Jazz w Ruinach: Kołakowski : Wykpisz : Korelus / Mateusz Gawęda Trio

Zdjęcie: 
Miejsce: 
Ruiny Teatru Victoria, Gliwice
Data: 
11.08.2017
Godzina: 
19:00

11-go sierpnia w Ruinach Teatru Victoria, w Gliwicach, w ramach 13. festiwalu Jazz w Ruinach usłyszymy Kołakowski : Wykpisz : Korelus. Trio zagra materiał z ich najnowszej płyty „Schönberg”. Drugim koncertem wieczoru będzie występ tria Mateusz Gawędy.

Trio Kołakowski : Wykpisz : Korelus koncertuje z materiałem już od 2015 roku, za każdym razem występując na scenach ważnych festiwali w Polsce. Pomimo krótkiego czasu od pierwszego koncertu podczas Warsaw Summer Jazz Days jako zwycięzcy konkursu Open Jazz, mają na swoim koncie już współpracę z takimi muzykami jak David Liebman (8. Azoty Tarnów International Jazz Contest oraz festiwal Ars Cameralis), czy Adam Pierończyk (Narodowe Forum Muzyki we Wrocławiu).

Kołakowski, Wykpisz i Korelus, pomimo młodego wieku, znani są już jazzowej publiczności z innych projektów. Kołakowski wydał dwie solowe płyty, otrzymał „Jazzowego Fryderyka” i wystąpił z Davem Liebmanem, Wykpisz dostał wiele nagród w Polsce i zagranicą, występuje z High Definition Quartet, Korelus – z którego inicjatywy powstało zresztą trio – studiował u Krzysztofa Gradziuka.

Trio młodych muzyków odkryło na nowo sześć małych utworów na fortepian op.19 Arnolda Schoenberga i przenieśli to atonalne dzieło dwudziestowiecznej awangardy na grunt współczesnej muzyki improwizowanej. Pokłonili się Schoenbergowi i dodali dużo od siebie.

Sechs kleine Klavierstücke, Op. 19” Arnolda Schönberga był inspiracją do powstania tego materiału. Cykl utworów stanowi punkt wyjścia dla zespołu z którego powstaje nowa kompozycja w konwencji otwartego free jazzowego grania z wpływami zarówno muzyki jazzowej, jak i zdobyczy muzyki eksperymentalnej.

– Jesteśmy bardzo zadowoleni efektu końcowego zarówno pod kątem przeniesienia utworu Schönberga na trio jazzowe jak i brzmienia płyty. Cieszymy się, że nasza muzyka nie przypomina kolejnych nieudolnych prób grania kompozycji klasycznych na „jazzowo”. Ciężko nam zaklasyfikować ten materiał w ramach jednego terminu. Z założenia jest to muzyka trzeciego nurtu, ale w brzmieniu słychać jazz oraz muzykę współczesną. – mówi Bartłomiej Korelus, założyciel zespołu

Mateusz Gawęda Trio jest to jeden z kilku zespołów reprezentujących awangardową odsłonę krakowskiej sceny jazzowej. Zespół wykonuje swój autorski program, złożony przede wszystkim z kompozycji Mateusza Gawędy, inspirowanych wszelkimi gatunkami muzycznymi, głównie jazzem z lat 60-tych, muzyką europejską XX wieku oraz muzyką współczesną. Słowa które najlepiej mogłyby opisać muzykę zespołu to świeżość, dojrzałość, brzmienie, zabawa i ciemność.

Mateusz Gawęda – pomimo młodego wieku to jeden z najbardziej kreatywnych twórców na polskiej scenie jazzowej. Urodzony w 1990 roku pianista, kompozytor i aranżer, absolwent krakowskiej Akademii Muzycznej w klasie fortepianu dr Joachima Mencla. Wielokrotnie nagradzany i wyróżniany podczas tak prestiżowych imprez jak: festiwal Jazz Nad Odrą, Krokus Jazz Festiwal czy festiwal Jazz Juniors. Współtworzy zespoły Cracow Jazz Collective, PeGaPoFo, Pezda/Gawęda Duo, DRAG, Silberman Trio/Quintet/Sextet. Na koncie ma kilka znakomitych albumów i współprace z tak znaczącymi postaciami jazzu jak: Billy Hart, Rusty Jones, Walter Smith III, Ralph Alessi, Kazimierz Jonkisz, Janusz Muniak, Jacek Kochan, Leszek Żądło i wielu innych.

CO? – 13. Jazz w Ruinach: Kołakowski : Wykpisz : Korelus / Mateusz Gawęda Trio
KTO? – Mateusz Kołakowski, Alan Wykpisz, Bartłomiej Korelus / Mateusz Gawęda Trio: Mateusz Gawęda, Alan Wykpisz, Grzegorz Pałka
GDZIE? – Ruiny Teatru Victoria, Gliwice
KIEDY? – 11/08/2017, 19:00
BILETY? - wstęp wolny