Jazz w Iluzjonie: Od Komedy do RGG

Zdjęcie: 
Miejsce: 
Kino Iluzjon, Warszawa
Data: 
21.10.2018
Godzina: 
18:00

W niedzielę 21 października kino Iluzjon zaprasza na spotkanie inaugurujące nowy cykl filmowo – muzyczny „Jazz w Iluzjonie”. Muzyka improwizowana i kinematografia od zawsze były ściśle związane, w nowym cyklu chcemy pokazać ich wzajemne relacje w rozmaitych barwach i kontekstach. W programie wieczoru przewidziano projekcję filmu dokumentalnego „Komeda” z 1974 roku w reżyserii Krzysztofa Riege oraz koncert podczas, którego trio RGG zaprezentuje program, na który złożą się ich własne kompozycje oraz „The First Song” - utwór otwierający album „Balladyna” Tomasza Stańko z 1976 roku, pierwszy jaki nagrał dla kultowej wytwórni ECM.

W tym roku świat muzyki poniósł dotkliwą stratę, w lipcu zmarł wybitny trębacz i kompozytor Tomasz Stańko. W przyszłym roku minie z kolei 50 rocznica śmierci Krzysztofa Komedy, którego postać najlepiej łączy świat filmu i jazzu. Obaj twórcy byli w bliskim, trwającym przez dekady, artystycznym związku. Stańko muzyczną drogę zaczynał w kwintecie Komedy (m. in. słynna płyta „Astigmatic”), a po śmierci tego ostatniego wielokrotnie wracał do jego twórczości (płyta „Litania”) wskazując jej nowe wymiary i brzmienia. Kompozycje Krzysztofa Komedy to encyklopedia polskiej muzyki współczesnej, a napisane dla kina tematy z „Dziecka Rosemary”, Noża w wodzie” czy „Wstrętu” to dziś absolutna klasyka muzyki filmowej. Chcielibyśmy ten wieczór poświęcić wzajemnym relacjom tych fundamentalnych postaci polskiego i światowego jazzu, ale nie tylko. Wspomnimy też innych „wielkich nieobecnych” polskiego środowiska jazzowego, wybitnych muzyków, m.in. Andrzeja Trzaskowskiego, Andrzeja Kurylewicza, Tomasza Szukalskiego, Andrzeja Przybielskiego, Janusza Muniaka, ale także wyjątkowego fotografika Marka Karewicza czy Henryka Kurka – warszawskiego bonvivanta znanego jako Henio Meloman.

Od 2001 roku RGG jest coraz bardziej identyfikowane z europejskim smakiem muzyki improwizowanej, wykonywanej przez trio fortepianowe. Od roku 2013 trio występuje w odmienionej formule. Po 12 latach istnienia RGG w miejsce Przemysława Raminiaka zawitał Łukasz Ojdana, młody utalentowany pianista, który tchnął wiatr w żagle RGG.

Nazwa RGG nie jest już skrótem nazwisk muzyków, lecz stała się marką dzięki równemu zaangażowaniu każdego z jej członków w kreowanie artystycznego kształtu. Nazwa więc pozostaje, a trio rusza w dalszą drogę. Jesteśmy pewni, że publiczność, która jest z RGG od samego początku, tj. od 2001r. nie będzie zawiedziona.
21 października 2014r. to data premiery najnowszego w dorobku tria albumu płytowego, opatrzonego tytułem “Aura”, którego wydawcą jest prestiżowa wytwórnia OKeh Records oraz Sony Music Entertainment. Początki tej wytwórni sięgają 1918 roku kiedy stworzył ją Otto K.E. Heinemann. Historyczne nagrania spod znaku OKeh firmują nazwiska: Louisa Armstronga, Bixa Beiderbecke, Errolla Garnera, Counta Basiego, Dukea Ellingtona, Ahmada Jamala. W obecnym katalogu wytwórni znajdują się wybitni artyści: Sonny Rollins, Branford Marsalis, Dave Holland, Bill Frisell, Nils Petter Molvaer, Jeff Ballard, John Medeski, David Sanborn, Michel Camilo, The Bad Plus. Artyści - ambasadorzy muzyki o osobowościach, które w znaczącym stopniu wpłynęły na rozwój idiomu jazzowego we współczesnej kulturze muzycznej świata.
Siódma płyta w dyskografii zespołu jest jednocześnie wydawniczym debiutem na arenie międzynarodowej. Tym samym zespół dołącza do ekskluzywnego grona polskich artystów jazzowych, których twórczość została doceniona zagranicą.

CO? – Raczkowski/Kostka Duo
KTO? – RGG Trio: Łukasz Ojdana, Maciej Garbowski, Krzysztof Gradziuk
GDZIE? – Kino Iluzjon, Warszawa
KIEDY? – 21/10/2018, 18:00