Jazz nad Odrą: Kamil Piotrowicz Sextet / Coltrane's Sound / Tomasz Wendt Trio & Atom String Quartet

Zdjęcie: 
Miejsce: 
Imprat, Wrocław
Data: 
26.04.2017
Godzina: 
19:00 / 23:00

26-go kwietnia startuje 53. Jazz nad Odrą. We wrocałwskim Imparcie usłyszymy Kamil Piotrowicz Sextet, po którym na scenę wyjdzie Ravi Coltrane z projektem Coltrane's Sound.  Tego samego wieczoru premierę będzie miał wspólny projekt Tomasz Wendt Trio i Atom String Quartet.

Kamil Piotrowicz, wyróżniający się pianista i kompozytor młodego pokolenia, otworzy wraz ze swoim zespołem 53. edycję Jazzu nad Odrą. Grupa, wzbogacona o saksofon altowy Kuby Więcka oraz doświadczoną sekcję rytmiczną (Andrzej Święs i Krzysztof Szmańda), wykonuje autorskie kompozycje łączące elementy jazzu, muzyki współczesnej, folkloru polskiego oraz minimalizmu. Płyta „Popular Music” została doceniona m.in. przez JazzPRESS oraz JazzSoul.pl i uznane przez recenzentów za album roku 2016. Album został też nominowany do tegorocznych Fryderyków w kategorii polska płyta jazzowa roku. Piotrowicz jest laureatem konkursów wielu festiwali jazzowych, m.in.: Jazzu Nad Odrą (Nagroda Indywidualna za Kompozycję), Krokus Jazz Festiwalu (Grand Prix), Blue Note Jazz Competition (Grand Prix) oraz Ogólnopolskiego Przeglądu Zespołów Jazzowych i Bluesowych w Gdyni (Grand Prix).

Darek „Oles” Oleszkiewicz zaczynał swoją karierę we Wrocławiu, a po sukcesach na konkursach jazzowych grał w zespołach Namysłowskiego i Ptaszyna Wróblewskiego. W 1988 roku wyjechał na studia do Los Angeles. Jest członkiem Wydziału Jazzu na Uniwersytecie Kalifornijskim w Irvine. W USA wziął udział w realizacji ponad 100 albumów. Dzięki Oleszkiewiczowi na festiwalu pojawiło się wielu znakomitych artystów amerykańskich, dla których jest wymarzonym partnerem. Spotykamy sie na Jazzie nad Odrą specjalnie po to, aby uczcić zbliżającą się, 50-tą rocznicę śmierci Johna Coltrane’a – jednego z najważniejszych muzyków w historii jazzu. W programie znajdą się kompozycje Johna Coltrane’a z albumu Coltrane’s Sound – mówi Oleszkiewicz. Ravi, syn Johna, jest moim dawnym kolegą ze studiów w California Institute of the Arts. Razem zaczynaliśmy tam pod koniec lat 80-tych, studiując m.in. u Charlie Hadena i Jamesa Newtona. Później też, po ukończeniu studiów, współpracowaliśmy wielokrotnie w różnych formacjach. Miałem zaszczyt poznać rodzinę Coltrane. Nagrywałem też w studio i grałem koncerty z matka Raviego: Alice Coltrane oraz z jego bratem Oranem i siostrą Michelle – dodaje. Ravi Coltrane zagrał na otwarciu uroczystości wręczenia nagród Grammy, 12 lutego, a nominowana do Grammy płyta In Movement (ECM) nagrana z Jackiem DeJohnettem i Matthew Garrisonem zaliczana jest przez krytyków do najlepszych jazzowych albumów, jakie ukazały się na świecie w 2016 roku.

Behind the Strings - premiera projektu, w którym Tomasz Wendt Trio i Atom String Quartet łączą swoją wiedzę wynikającą z przeróżnych doświadczeń muzycznych, miłości do jazzu, fascynacji rytmem i melodią oraz otwartością na współczesne wpływy. Powstał w wyniku zderzenia się dwóch na pozór różnych światów muzycznych – tria jazzowego oraz klasycznego w swoim składzie, ale nowocześnie zaaranżowanego kwartetu smyczkowego. Behind the Strings charakteryzuje różnorodny repertuar oraz niezwykle melodyjne podejście do improwizacji solowych. Niemal każdy z utworów na płycie jest dedykowany osobie ważnej w życiu Tomasza Wendta. Lider projektu (syn znakomitego saksofonisty Adama), absolwent wrocławskiej Akademii Muzycznej, jest laureatem Grand Prix 49. JnO. ATOM STRING QUARTET, uznany przez czytelników magazynu Jazz Forum za najlepszy polski jazzowy Zespół Akustyczny, to laureat Grand Prix Melomani (Łódź 2015) i zwycięzca konkursu Bielskiej Zadymki Jazzowej (2011). Do jednego z koncertów ASQ dołączył spontanicznie na sopranie Branford Marsalis. Współpraca z ASQ to marzenie wielu polskich jazzmanów.

CO? – 53. Jazz nad Odrą: Kamil Piotrowicz Sextet / Coltrane's Sound / Tomasz Wendt Trio & Atom String Quartet
KTO? – Kamil Piotrowicz Sextet: Kuba Więcek, Piotr Chęcki, Emil Miszk, Kamil Piotrowicz, Andrzej Święs, Krzysztof Szmańda / Coltrane's Sound: Ravi Coltrane, Dariusz Oleszkiewicz, Piotr Wojtasik, Eric Reed, Willie Jones III / Tomasz Wendt: Tomasz Wendt, Grzegorz Piasecki, Wojciech Buliński / Atom String Quartet: Dawid Lubowicz, Mateusz Smoczyński, Michał Zaborski, Krzysztof Lenczowski
GDZIE? – Imprat, Wrocław
KIEDY? – 26/04/2017, 19:00/23:00
BILETY? – Kamil Piotrowicz Sextet / Coltrane's Sound/  - 300 zł / 100 zł / 80 zł 60 zł  / Tomasz Wendt Trio & Atom String Quartet - wstęp wolny