Jazzowa Jesień w Bielsku-Białej: Mathias Eick / Andy Sheppard Quartet

Zdjęcie: 
Miejsce: 
Dom Muzyki Bielskiego Centrum Kultury, Bielsko-Biała
Data: 
13.11.2015
Godzina: 
18:00

13-go listopada w Domu Muzyki Bielskiego Centrum Kultury, w ramach 13. Jazzowej Jesieni w Bielsku-Białej Mathias Eick zaprazentuje materiał, ze swojego ostatniego albumu "Midwest". Drugim koncertem wieczoru będzie występ Andy Sheppard Quartet.

Album "Midwest" - ten intensywnie melodyjny zestaw oryginalnych kompozycji to refleksje Mathiasa Eicka na temat odległości przebytych w wyobrażonej podróży z Hem, maleńkiej norweskiej wioski, gdzie dorastał, na rozległe równiny Dakoty na amerykańskim Środkowym Zachodzie. To właśnie na Środkowy Zachód Norwegowie setkami tysięcy zmierzali przez ocean w XIX i na początku XX wieku - i oczywiście zabierali ze sobą swoją muzykę. W podobnym duchu Eick, norweski kompozytor i improwizator pod silnym wpływem północnoamerykańskiego jazzu, włącza kolory i faktury swej rodzimej muzyki ludowej w swe nowe kompozycje. Jego partnerem - solistą w tym składzie jest świetny skrzypek Gjermund Larsen, którego korzenie sięgają norweskiej tradycji ludowej. Dialogi trąbki i skrzypiec szybują ponad świetną sekcją rytmiczną z Jonem Balke w swej najbardziej lirycznej dyspozycji, Helge Norbakken, którego puls czasami kojarzy się z plemiennym bębnieniem lub tętentem kopyt bizonów, oraz Matsem Eilertsenem, niewyczerpanym w pomysłach na to, jak pędzić z muzyką przed siebie. Oryginalną inspiracją dla tego albumu było wyczerpujące tournee w Ameryce Północnej: "Byłem w trasie od dawna i tęskniłem za domem. Gdy dotarliśmy do krainy zwanej Środkowym Zachodem, nagle poczułem się, jakbym był w domu. Uświadomiłem sobie, dlaczego pierwsi osadnicy właśnie tu chcieli zakładać swoje gospodarstwa. Bardzo przypomniało mi to niektóre okolice w Norwegii."

Po raz pierwszy jako lider Andy Sheppard nagrywał dla ECM w roku 2008, co przyniosło album "Movements In Colour" (na którym Eivind Aarset wystąpił jako jeden z solistów - gitarzystów). Poza tym, firmowanym przez Trio Libero albumem, Shepparda można także usłyszeć razem Carlą Bley i Stevem Swallowem na płycie "Trios" (ECM 2287 z roku 2012), oraz na dziesięciu płytach Carli Bley wydanych przez dystrybuowaną przez ECM wytwórnię WATT, począwszy od „Fleur Carnivore" z roku 1988. Wcześniej Sheppard jako lider nagrywał dla wytwórni Island/Antilles, Blue Note, Verve, Label Bleu i Provocateur, pisał muzykę dla zespołów o różnych składach, od małych po wielkie, takie jak projekt Saxophone Massive liczący do 200 muzyków, oraz występował jako solista z wielkimi jazzowymi kompozytorami i aranżerami, m. in. z Georgem Russellem i Gilem Evansem.

Rozszerzając skład swego powszechnie podziwianego Trio Libero z Michelem Benitą i Sebem Richfordem, Andy Sheppard dodał doń Eivinda Aarseta (który znacznie przyczynił się do sukcesu nagranej w 2008 roku płyty "Movements In Colour"). Z warkoczącymi szumami i elektronicznymi fakturami gitary Aarseta w tle Sheppard i spółka wydają się mieć jeszcze więcej przestrzeni do eksploracji. Na program płyty składają się nowe kompozycje, otwarte improwizacje, piosenka Elvisa Costello, i tradycyjna galicka ballada "Aoidh, Na Dean Cadal Idir", która pojawia się w trzech wariacjach jako wątek tematyczny całego albumu.

Ścieżki Andy'ego Shepparda i Michela Benity krzyżują się od lat 1980-tych. W roku 2008 Sheppard, Benita i Sebastian Rochford spotkali się w składzie projektu przygotowanego na Coutances Jazz Festival w północnej Francji. To wtedy Sheppard po raz pierwszy dostrzegł potencjał tej muzycznej kombinacji.

CO? – 13. Jazzowa Jesień w Bielsku-Białej: Mathias Eick / Andy Sheppard Quartet
KTO? – Mathias Eick, Erlend Viken, Audun Erlien, Espen Berg, Andreas Bye / Andy Sheppard Quartet: Andy Sheppard, Eivind Aarset, Michel Benita, Krzysztof Gradziuk
GDZIE? – Dom Muzyki Bielskiego Centrum Kultury, Bielsko-Biała
KIEDY? – 13/11/2015, 18:00
BILETY? – 100 zł
KARNETY? – 320 zł