Jazzowa Jesień w Bielsku-Białej: Dave Douglas / Bill Frisell

Zdjęcie: 
Miejsce: 
Bielskie Centrum Kultury, Bilesko-Biała
Data: 
17.11.2018
Godzina: 
18:00

Projekt Dave Douglas UPLIFT usłyszymy 17 listopada w Bielskie Centrum Kultury, w ramach 16. Jazzowej Jesieni w Bielsku-Białej. Także tego wieczoru, z solowym recitalem, wystapi Bill Frisell.

Dave Douglas — amerykański trębacz i kompozytor jazzowy, którego muzyka wywodzi się z jazzu, muzyki klasycznej, muzyki ludowej, muzyki elektronicznej i muzyki klezmerskiej. Jego wyjątkowy wkład w muzykę improwizowaną zyskał szerokie uznanie, w tym nagrodę Guggenheim Fellowship, nagrodę Aaron Copland i dwie nominacje do nagrody Grammy Awards. Jest znany z ogromnej twórczej aktywności. Jego kariera obejmuje ponad 40 autorskich nagrań. Aktualne trwające projekty, to: jego kwintet; Sound Prints - kwintet współprowadzony z saksofonistą Joe Lovano; Riverside - kwartet współprowadzony z Chetem Doxasem; duet z pianistą Uri Caine; oraz, stworzony w 2015 roku, High Risk - kwartet inspirowanym muzyką elektroniczną.

Odpowiadając na aktualny klimat polityczny i społeczny w Stanach Zjednoczonych i poza nią, Dave Douglas przygotował nowy projekt, który rzuca wyzwanie sobie i nam wszystkim, aby zastanowić się, w jaki sposób możemy wpłynąć na pozytywne zmiany. Zawiera dwanaście nowych kompozycji Douglasa dla nowego sekstetu — dwanaście utworów na pozytywne działania w 2018 roku — każda z nich podkreśla konkretną sprawę społeczną i odniesienia do organizacji wykonujących ważną pracę. W zespole znajdują się jedni z najciekawszych artystów współczesnej kreatywnej muzyki: saksofonista Jon Irabagon, gitarzysta Rafiq Bhatia, perkusista Ches Smith, basista Bill Laswell (znany m.in. z produkcji albumu "Future Shock" Herbie Hancocka), oraz - jeden z najbardziej oryginalnych głosów współczenej gitary, zwyciężczyni w swojej kategorii tegorocznej ankiety Downbeat, Mary Halvorson.

Bill Frisell — amerykański gitarzysta, kompozytor i aranżer. Od końca lat 80-tych, już jako jeden z czołowych gitarzystów jazzowych na świecie, Frisell stał stał się flagowym muzykiem ECM Records. Grał i nagrywał w różnych konfiguracjach, m.in. jako członek New York City Downtown Scene, gdzie nawiązał długą współpracę z Johnem Zornem. Był także długoletnim członkiem grupy legendarnego perkusisty Paula Motiana od wczesnych lat 80- tych aż do śmierci Motiana w 2011 roku. Od początku nowego stulecia charakter gry Frisella zdominowało "elektryczne" granie, w swoich projektach chętnie eksplorował takie style muzyczne, jak folk, country i Americana. Jak napisał dziennik The New York Times:

"Trudno znaleźć bardziej owocną "kontemplację" muzyki amerykańskiej niż ta w utworach gitarzysty Billa Frisella. Miksując rock i country z jazzem i blues'em, odkrył, co je łączy: improwizacja i zmysł gry. W przeciwieństwie do innych pastiszów, które doprowadzają do szewskiej pasji, Frisell podkreśla ten "smak przyjemności", który jest w muzyce, a także inny, często pomijany aspekt - "czułość"."
Pełne zanurzenie w muzycznej esencji - to obiecuje każdy występ Billa Frisell. Kiedy pojawia się na scenie, sam ze swoją gitarą, wszystko inne wydaje się zanikać. Pozostaje niezapomniany dźwięk i wyczucie stylu żywej legendy.

CO? – 16. Jazzowa Jesień w Bielsku-Białej: Dave Douglas / Bill Frisell
KTO? – Dave Douglas, Jon Irabagon Music, Mary Halvorson, Rafiq Bhatia, Bill Laswell, Ches Smith / Bill Frisell
GDZIE? – Bielskie Centrum Kultury, Bilesko-Biała
KIEDY? – 17/11/2018, 18:00