Jazz w Ruinach: Warsztaty - koncert pokazowy / Jan Kavka Trio / Monika Lidke Quartet

Zdjęcie: 
Miejsce: 
Ruiny Teatru Victoria, Gliwice
Data: 
12.08.2017
Godzina: 
18:00

12-go sierpnia, ostatni dzień 13. edycji festiwalu Jazz w Ruinach rozpocznie wspólny koncert wykładowców i uczestników warsztatów festiwalowych. Następnie usłyszymy Jan Kavka Trio, po kótrych na sczenie pojawi się Monika Lidke Quartet.

Jan Kavka to młody czeski pianista jazzowy, który wspólnie z swoimi kolegami w zespole, jest związany z Akademią im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Jan Kavka Trio (JKT) to akustyczny projekt, który został założony w roku 2013. W tym czasie zespół grał gównie repertuar składający się z standardów jazzowych. Byli stałym bywalcem w ostrawskim klubie "Modrá myš".

Od września 2016 zespół koncertuje w klubach jazzowych w całej Republice Czeskiej i także trochę w Polsce. JKT czerpie inspirację z muzyki gigantów jazzowych, ale także z muzyki popularnej i klasycznej. Repertuar tego tria tworzą kompozycje autorskie pianisty i lidera projektu, ale także pozostałych członków. Nie rezygnują jednak całkowicie z grania standardów w swojej autorskiej interpretacji, a nawet czasami sięgają nawet do hitów pop-music (Beatles, Radiohead) we własnej aranżacji.

Monika Lidke to znakomita polska wokalistka jazzowa rezydująca w Londynie. Jej piękny, subtelny głos, dar budowania wspaniałego nastroju i umiejętność nawiązywania fantastycznego kontaktu z publicznością to kwintesencja kobiecego jazzu.

Artystka jest porównywana artystycznie do Stacey Kent (za krytykiem muzycznym, Markiem Duszą), Marek Niedźwiedzki z radiowej „Trójki”, który jest absolutnie zauroczony artystką, cytując fragment: „Pani Moniko, jestem Pani fanem”, zamieścił jej piosenki na Smooth Jazz Cafe 2010 i 2013, jeden z utworów artystki znalazł się również na wydawanej przez dziennikarza muzycznego Adama Dobrzyńskiego Muzyce Czterech Stron Świata vol. 2 (2015).

Nowa płyta Moniki Lidke "Gdyby każdy z nas..." ukazała się 17 marca 2017 nakładem Dot Time Records. Tym razem do napisania muzyki zainspirowały ją przepiękne, dojrzałe i często niepozbawione humoru teksty poety Andrzeja Ballo, twórcy, który wydał do tej pory 11 tomików wierszy oraz kilka sztuk teatralnych. .

CO? – 13. Jazz w Ruinach: Warsztaty - koncert pokazowy / Jan Kavka Trio / Monika Lidke Quartet
KTO? – Jan Kavka Trio: Jan Kavka, Marek Dufek, Jiří Bučánek / Monika Lidke Quartet: Monika Lidke, Łukasz Damrych, Grzegorz Piasecki, Piotr Zarecki
GDZIE? – Ruiny Teatru Victoria, Gliwice
KIEDY? – 12/08/2017, 19:00
BILETY? - wstęp wolny