Jazz nad Odrą: WAW – NYC Marek Napiórkowski / Jeff „Tain” Watts / Mateusz Smoczyński Quintet

Zdjęcie: 
Miejsce: 
Impart, Wrocław
Data: 
28.04.2017
Godzina: 
19:00 / 23:00

28-go kwetnia we wrocławskim Imparcie, w ramach 53. Jazz nad Odrą, usłyszymy projekt WAW – NYC Marka Napiórkowskiego. Drugim koncertem wieczoru będzie Jeff „Tain” Watts. Jako ostatni na scenę wyjdzie Mateusz Smoczyński Quintet.

Projekt WAW – NYC (w rozwinięciu: WARSZAWA – NEW YORK CITY) to unikatowa fuzja różnorodnych osobowości i dwóch odległych miast, której podstawą jest siła muzyki ich jazzowych reprezentantów. WAW-NYC to premierowy projekt Marka Napiórkowskiego, w którym za pośrednictwem muzyki dynamicznie rozwijająca się Warszawa spotyka się z Nowym Jorkiem – tętniącą życiem stolicą jazzu i współczesnej sztuki. Kompozycje stworzone specjalnie na tę okazję dają doświadczonym improwizatorom możliwość pełnego interakcji muzykowania. Europejski koncept harmoniczny łączy się z kulturą rytmu kolebki jazzu i kubańską żarliwością. Na potrzeby festiwalu nazwa projektu została rozwinięta i funkcjonuje jako WROCLAW – NEW YORK & CUBA. Marek Napiórkowski przez wiele lat związany był bowiem muzycznie z Wrocławiem, a pianista Manuel Valera, obecnie nowojorczyk, pochodzi z Kuby.

Jeff „Tain” Watts to jazzowy innowator, jeden z najbardziej rozchwytywanych i cenionych perkusistów na świecie. Kariera muzyka kształtowała się przez lata w zespołach Wyntona i Branforda Marsalisów. Początkowo specjalizował się w perkusji klasycznej w Pittsburgh Duquesne University, gdzie był przede wszystkim timpanistą, później studiował w słynnej Berklee School of Music. W 1981 Jeff dołączył do Kwartetu Wyntona Marsalisa, z którym trzykrotnie został laureatem Grammy. Wyntona opuścił w roku 1988 i po współpracy z George’em Bensonem, Harry Connickiem Jr. i McCoyem Tynerem dołączył do Branford Marsalis Quartet zdobywając wspólnie (1989) nagrodę Grammy za Heard You Twice the First Time and Contemporary Jazz. Jako aktor pojawił się w ważnej roli w filmie Mo’ Better Blues Spike’a Lee. Koncertował także z takimi tuzami jazzu jak: Danilo Perez, Michael Brecker, Betty Carter, Kenny Kirkland, Courtney Pine, Geri Allen, Kenny Garrett, Alice Coltrane, Ravi Coltrane, Greg Osby, Steve Coleman, Gonzalo Rubalcaba. Obecnie występuje z własną grupą – JEFF „TAIN” WATTS QUARTET, jak również z zespołami McCoya Tynera, George’a Cablesa i Gerri Allen. 

Mateusz Smoczyński, polski skrzypek jazzowy, powraca ze swoim kwintetem. Jest to formacja, z którą dokładnie 10 lat temu nagrał swój debiutancki album. Na 3. płycie kwintetu znajdują się kompozycje lidera oraz jego brata – Jana Smoczyńskiego. Album zawiera wiele nawiązań do polskiej muzyki ludowej, amerykańskiego folku oraz muzyki klasycznej. Mateusz wykonuje swoje partie na skrzypcach oraz na instrumencie bardzo wyjątkowym i w Polsce praktycznie nieznanym – skrzypcach barytonowych. Płyta została zarejestrowana w grudniu 2016 roku, kilka miesięcy po wygranej Smoczyńskiego w Międzynarodowym Jazzowym Konkursie Skrzypcowym im. Zbigniewa Seiferta. Premiera albumu odbędzie się 28 kwietnia podczas festiwalu Jazz nad Odrą. Sam Mateusz Smoczyński występował na najważniejszych scenach i festiwalach jazzowych l na całym świecie. Jest liderem kwintetu, członkiem New Trio oraz współzałożycielem Atom String Quartet, z którym w roku 2011 wygrał konkurs Bielskiej Zadymki Jazzowej. Współpracował m.in. z takimi artystami jak: Branford Marsalis, Bobby McFerrin, Gil Goldstein, Zbigniew Namysłowski, Tomasz Stańko, Urszula Dudziak. W roku 2016 założył duet z jednym z najwspanialszych wiolonczelistów na świecie – Stephanem Braunem.

CO? – 53. Jazz nad Odrą: WAW – NYC Marek Napiórkowski / Jeff „Tain” Watts / Mateusz Smoczyński Quintet
KTO? – WAW – NYC Marek Napiórkowski: Marek Napiórkowski, Clarence Penn, Manuel Valera, Robert Kubiszyn / Jeff „Tain” Watts, David Kikoski, Troy Roberts, Yunior Terry / Mateusz Smoczyński Quintet: Mateusz Smoczyński, Jan Smoczyński, Konrad Zemler, Wojciech Pulcyn, Sebastian Frankiewicz
GDZIE? – Impart, Wrocław
KIEDY? – 28/04/2017, 19:00/23:00
BILETY? – WAW – NYC Marek Napiórkowsk / Tia Fuller Trio - 300 zł / 120 zł / 100 zł / 80 zł  / Tomasz Chyła Quintet - wstęp wolny