Jazzowa Jesień w Bielsku-Białej: Alexi Tuomarila Trio / Kurt Rosenwinkel Standards Trio

Zdjęcie: 
Miejsce: 
Bielskie Centrum Kultury, Bielsko-Biała
Data: 
15.11.2017
Godzina: 
18:00

Drugiego dnia 15. edycji Jazzowej Jesieni w Bielsku-Białej wystąpią dwa tria. Alexi Tuomarila Trio pojawi się jako pierwsze a zaraz po nim usłyszymy Kurt Rosenwinkel Standards Trio.

Opisywany przez amerykański magazyn „Jazz Times” jako …one of the next big deals on jazz piano… (w wolnym tłumaczeniu: jedno z nadchodzących wielkich wydarzeń jazzowej pianistyki). Alexi Tuomarila zalicza się obecnie do grona najlepszych pianistów europejskiej sceny jazzowej. Znany m.in. ze współpracy z Tomaszem Stańko, fiński pianista dyskretnie dojrzał by zabłysnąć jako lider. Prawdziwy rzeźbiarz dźwięku, pianista i kompozytor ma umiejętność wzbudzania inspirujących melodyjnych linii, z precyzją i rytmiczną finezją. Jego muzyka tętni życiem, wyobraźnią, energią, która czasem złamana jest nutą melancholii. Trio Tuomarili uzupełniają muzycy, z którymi współpracuje i przyjaźni się od dawna, a należą do grona najbardziej szanowanych postaci europejskiego jazzu. Basista Mats Eilertsen i perkusista Olavi Louhivuori to sekcją, która łączy techniczną biegłość i muzyczną świadomość najwyższej klasy. Frazy Tuomarili zyskują wspaniałe podkreślenie, a ich improwizacje są śmiałe i rozwijane z elegancją i spokojem.

"Kurt Rosenwinkel jest jednym z najświetniejszych i najbardziej kreatywnych gitarzystów jazzowych grających obecnie". — John Scofield. Słowa legendarnego Scofielda nie pozostawiają wątpliwości, że ten amerykański gitarzysta jazzowy i klawiszowiec, to wielkie odkrycie nowego jazzowego pokolenia. Urodzony w 1970 roku, na dużej scenie zaistniał na początku lat dziewięćdziesiątych. Przez ponad 25 lat pracy artystycznej współpracował m.in. z takimi muzykami jak: Brad Mehldau, Brian Blade, Mark Turner, Joshua Redman, Chris Potter oraz legendami jak Joe Henderson - Blue Note Records, Paul Motian czy Gary Burton. Muzyka Rosenwinkla zakorzeniona jest w bogatej tradycji jazzu, jednak swoją złożonością wznosi się na zupełnie nowy poziom. Artysta w naturalny sposób wpłynął na naturalną ewolucję gatunku w sposób, o jakim nikt przed nim nawet nie pomyślał. Na Jazzowej Jesieni wystąpi ze swoim doskonałym triem, z Dario Deiddą na basie i Gregiem Hutchinsonem na perkusji.

CO? – 15. Jazzowa Jesień w Bielsku-Białej: Alexi Tuomarila Trio / Kurt Rosenwinkel Standards Trio
KTO? – Alexi Tuomarila Trio: Alexi Tuomarila, Mats Eilertsen, Olavi Louhivuori / Kurt Rosenwinkel Standards Trio: Kurt Rosenwinkel, Dario Deidda, Greg Hutchinson
GDZIE? – Bielskie Centrum Kultury, Bielsko-Biała
KIEDY? – 15/11/2017, 18:00
BILETY? – 60 pln
KARNET? – 400 pln  (nie obejmuje koncertu jazzu tradycyjnego)