczesnymi dźwiękami, tworząc swój niepowtarzalny styl.

Uznawany za jedną z najbardziej cenionych formacji jazzowych swojego pokolenia w Polsce i Europie.

Jej skład tworzą, obok lidera Marcina Wasilewskiego, kontrabasista Sławomir Kurkiewicz i grający na perkusji Michał Miśkiewicz. Muzycy Tria to jedyni – obok Tomasza Stańki i Macieja Obary – polscy artyści w katalogu prestiżowej wytwórni ECM Records. Zespół aktywnie koncertuje na międzynarodowych festiwalach w Europie i na świecie.

Spotkanie z Tomaszem Stańko było punktem zwrotnym w karierze tria. Wspólnie ze Stańko (jako jego regularny kwartet) nagrali dla ECM trzy płyty -"Soul of Things" (2002), "Suspended Night" (2004) i "Lontano" (2006).

Marcin Wasilewski Trio powstało w połowie lat 90-tych i początkowo działało pod nazwą Simple Acoustic Trio. W 2005 roku wydali swój pierwszy album dla wytwórni ECM, zatytułowany po prostu „Trio”. Z czasem zespół zgodnie z tradycją większości fortepianowych trio w historii jazzu, przyjął nazwę od nazwiska lidera „Marcin Wasilewski Trio” i pod takim właśnie szyldem w kolejnych latach ukazały się kolejne albumy: "January" (2008), "Faithfull" (2011), "Spark Of Life" ( 2014), czwarty w wytwórni ECM Records (w zaledwie sześć tygodni od
premiery album uzyskał w Polsce status Złotej Płyty!).

 

Wielokrotnie nagradzani w kraju i zagranicą. Grupa jest laureatem licznych nagród, m.in. Polskiej Akademii Muzycznej Fryderyk, plebiscytów Jazz Top Jazz Forum. W ciągu 20 letniej aktywności muzycy tria współpracowali z całą plejadą jazzowych znakomitości sceny polskiej i zagranicznej jak: Tomasz Szukalski, Michał Urbaniak, Janusz Muniak, Dino Saluzzi, Palle Danielson, Bernt Rosengren, John Surman, Bobo Stenson, Jan Garbarek, Joe Lovano.

CO? – 14. Jazzowe Spotkania Filmowe: Marcin Wasilewski Trio
KTO? – Marcin Wasilewski, Sławomir Kurkiewicz, Michał Miśkiewicz
GDZIE? – Dom Kultury Kadr, Warszawa
KIEDY? – 11/03/2018, 18:00