Jazzowa Jesień w Bielsku-Białej: Craig Taborn / Michael Formanek Ensemble Kolossus

Zdjęcie: 
Miejsce: 
Bielskie Centrum Kultury - Dom Muzyki, Bielsko-Biała
Data: 
18.11.2016
Godzina: 
18:00

Piątego dnia XIV. Jazzowa Jesień w Bielsku-Białej, 18-go listopada, w Bielskim Centrum Kulturyw, usłyszymy solowy koncert Craiga Taborna. Następnie na scenie pojawi się Michael Formanek Ensemble Kolossus.

Okrzyknięty przez magazyn Downbeat jako jeden z  “wizjonerów obecnej fali”,  kompozytor, pianista, multiinstrumentalista Craig Taborn urodził się i wychował w Golden Valley, Minnesota. Podczas studiów na Uniwersytecie Michigan w Ann Arbor, Craig miał szczęście do bycia częścią znakomitej jazzowej społeczności  z Detroit, grania i studiowania z takimi osobowościami jak Marcus Belgrave, Harold McKinney, Francisco Mora, Rodney Whitaker i Kenny Cox. Craig Taborn ma ogromne doświadczenie jako sideman, grał z większością ważnych współczesnych amerykańskich muzyków. Jest wieloletnim członkiem projektu „Chris Potter - Underground”  oraz legendarnej formacji Roscoe Mitchella  - Note Factory. Równolegle Craig Taborn prowadzi autorskie projekty, m.in w trio z Thomasem Morganem i Geraldem Cleaverem czy Trio Junk Magic.

Dla ECM nagrał dwa albumy jako lider, w tym  “Avenging Angel”, na fortepian solo. Ten mocny, kreatywny i bezkompromisowy album wyraża muzyczną filozofię Craiga Taborna. "Wiele z moich zainteresowań skupia się na rozszerzaniu granic, w których można tworzyć… Musi zostać wiele powiedziane, by przekroczyć muzyczne konieczności w opowiadanej historii.“

Basista Michael Formanek to jedna ze znakomitości nowojorskiej sceny muzycznej. W ciągu ponad trzydziestoletniej kariery, swoim oryginalnym stylem i niezwykłym brzmieniem akustycznego basu, Michael Formanek wsparł wiele wyjątkowych formacji: od Big Bandu Mingusa po Bloodcount Tima Berne’a. Grał z tak różnymi artystami jak Chet Baker, Uri Caine, Stan Getz czy Elvis Costello. Formanek od zawsze komponuje, działa też jako producent.

"The Distance" to drugi autorski album Formanka dla wytwórni ECM. Jest to projekt wyjątkowy, “kolosalny”,  zarówno ze względu na dobór muzyków, samych dużych indywidualności nowojorskiej sceny, rozmach projektu jak i oryginalność kompozycji.  Osiemnastoosobowy Ensemble Kolossus  to współczesne spojrzenie - interpretacja big bandu. Jest to muzyka nowoczesna, ale z zachowaniem całego bogactwa jakie niesie ze sobą brzmienie jazzowej orkiestry. Nie bez powodu w tegorocznej ankiecie Downbeat, album “The Distance” jest w pierwszej dziesiątce najlepszych albumów.

CO? - XIV. Jazzowa Jesień w Bielsku-Białej: Craig Taborn / Michael Formanek Ensemble Kolossus
KTO? - Craig Taborn / Andrew Bishop, Oscar Noriega, Chris Speed, Brian Settles, Tim Berne, Dave Ballou, Jonathan Finlayson, Shane Endsley, Kirk Knuffke, Alan Ferber, Jacob Garchik, Ben, Gerstein, Jeff Nelson, Patricia Brennan, Mary Halvorson, Kris Davis, Michael Formanek, Tomas Fujiwara, Mark Helias 
GDZIE? - Bielskie Centrum Kultury - Dom Muzyki, Bielsko-Biała
KIEDY? - 18/11/2016, 18:00
BILETY? - 100 zł
KARNET? - 260 zł