JAZZ Od Nowa Festival: PGR & Friends / Jacek Pelc Band

Zdjęcie: 
Miejsce: 
Klub Od Nowa, Toruń
Data: 
22.02.2018
Godzina: 
20:00

Koncert grupy PGR & Friends 22 lutego, w toruńskim klubie Od Nowa, rozpocznie drugi dzień tegorocznej edycji festiwalu JAZZ Od Nowa. Drugim koncertem wieczoru będzie występ Jacek Pelc Band.

Puzon, znacznie mniej wdzięczny jako solowy instrument improwizujący niż trąbka albo którykolwiek z saksofonów – o fortepianie już nie wspominając – jeszcze chyba rzadziej niż gitara odgrywa rolę główną w aranżacjach jazzowych. Zdarzają się jednak zespoły z puzonistami w funkcji liderów – by wymienić tylko rewelacyjny amerykański duet Steve’a Swella z perkusistą Joey’em Baronem albo zdradzający podobne avant-jazowe inklinacje kwartet Szwajcara Samuela Blasera czy wreszcie trudniejszy do jednoznacznej klasyfikacji w sensie stylu PGR, czyli Projekt Grzegorza Rogali, młodego rodzimego puzonisty.

Dwa ostatnie zespoły gościły już na JONF – natomiast drugi z nich objawia się teraz w nieco innym wcieleniu niż pięć lat wcześniej, kiedy to, z dwoma latynoamerykańskimi muzykami w składzie, przyjechał pod stosownie rozszerzonym i, jak się okazało, trochę przesadnym szyldem PGR-Latin Fire! (latynoski ogień). Sam zaś lider pod koniec minionej dekady zaczynał od Komedowej klasyki rodzimego jazzu nowoczesnego w zespole pod wymowną nazwą Kattorna (pod muzyczną opieką Włodzimierza Pawlika). Wszelako, jako absolwent berlińskiego Jazz Institut, dwukrotny stypendysta Berklee College of Music w Bostonie oraz lider powstałego w 2008 roku PGR, zaczął proponować znacznie szersze syntezy stylowe. Na Enthuzjazzm (2011), pierwszym albumie tej grupy, jazz pojawia się na przykład w kontekście muzyki latynoskiej, klezmerskiej i rapu, a na kolejnym, Poezjazz (2014), inspiracje muzyką i kulturą żydowską są jeszcze wyraźniejsze – sięgnięto tu bowiem do tekstów Brunona Schulza oraz Pieśni nad pieśniami (poza tym na obu płytach wystąpiła izraelska saksofonistka Sagit Zilberman, a na pierwszej wykorzystano dwa utwory Johna Zorna).

Obecny skład PGR, który, oprócz lidera, tworzą niemiecki saksofonista Roman Ott, ukraiński perkusista Igor Hnydyn i szwedzki kontrabasista Anders Grop, podąża w kierunku nieco odmiennym, określonym przez zainteresowania oraz uwarunkowania kulturowe i muzyczne jego członków. Ott, wykształcony jazzowo w Berlinie i w Essen, nagrał w USA płytę ze znanym gitarzystą Kurtem Rosenwinklem; Hnydyn grywał między innymi ze znanymi publiczności JONF saksofonistą Marcem Bernsteinem i perkusistą Frankiem Parkerem; Grop, wraz z Berlin Big-Band, w 2003 roku otrzymał prestiżową Jazz & Blues Award Berlin, co zresztą nie przeszkodziło mu we współpracy ze znanym w latach 80. minionego wieku soulowo-popowym wokalistą Paulem Youngiem. Razem z liderem będą zatem snuli wątki swych opowieści muzycznych, pozbawione wspólnego mianownika w postaci instrumentu harmonicznego i splatające się w barwną, może nawet zaskakującą całość.

Ważnym i ciekawym punktem na jazzowej mapie Polski jest nieodległa od Torunia Bydgoszcz, gdzie od lat odbywają się dwie interesujące imprezy o renomie ogólnokrajowej: raczej mainstreamowy Bydgoszcz Jazz Festival i zdecydowanie awangardowy (cokolwiek to pojęcie dziś oznacza) Mózg Festival. Do wybitnych lokalnych jazzmanów w pierwszym sensie – może nawet do ambasadorów grodu nad Brdą w międzynarodowym świecie tej muzyki – należy Jacek Pelc, jeden z czołowych polskich perkusistów.

Jest on także utalentowanym kompozytorem – vide temat „GuDrumBa”, zamieszczony w prestiżowej amerykańskiej publikacji European Real Book–The Best of Contemporary Jazz from Europe – oraz skutecznym inicjatorem niebanalnych przedsięwzięć wykonawczych. Należą do nich, z jednej strony, kameralny GuDrumBa Duet, z drugiej zaś – big-band czy ponad trzydziestoosobowa orkiestra, z którymi występują wybitne indywidualności jazzu nie tylko polskiego, od Zbigniewa Namysłowskiego przez Leszka Kułakowskiego po Eddie’go Hendersona. Jest też współautorem tekstu do pamiętnego przeboju jazzowego Jarosława Śmietany A Story of Polish Jazz, recenzentem JAZZ FORUM i redaktorem naczelnym magazynu Top Drummer.

Na JONF zadebiutuje jako lider Jacek Pelc Band w programie On the Road, obejmującym wybrane utwory z jego płyt autorskich (poza piosenką Zabrońcie kwitnąć kwiatom z pierwszej dużej płyty Skaldów). Pozostali polscy członkowie owej grupy to saksofonista Maciej Sikała – wykładowca bydgoskiej Akademii Muzycznej, znany ze współpracy z jazzowymi znakomitościami z kraju i zagranicy, od Ptaszyna czy Karolaka po ś. p. Kenny’ego Wheelera albo Billy’ego Harpera – oraz pianista Artur Jurek, którego koneksje muzyczne obejmują zarówno Polską Filharmonię Bałtycką, Filharmonię Szczecińską czy Akademicki Chór Uniwersytetu Gdańskiego, jak i Joannę Knitter, Mariannę Wróblewską, Przemka Dyakowskiego bądź Wojciecha Staroniewicza. Jest też gość zagraniczny, i to prawdziwie znamienity: Maurizio Rolli, włoski kontrabasista i gitarzysta basowy, udzielający się dydaktycznie na przykład w Conservatorio Rossini w Pesaro (rodzinnym mieście autora Cyrulika sewilskiego), a muzycznie – choćby jako współpracownik Omara Hakima, Chaki Khan, Mike’a Sterna czy Jima Halla albo jako szef Rolli’s Tones Big Band, proponującego transkrypcje tematów z kanonu rocka, od The Beatles przez Aerosmith po Ozzy’ego Osbourne’a, obok Moodswings: a Tribute to the Music of Jaco Pastorius (2001), hołdu wybitnemu muzykowi jazzrockowemu, uznanego za „Płytę miesiąca” przez czytelników magazynu Bass Player. Będzie to zatem kolejna uczta prawdziwa – tym razem dla smakoszy szeroko a nowocześnie pojętego jazzowego mainstreamu.

CO? – 18. JAZZ Od Nowa Festival: PGR & Friends / Jacek Pelc Band
KTO? – PGR & Friends: Roman Ott, Igor Hnydyn, Anders Grop, Grzegorz Rogala / Jacek Pelc Band: Artur Jurek, Maurizio Rolli, Maciej Sikała, Jacek Pelc
GDZIE? – Klub Od Nowa, Toruń
KIEDY? – 22/02/2018, 20:00