Jazz nad Odrą: Take Sax / Tia Fuller Trio / Tomasz Chyła Quintet

Zdjęcie: 
Miejsce: 
Imprat, Wrocław
Data: 
27.04.2017
Godzina: 
19:00/23:00

Grupa Take Sax koncertem w Imparcie, we Wrocławiu, rozpocznie drugi dzień 53. Jazz nad Odrą. Drugim wydarzeniem wieczoru będzie występ Tia Fuller Trio. Na koniec usłyszymy Tomasz Chyła Quintet.

Powodem, dla którego Piotr Baron zaprosił do współpracy Gary’ego Smulyana jest miłość do tradycji jazzu. Smulyan to światowy Top Jazz w kategorii saksofonu barytonowego (od lat zajmuje 1. miejsce w kategorii saksofon barytonowy w rankingu pisma Down Beat). Projekt Take Sax jest kontynuacją niezwykłej, energetycznej trasy kwartetu Barona ze Smulyanem w grudniu ubiegłego roku. Do saksofonowego duetu dołączy słowacki alcista Radovan Tariska będący syntezą szaleństwa Eryka Dolphy’ego, nowoczesności Kenny’ego Garretta i spuścizny Charlesa Parkera. Barona, Smulyana i Tariskę łączy jedna muzyczna droga, wytyczona przez bebop i jazz nowoczesny, prowadząca do indywidualnych i rozpoznawalnych brzmień każdego z nich.

Tia Fuller to saksofonistka (sopran i alt) oraz flecistka znana m.in. ze współpracy z wielką gwiazdą r’n’b Beyonce. Występowała podczas światowej trasy koncertowej The Beyonce Experience, pojawiła się też w kilku najważniejszych amerykańskich telewizyjnych show i zagrała z wokalistką w Białym Domu przed prezydentem Barackiem Obamą. Muzykę ma we krwi – jako córka jazzowych muzyków (ojciec Fred – kontrabasista, mama Elthopia – wokalistka) od dziecka uczestniczyła w próbach zespołu rodziców i słuchała ich ulubieńców: Johna Coltrane’a, Sarah Vaughn czy Charliego Parkera. Fuller chętnie zapraszana jest do współpracy przez takie gwiazdy jak Geri Allen, Chaka Kahn, Jill Scott, Jay-Z, Pattie Labelle, Dionne Warwick, Erykah Badu czy Aretha Franklin. Grała także z orkiestrą znanego z 50. Jazzu nad Odrą trębacza, Jona Faddisa. W ankiecie krytyków Down Beatu w kategorii Rising Star zwyciężała trzykrotnie: jako alcistka i flecistka w roku 2013 i jako sopranistka w roku 2014. Nagrała trzy autorskie jazzowe albumy, w ostatnim (2012), zatytułowanym Angelic Warrior, słyszymy gościnnie Johna Patitucci, Terri Lyne Carrington i Dianne Reeves. Album ten jest dowodem na znaczący progres, który poczyniła jako instrumentalistka, kompozytorka i liderka. W sposób naturalny zaznaczyła tu swój własny styl i osobowość, celebrując przeciwstawne emocje – anielski spokój i bojową determinację, do których to nawiązuje tytuł płyty, a Terri Lyne Carrington określiła styl gry Fuller jako typowo męski, z właściwą mu ekspresją i agresją. Z Carrington występowała już w Polsce (Bielska Zadymka Jazzowa, Głogowskie Spotkania Jazzowe), natomiast z własnym trio zagra u nas po raz pierwszy. Na wiosnę nagrywa swój czwarty autorski album, niezmiennie dla Mack Avenue.

Tomasz Chyła Quintet to trójmiejski zespół działający na jazzowej scenie od roku 2013. Laureat Grand Prix Międzynarodowego Festiwalu Jazz Juniors 2016. Liderem formacji jest skrzypek – Tomasz Chyła. On również odpowiada za większość kompozycji i aranżacji utworów. Muzycy z Tomasz Chyła Quintet redefiniują pojęcie mainstreamowego jazzu, nadając mu szlachetny, bardzo szczery i często romantyczny charakter. Współczesne utwory oparte na nieśmiertelnej jazzowej formule, lekkość wykonawcza i interpretacyjna świeżość, to cechy charakterystyczne tego nieszablonowego kwintetu.

CO? – 53. Jazz nad Odrą: Take Sax / Tia Fuller Trio / Tomasz Chyła Quintet
KTO? – Take Sax:Gary Smulyan, Piotr Baron, Radovan Tariska, Michał Miśkiewicz, Maciej Adamczak, Piotr Wyleżoł:  Tia Fuller, Mimi Jones, Mark Whitefield Jr. / Tia Fuller Trio / Tomasz Chyła Quintet: Tomasz Chyła, Piotr Chęcki, Szymon Burnos, Krzysztof Słomkowski, Sławek Koryzno
GDZIE? – Imprat, Wrocław
KIEDY? – 27/04/2017, 19:00/23:00
BILETY? – Take Sax / Tia Fuller Trio - 300 zł / 100 zł / 80 zł 60 zł  / Tomasz Chyła Quintet - wstęp wolny