JAZZ TOP W BLUE NOTE: FRED WESLEY - JIMMY SMITH CELEBRATION

Zdjęcie: 
Miejsce: 
Blue Note, Poznań
Data: 
22.02.2014
Godzina: 
20.00
Czas trwania: 
22.02.2014

Koncert z okazji 16-lecia klubu. 

Przeniesiemy się w świat brzmień i dźwięków z lat 60. i 70. ubiegłego wieku! Fred Wesley - jeden z najlepszych na świecie puzonistów – współpracownik między innymi Jamesa Browna, Raya Charlesa, Pancho Sanchezja, Van Morrisona czy Red Hot Chili Peppers – wystąpi ze specjalnym programem dedykowanym legendzie organów – Jimmy’emu Smithowi.

Jimmy Smith wywarł ogromny wpływ na twórczość zarówno takich gwiazd jazzu, jak Jimmy McGriff, Brother Jack McDuff, Richard “Groove” Holmes, Joey De Francesco i Larry Goldings, ale również na klawiszowców rockowych, wśród których należy wymienić Jona Lorda, Briana Augera i Keitha Emersona. Jego twórczość znalazła także odbicie w muzyce takich zespołów jak chociażby Beastie Boys czy Medeski, Martin & Wood.

Aby uczcić jego pamięć, puzonista Fred Wesley, „ociec chrzestny soul jazzu i funku”, przez wiele lat kierownik muzyczny Jamesa Browna, zdecydował się stworzyć Jimmy Smith Celebration.

Na organach gra młody, zaledwie 20-letni Leonardo Corradi – który już zdążył współpracować na scenie z Antonio Sanchezem, Davem Liebmanem, Rickiem Margitza. W 2010 roku został wybrany “Hammondzistą Roku” przez włoski magazyn JazzIt.

Paryski perkusista Tony Match był liderem kilku grup, między innymi z Enie Wattsem! Jako producent współpracował z takimi wykonawcami, jak Rick Margitza, Jean Marie Ecay I  Flavio Bolero, a także komponował piosenki z Florą Purym.

Urodzony w Mobile w Alabamie Fred Wesley rozpoczynał swoją muzyczną karierę jako nastoletni puzonista grając z Ikem i Tiną Turner. W latach 1968-75 był kierownikiem muzycznym, aranżerem, puzonistą i głównym kompozytorem Jamesa Browna. Później aranżował i grał z Parliament-Funkadelic oraz Bootsy’s Rubber Band.

Od czasu współpracy z Count Basie Orchestra (od 1978 roku) znalazł się w samym centrum jazzowego życia – pisał, grał i nagrywał zarówno z różnymi zespołami, jak i solowe albumy.  Na początku lat 90. ubiegłego wieku, razem z kolegami z zespołu Jamesa Browna – Pee Wee Eblisem oraz Maceo Parkerem, występował pod nazwą JB Horns. Po odejściu Eblisa zespół zmienił nazwę na The Maceo Parker Band. Wesley grał w nim do czasu, gdy w 1996 roku tworzył własną formację The Fred Wesley Group, obecnie znaną jako Fred Wesley and the New JBs.

W czasie swojej kariery Wesley grał i aranżował utwory dla tak różnych wykonawców jak chociażby Ray Charles, Lionel Hampton, Randy Crawford, Vanessa Williams, The SOS Band, Cameo, Van Morrison, Socalled, Red Hot Chilli Peppers czy raper De La Soul.

Wesley wykładał na Wydziale Jazzu Uniwesytetu Północnej Karoliny. Obecnie pracuje z wieloma studentami, jako „visiting profesor” na wielu uczelniach na całym świecie, w tym na Berklee College of Music oraz Columbia College of Chicago.

Fred Wesley – puzon, wokal, Leonardo Corradi – Hammond B3, Tony Match – perkusja

Bilety: 60 zł – pierwsze miejsca, 50 zł – drugie miejsca, 35 zł – wejściówki