Jazzowa Jesień w Bielsku-Białej: Vijay Iyer & Wadada Leo Smith

Zdjęcie: 
Miejsce: 
Bielskie Centrum Kultury - Dom Muzyki, Bielsko-Biała
Data: 
19.11.2016
Godzina: 
19:00

19-go listopada, w Bielskie Centrum Kultury, w ramach XIV. Jazzowej Jesieni w Bielsku-Białe, wystąpią Vijay Iyer i Wadada Leo Smith.

Wyjątkowy duet pianisty Vijay Iyera i trębacza Wadada Leo Smitha, w premierowym albumie wydanym w tym roku przez wytwórnię ECM “A Cosmic Rhythm With Each Stroke”.

Urodzony w 1971 roku pianista jazzowy, kompozytor, lider, producent, muzyk elektroniczny i pisarz. Syn tamilskich imigrantów w USA. Od 3 roku życia, przez 15 lat zdobywał solidne wykształcenie muzyczne. Zaczynał od skrzypiec, już we wczesnym dzieciństwie grał ze słuchu na fortepianie, w którym to instrumencie jest w większości samoukiem.

Vijay Iyer jest człowiekiem renesansu i polimatem, którego kariera i działalność obejmuje nauki ścisłe i humanistyczne oraz różne dziedziny sztuki. Zdobył doktorat na interdyscyplinarnym polu kognitywistycznej nauki muzyki Uniwersytetu Kalifornijskiego, Berkeley. Publikuje też artykuły w magazynach naukowych. Opisany przez Pitchfork jako "jeden z najbardziej interesujących i witalnych młodych pianistów w jazzie dzisiejszych czasów", przez Los Angeles Weekly jako "nieograniczona i niezwykle ważna gwiazda", przez Minnesota Public Radio jako "amerykański skarb". Kilkakrotnie nominowany do Grammy jako kompozytor-pianista. W 2013 roku otrzymał stypendium MacArthura. W 2012 wyróżniony nagrodą Doris Duke Performing Arts Award bezprecedensową pięciokrotną koroną w ankiecie krytyków magazynu Down Beat (Jazzowy Artysta Roku, Akustyczna/Mainstreamowa Grupa Roku, Pianista Roku i Album Roku) oraz poczwórną koroną ankiety JazzTimes (Jazzowy Artysta Roku, Pianista Roku, Jazzowy Album Roku, Jazzowa Grupa Roku - dla Trio - i Kompozytor-Wschodząca Gwiazda). Wybrany Pianistą Roku w latach 2012 i 2013 przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Jazzowych (Jazz Journalists Association) oraz wyróżniony nagrodą ECHO Award (tzw. “niemiecką Grammy”) dla najlepszego międzynarodowego pianisty jazzowego w 2013 roku. Na początku 2014 został profesorem muzyki w Harvard University. Od 2013 roku nagrywa dla wytwórni ECM Records.

Urodzony w 1941 roku, trębacz Wadada Leo Smith to jeden z najciekawszych innowatorów amerykańskiej sceny muzycznej,  czołowa postać free jazzu i awangardy jazzowej. W 2013 r. był w pierwszej trójce nominowanych do muzycznej nagrody Pulitzera za multimedialny projekt „The Freedom Summers”.

CO? - XIV. Jazzowa Jesień w Bielsku-Białej: Vijay Iyer & Wadada Leo Smith
KTO? - Vijay Iyer, Wadada Leo Smith 
GDZIE? - Bielskie Centrum Kultury - Dom Muzyki, Bielsko-Biała
KIEDY? - 19/11/2016, 19:00
BILETY? - 80 zł
KARNET? - 260 zł