JAZZ Od Nowa Festival: Rafał Gorzycki Ensemble XIII / Daniel Toledo Quartet

Zdjęcie: 
Miejsce: 
ACKiS Od Nowa, Toruń
Data: 
27.02.2020
Godzina: 
20:00

Grupy Rafał Gorzycki Ensemble XIII oraz Daniel Toledo Quartet usłyszymy 27 lutego w ACKiS Od Nowa, w Toruniu, w ramach 20. JAZZ Od Nowa Festivalu.

Bydgoski perkusista i kompozytor Rafał Gorzycki, z avant-jazz-rockowego kręgu klubu Mózg, wystąpił na JONF pięć lat temu, w duecie z angielskim gitarzystą Jonem Dobie. Obecnie zaprezentuje Ensemble XIII, trzecią odsłonę swego tryptyku triowego (poprzednie to „Playing” z Markiem Malinowskim i „Tuning” z Jakubem Ziołkiem) prezentującego różne oblicza muzyki kameralnej, w rozumieniu zdecydowanie bliższym tak zwanej swobodnej improwizacji niż muzyki klasycznej. Tym razem towarzyszyć mu będą pianista Jakub Królikowski i klarnecista Michał Górczyński, również będący kompozytorami muzyki współczesnej oraz instrumentalistami jazzowymi. Wspólnie – z gościnnym współudziałem japońskiej tancerki butoh Miho Iwaty – będą próbowali zbadać, czy istnieje granica między „kompozycją a żywiołem”.

Jest to swoista supergrupa jazzowa pod wodzą ekwadorskiego kontrabasisty Daniela Toledo. Zrodziła się z jego znajomości z Piotrem Orzechowskim (Pianohooliganem), zawartej na studiach w Berklee College of Music w Walencji. Obecnie jest on wykładowcą Uniwersytetu San Francisco w Quito, znanym z występów choćby w prestiżowym Kennedy Center w Washgington D. C. Orzechowski to autor udanych płyt z pogranicza jazzu i muzyki zwanej poważną (Experiment: Penderecki, 24 Preludes & Improvisations). Reszta składu to Michał Miśkiewicz, perkusista Marcin Wasilewski Trio, grywający z największymi współczesnymi jazzmanami, od Charlesa Lloyda po Johna Surmana, oraz najmłodszy w zespole saksofonista i kompozytor Kuba Więcek, wyróżniony zaszczytną Nagrodą Fryderyka za debiutancki album Another Raindrop.

CO? – 20. JAZZ Od Nowa Festival: Rafał Gorzycki Ensemble XIII / Daniel Toledo Quartet
KTO? – Rafał Gorzycki Ensemble XIII: Michał Górczyński, Jakub Królikowski, Rafał Gorzycki, Miho Iwata / Daniel Toledo Quartet: Daniel Toledo, Kuba Wiecek, Piotr Orzechowski Pianohooligan, Michał Miśkiewicz
GDZIE? – ACKiS Od Nowa, Toruń
KIEDY? – 27/02/2020; 20:00