Jazzowe Spotkania Filmowe: Adam Bałdych Imaginary Quartet

Zdjęcie: 
Miejsce: 
Dom Kultury Kadr, Warszawa
Data: 
10.03.2018
Godzina: 
18:00

10 marca w Domu Kultury Kadr, w Warszawie, w ramach 14. Jazzowych Spotkań Filmowych wystąpi Adam Bałdych Imaginary Quartet.

Adam Bałdych - skrzypek, kompozytor, lider, jeden z najlepiej rozpoznawanych polskich muzyków jazzowych w Europie. Oprócz wirtuozerii ceniony jest za oryginalne brzmienie i kompozycje. Od początku swojej kariery stara się łamać bariery wiolinistyki i wyznaczać dla niej nowe ścieżki. Do współpracy przy kolejnych projektach zaprasza znakomitych artystów, którzy swoją osobowością poszerzają granice jego muzyki. Artysta świadomie nawiązuje do polskiej tradycji, zaciera granice między muzyką poważną i jazzową.

W wieku 16 lat okrzyknięty "cudownym dzieckiem" szybko zaczyna koncertować z wybitnymi muzykami polskimi i amerykańskimi w Polsce, Niemczech, Serbii, Indonezji, Węgrzech, Hiszpanii, Francji, Anglii i USA.

Europejskim debiutem, który otworzył przed Bałdychem najważniejsze sceny kontynentu jest nagrana dla prestiżowej wytwórni ACT MUSIC płyta "Imaginary Room” z udziałem  europejskiej czołówki muzyków jazzowych (Lars Danielsson, Jacob Karlzon, Verneri Pohjola, Morten Lund, Marius Neset). Płyta staje się bestsellerem wytwórni, a Adam zapraszany jest
na największe festiwale jazzowe Europy jak Montreux Jazz Festival czy London Jazz Festival.

Jest laureatem ECHO Jazz 2013 - najważniejszej nagrody przyznawanej artystom z całego świata w niemieckim przemyśle muzycznym, laureatem - plebiscytu Gazety Wyborczej, Radio Zachód , TVP "Ale Sztuka", Grand Prix Jazz Melomani 2012 w kategorii Artysta Roku, laureat wszystkich liczących się konkursów jazzowych w Polsce. W 2013 i 2015 nominowany do nagrody FRYDERYKA w kategorii Artysta Roku.

Wśród muzyków, z którymi współpracował znaleźli się  wybitni muzycy jazzowi: Lars Danielsson, Nils Landgren, Yaron Herman, Billy Cobham, Iiro Rantala, Krzesimir Dębski, Urszula Dudziak, Grazyna Auguścik oraz czołówka światowych skrzypków jazzowych m.in. Didiere Lockwood, Pierre Blanchard.

Jego ostatni album ”Brothers" nagrany wraz z Helge Lien Trio i Tore Brunborgiem dla ACT Music (trzeci album) stał się również wydarzeniem.

Pomiędzy koncertami i karierą solistyczną artysta działa jako kompozytor muzyki teatralnej.

CO? – 14. Jazzowe Spotkania Filmowe: Adam Bałdych Imaginary Quartet
KTO? – Adam Bałdych, Paweł Tomaszewski, Paweł Dobrowolski, Michał Kapczuk
GDZIE? – Dom Kultury Kadr, Warszawa
KIEDY? – 10/03/2018, 18:00