Jazzowa Jesień: JAMES FARM / CHARLES LLOYD - MARIA FARANTOURI

Zdjęcie: 
Miejsce: 
Dom Muzyki BCK, Bielsko-Biała
Data: 
17.11.2012

Jazzowa Jesień

JAMES FARM
Joshua Redman - saksofon
Aaron Parks - fortepian
Matt Penman – kontrabas
Eric Harland – perkusja

Saksofonista Joshua Redman jest obecnie jednym z najbardziej cenionych muzyków jazzowych młodego pokolenia. Redman co roku znajduje się na pierwszych miejscach prestiżowych rankingów magazynów takich, jak Downbeat czy Jazz Times, a magazyn The New Yorker wymienił jego album ““Spirit of the Moment: Live at the Village Vanguard” na liście 100-tu Najważniejszych Albumów Jazzowych w historii tej muzyki. "James Farm" to najnowszy projekt Joshua Redmana, do którego zaprosił czołowych muzyków amerykańskiej sceny jazzowej.

Dom Muzyki BCK, g. 19:00

CHARLES LLOYD - MARIA FARANTOURI "ATHENS CONCERT" (ECM)
Charles Lloyd - saksofon tenorowy, flet
Maria Farantouri - wokal
Reuben Rogers - kontrabas
Eric Harland - perkusja
Socratis Sinopoulos - lira
Takis Farazis – fortepian

Charles Lloyd jest jednym z najwybitniejszych saksofonistów jazzowych, którego charakterystyczne, magnetyzujące brzmienie ma rzesze miłośników na całym świecie. Na amerykańskiej scenie muzycznej jest już od początku lat 60., gdy w kwintecie Chico Hamiltona rozpoczynał karierę. Na przełomie lat 60. i 70. grał nowoczesny, progresywny jazz. Jego sztandarową formacją był kwartet, a najsłynniejszy z nich to ten z lat 1966-69 z Keithem Jarrettem, Cecilem McBee i Jackiem DeJohnettem. Pod koniec lat 80-tych rozpoczął trwającą do dziś współpracę z wytwórnią ECM, która zaowocowała wieloma niezwykle interesującymi produkcjami muzycznymi. Ostatni to "Athens Concert".
Album został zarejestrowany u podnóża Akropolu, w Odeon of Herodes Atticus podczas letniej nocy zeszłego roku Koncert ateński jest wynikiem współpracy amerykańskiego saksofonisty, Charlesa Lloyda, z Marią Farantouri, grecką wokalistką, dla wielu uosabiającą duszę narodu greckiego. Wraz z wyjątkowym wsparciem zespołu Lloyda projekt miał szansę zaistnieć i wpisać się w obszar muzycznych spotkań międzykulturowych. Muzyka wciąga słuchacza w niepowstrzymany nurt brzmieniowej rzeki. To muzyka wielu nastrojów – melancholijna, obrzędowa – odwołuje się do tradycyjnej muzyki greckiej, piosenek Theodorakisa i Eleni Karaindrou. Jest też w części przywołaniem muzycznych korzeni Lloyda.

Dom Muzyki BCK, g. 21:30