JAZZ Od Nowa Festival: Jan Ptaszyn Wróblewski Quartet / Michał Urbaniak Organator / Adam Wendt & Friends

Zdjęcie: 
Miejsce: 
Aula UMK / ACKiS Od Nowa, Toruń
Data: 
29.02.2020
Godzina: 
20:00 / 23:15

29 lutego, na finał 20. JAZZ Od Nowa Festivalu czekają nas aż trzy koncerty. O 20:00 w Aula UMK wystąpi Jan Ptaszyn Wróblewski Quartet, zaś po nim Michał Urbaniak Organator. Tego samego wieczoru w ACKiS Od Nowa zagra Adam Wendt & Friends.

Ptaszyn to niewątpliwie instytucja – nie tylko polskiego jazzu nowoczesnego w rozumieniu mainstreamowym, Polskiego Radia, oczywiście dzięki „Trzem kwadransom jazzu”, ale i JAZZ Od Nowa Festival, na którym zdążył już wystąpić czterokrotnie. Każdy jego kolejny występ będzie tu zresztą jednakowo niezbędny, bo przypominania o naprawdę godnych powojennych tradycjach rodzimego jazzu i jego mistrzach w rodzaju Trzaskowskiego, Komedy czy Kurylewicza nigdy dosyć. Z tego też względu wymiar niemal symboliczny zyskuje fakt, iż sekcję rytmiczną obecnego kwartetu Ptaszyna tworzą muzycy przynajmniej o pokolenie młodsi od lidera.

Oto kolejny artysta o walorze symbolicznym: Michał Urbaniak, jeden z najlepiej rozpoznawalnych w świecie polskich jazzmanów, a zarazem jeden z pionierów jazzu nowoczesnego w naszym kraju, mimo nieco młodszego wieku niż Kurylewicz, Komeda bądź Ptaszyn. Dla toruńskich jazzfanów dodatkowo wymowny może być fakt, że zdążył on już tyle samo razy, co ten ostatni, wziąć udział w JONF, a klubem i panującą w nim atmosferą jest nieodmiennie zauroczony. Jest on także symbolem międzynarodowego prestiżu naszego jazzu – o czym najlepiej świadczą składy międzynarodowe, z którymi tu występował. Nie inaczej będzie i tym razem – mimo że Michael Patches Stewart to Amerykanin dość dobrze już zadomowiony w Polsce. Dość wymowna wreszcie jest obecność w składzie grupy towarzyszącej Wojciecha Karolaka – kolejnego istotnego ogniwa między dawną a obecną chwałą rodzimego jazzu.

Niniejszy zespół to istna supergrupa rodzimego jazzu. Lider jest muzykiem wybitnie wszechstronnym, znanym ze współpracy z jazzrockowym Walk Away (z którym, u boku Urszuli Dudziak, otwierał europejskie koncerty Milesa Davisa w 1990 roku), poniekąd rozrywkowym Big Bandem Wiesława Pieregorólki czy nawet z bluesową Tortillą. Pozostali muzycy, czyli regularnie grający z Ptaszynem Wojciech Niedziela i Marcin Jahr oraz Zbigniew Wrombel należą do czołówki polskich sidemanów jazzowych. Razem proponują „Rhythm and Jazz”, czyli zabarwiony funkowo mainstream. Na JONF nr 20 będą dodatkową atrakcją wieczoru finałowego.

CO? – 20. JAZZ Od Nowa Festival: Jan Ptaszyn Wróblewski Quartet / Michał Urbaniak Organator / Adam Wendt & Friends
KTO? – Jan Ptaszyn Wróblewski Quartet:Jan Ptaszyn Wróblewski, Wojtek Niedziela, Marcin Jahr, Andrzej Święs / Michał Urbaniak Organator: Michał Urbaniak, Wojtek Karolak, Michael Patches Stewart, Frank Parker / Adam Wendt & Friends: Adam Wendt, Wojciech Niedziela, Zbigniew Wrombel, Marcin Jahr
GDZIE? – Aula UMK / ACKiS Od Nowa, Toruń
KIEDY? – 29/02/2020; 20:00/23:15