Jazz nad Odrą: Leszek Możdżer & NSI Quartet / Marius Neset Quartet / Leszka Możdżera & Gwilym Simcock / Kuba Płużek Quartet

Zdjęcie: 
Miejsce: 
Impart, Wrocław
Data: 
18.04.2015
Godzina: 
18:00 / 22:30

18-ty kwietnia będzie dla festiwalu Jazz nad Odrą wyjątkowo intensywny. Rozpocznie go występ laureatów Grand Prix 51. konkursu Jazz nad Odrą. Jako kolejny na scenie pojawi się Leszek Możdżer, Dyrektor Artystyczny festiwalu. Wspólnie z NSI Quartet, ubiegłorocznym laureatem konkursu, wystąpi w sali teatralnej Impartu.  Po nich na scenę wyjdzie Marius Neset Quartet. Ostatnim koncertem dnia w sali teatralnej będzie wspólny występ Leszka Możdżera i Gwilyma Simcocka. Na zakończenie wieczoru w sali kameralnej wystąpi Kuba Płużek Quartet.

Leszek Możdżer, Dyrektor Artystyczny 51 Festiwalu Jazz nad Odrą, to jeden z najwybitniejszych polskich muzyków jazzowych. Pianista światowej klasy, odważny eksplorator i oryginalny twórca, wyróżniający się własnym językiem muzycznym.

NSI Quartet Laureat Grand Prix ubiegłorocznego, 50. Festiwalu Jazz nad Odrą, NSI to krakowski kwartet założony przez młodych ale już utytułowanych muzyków. Muzyka zespołu pokazuje nam jak duża siła tkwi w akustycznym jazzie. Oryginalność kompozycji, świetne brzmienie i dojrzałość to tylko niektóre atuty kwartetu. W ich grze możemy usłyszeć zarówno szacunek dla tradycji, jak i nowoczesne spojrzenie na muzykę.

Marius Neset urodził się w 1985 roku w rodzinnym mieście Edwarda Griega – Bergen, portowym, norweskim mieście, w którym odbywa się słynny Nattjazz Festival. W 2004 roku Neset zdobył tam nagrodę Talent Roku. Był zakochany w jazzie, ale dorastał słuchając różnorodnej muzyki, od zespołów tzw. „Bergen fali”, post-rocka, aż do klasyki, w tym wielkiego norweskiego kompozytora Edwarda Griega.

Jego muzyka wpisuje się w tradycję jazzową, którą rozciąga się pomiędzy twórczością Michaela Breckera, Chrisa Pottera i Jana Garbarka. Nagrywa regularnie dla prestiżowej niemieckiej wytwórni ACT, a debiutancki album przygotował wraz z Trondheim Jazz Orchestra.

Gwilym Simcock jest wschodzącą gwiazdą brytyjskiej pianistyki i utalentowanym kompozytorem. Porusza się bez wysiłku pomiędzy jazzem i muzyką klasyczną, a jego muzyka była opisywana jako wciągająca, ekscytująca, często nieoczekiwana, melodycznie fascynująca, niezwykle złożona ale jeszcze dostępna, a przede wszystkim "cudownie optymistyczna". Dużym echem odbił się koncert duetu Gwilym Simcock & Leszek Możdżer w czasie londyńskiego Steinway Festival 2014. Było to pierwsze spotkanie obu związanych z wytwórnią ACT pianistów.

Kuba Płużek jest artystą młodym, piekielnie zdolnym i – paradoksalnie – niezwykle doświadczonym. W ocenie wielu jazzmanów i fanów jazzu to jeden z bardziej utalentowanych i twórczych instrumentalistów na polskiej scenie muzycznej. Potwierdzeniem jego silnej pozycji jest współpraca z takimi znakomitościami, jak chociażby Janusz Muniak, Zbigniew Namysłowski i Nigel Kennedy.

CO? - Leszek Możdżer & NSI Quartet / Marius Neset Quartet / Leszka Możdżera & Gwilym Simcock / Kuba Płużek Quartet
KTO? - Leszek Możdżer / NSI Quartet: Cyprian Baszyński, Bartek Prucnal, Dawid Fortuna, Maksymilian Mucha / Marius Neset Quartet: Marius Neset, Jim Hart, Joshua Blackmore, Petter Eldh  /  Gwilym Simcock / Kuba Płużek Quartet: Kuba Płużek, Dawid Fortuna, Max Mucha, Marek Pospieszalski
GDZIE? - Sala teatralna Impart / Sala kameralna Impart, Wrocław
KIEDY? - 18/04/2015, 18:00 / 22:30
BILETY? - 180 zł - 150 zł - 125 zł / 40 zł - 30 zł