Jazz nad Odrą: Kei Akagi Quartet / The Mike Moreno Quartet / Trylobity Group

Zdjęcie: 
Miejsce: 
Centrum Sztuki Impart, Wrocław
Data: 
28.04.2018
Godzina: 
19:00/23:00

28 kwietnia, w ramach 54. edycji festiwalu Jazz nad Odrą, w sali teatralnej wrocławskiego centrum kultury Impart usłyszymy Kei Akagi Quartet, po którym na scenie pojawi The Mike Moreno Quartet. Trzecim koncertem wieczoru będzie występ Trylobity Group, który odbędzie się w sali kameralnej.

Kei Akagi – amerykański pianista, japońskiego pochodzenia. Znany z solowej twórczości, a także współpracy z Milesem Davisem, z którym grał w latach 1989-1991. W roli lidera nagrał czternaście albumów, które promował dając koncerty na całym świecie. Współtworzył zespoły takich gwiazd jak Al DiMeola, Jean-Luc Ponty, Allan Holdsworth czy Airto Moreira. Nagrywał lub dzielił scenę z legendami jazzu pokroju Rona Cartera, Freddiego Hubbarda, czy Toma Harrella.

Projekt, który zaprezentuje podczas festiwalu, porusza kwestię łączenia dwóch światów, w których dorastał. Pianista czerpiący od czterdziestu lat z bogactwa jazzu, stara się połączyć z nim dziedzictwo muzyczne kraju z jakiego pochodzi. Ciekawym elementem instrumentarium kwartetu będzie japoński flet shakuhachi, na którym zagra Kojiro Umezaki.

Kei Akagi urodził się w Japonii, jednak wczesne dzieciństwo spędził w Stanach Zjednoczonych, by w wieku dwunastu lat powrócić do kraju kwitnącej wiśni. W Tokio studiował filozofię i kompozycję. Powrócił do Ameryki by zdobyć doktorat z filozofii na uniwersytecie kalifornijskim w Santa Barbara, jednak w wieku 25 lat zdecydował poświęcić się karierze muzycznej. Obecnie mieszka na Zachodnim Wybrzeżu USA, gdzie wykłada teorię i historię jazzu na University of California.

Mike Moreno wymieniany jest wśród najciekawszych gitarzystów współczesnego jazzu. Muzyk ma w fonograficznym dorobku pięć autorskich płyt, dzięki którym poza oryginalnymi improwizacjami doceniono także jego wyjątkowy zmysł kompozytorski. Moreno jest również niezwykle zapracowanym sidemanem, zarówno w warunkach studyjnych, jak i koncertowych. Amerykański gitarzysta nie zamyka się tylko na muzykę jazzową, współpracując też z artystami ze sceny popowej (Bilal, Q-Tip), co zaowocowało trzema nominacjami do nagrody Grammy za albumy z jego udziałem. To jednak muzyce jazzowej poświęcił większość swojej kariery zdobywając wiernych słuchaczy, uznanie środowiska muzycznego i entuzjastyczne recenzje od krytyków z całego świata.

Zaraz po ukończeniu prestiżowego liceum artystycznego w rodzinnym Houston (wśród absolwentów m.in. Jason Moran, Eric Harland, czy Beyoncé) przeniósł się do Nowego Jorku. Już w trakcie studiów na New School University aktywnie włączył się w środowisko muzyczne stolicy jazzu. Szybko zyskał status wschodzącej gwiazdy i zaproszenia do wspólnej gry zarówno od utytułowanych muzyków (m.in. Terence Blanchard, Wynton Marsalis, Ravi Coltrane, Kenny Garrett), jak i rówieśników o rewelacyjnej pozycji na światowym rynku (m.in. Lizz Wright, Kendrick Scott, Marcus Strickland, Robert Glasper). Mike Moreno łączy w swojej grze imponującą technikę z wyjątkową muzykalnością.

Trio Trylobity Group, w którego skład wchodzą: saksofonista altowy Sławek Dudar, znany z dokonań autorskiego kwartetu (albumy „Brand New World” i „Inside City”), saksofonista barytonowy i tenorowy Janusz Brych – doświadczony instrumentalista i długoletni wykładowca Akademii Muzycznej we Wrocławiu, a także wszechstronny perkusista Mateusz Maniak, który równie swobodnie co w jazzie, odnajduje się w muzyce klasycznej. Artystyczne drogi muzyków, którzy byli związani z Wrocławiem w różnych momentach swoich karier krzyżują się właśnie w Trylobity Group. Brak instrumentu harmonicznego w wypadku tej formacji nie jest deficytem, a przepustką do wolności saksofonistów.

W zeszłym roku grupa wydała pierwszy album zatytułowany „Burning Stones”, który obrazuje siłę zespołu. Płyta jest zapisem stosunkowo krótkiej sesji nagraniowej, co tylko rozbudza ciekawość słuchacza. Nietypowe instrumentarium zaowocowało świeżością i kreatywnymi rozwiązaniami. Wśród siedmiu kompozycji – autorstwa Brycha i Dudara – trio demonstruje całą paletę dźwiękowych barw. Jest energetycznie, transowo i lirycznie zależnie od tego jaki utwór brzmi z naszych głośników. To odróżnia formację od obecnie faworyzowanych trendów w składach złożonych z dwóch saksofonistów i perkusisty, które w ostatnich latach popularyzują na przykład nowojorscy Moon Hooch czy krakowscy 3 Kings. Trylobity Group to propozycja bardziej wyważona i zróżnicowana, prezentująca repertuar dla fanów nieszablonowych rozwiązań, jednocześnie dający chwilę oddechu między żywiołowymi popisami instrumentalistów.

CO? – 54. Jazz nad Odrą: Kei Akagi Quartet / The Mike Moreno Quartet / Trylobity Group
KTO? – Kei Akagi Quartet: Kei Akagi, Kojiro Umezaki, Darek Oleszkiewicz, Tamaya Honda / The Mike Moreno Quartet: Mike Moreno, Shai Maestro, Matthew Brewer, Christian Euman / Trylobity Group: Janusz Brych, Sławek Dudar, Mateusz Maniak
GDZIE? – Centrum Sztuki Impart, Wrocław
KIEDY? – 28/04/2018, 19:00 / 23:00
BILETY? –  Kei Akagi Quartet / The Mike Moreno Quartet: 250 PLN / 130 PLN / 110 PLN / 90 PLN / Trylobity Group: 20 PLN