Jazz nad Odrą: EABS / Yellowjackets / Dan Tepfer Trio

Zdjęcie: 
Miejsce: 
Centrum Sztuki Impart, Wrocław
Data: 
27.04.2018
Godzina: 
19:00/23:00

Grupy EABS i Yellowjackets wystąpia 27 kwietnia, w sali teatralnej wrocławskiego centrum kultury Impart, w ramach 54. edycja festiwalu Jazz nad Odrą. Także tego wieczoru, w sali kameralnej, pojawi się Dan Tepfer Trio.

Septet z Wrocławia, który w znacznym stopniu przewartościował układ sił na młodej scenie jazzowej w Polsce. Album „Repetitions (Letters to Krzysztof Komeda)” pozwolił osiągnąć duży rozgłos i prestiżowe nagrody grupie, której przewodzi Marek Pędziwiatr – pianista, wokalista i producent. O ile muzyczny hołd dla Krzysztofa Komedy, wydawał się obowiązkiem każdego polskiego pokolenia jazzowego, to przepracowanie twórczości legendarnego kompozytora w mieszance stylistycznej złożonej z hip hopu, R&B, funku i soulu dla wielu okazało się zaskoczeniem roku, a także pozwoliło formacji dotrzeć do szerszej publiczności. W 2017 roku EABS otrzymało „Mateusza” (nagrodę przyznawaną przez Program III Polskiego Radia) w kategorii „Wydarzenie jazzowe”, w podsumowującej ubiegły rok ankiecie krytyków magazynu „Jazz Forum” zajęli pierwsze miejsce w kategoriach „Nowa Nadzieja” oraz „Zespół Elektryczny”, zaś lider nominowany był do „Paszportów Polityki”.

EABS jako pierwsi wyznaczyli w Polsce kierunek, który Robert Glasper wskazał w Stanach Zjednoczonych na początku bieżącej dekady. Jednak inspiracje wrocławskich artystów sięgają głębiej, o czym sami mówią otwarcie. Dzięki takim albumom, jak debiut septetu, muzyczne horyzonty się poszerzają. Współcześnie kolaż gatunków służy do łączenia środowisk i wymiany branżowych doświadczeń. Tak jak Ahmad Jamal był inspiracją dla producentów pokroju J Dilli, tak EABS udowadnia, że Komeda może być twórczo interpretowany, a nie tylko odtwarzany jako archiwalne dobro narodowe. Muzycy w swoim repertuarze wykonują kompozycje z lat 1962-1967, ale nie przemilczają wpływów, którymi nasiąknęli w latach swojej młodości.

Amerykański zespół jest ewenementem na jazzowym rynku. Yellowjackets, to grupa istniejąca od blisko czterdziestu lat, mająca na koncie prawie trzydzieści pozycji fonograficznych i miliony fanów na całym świecie, co pozwala bez cienia wątpliwości nazwać formację legendarną. Mimo zmieniającego się składu nadal główną oś twórczości stanowi pełna energii muzyka fusion z niezliczoną ilością około-jazzowych inspiracji. Yellowjackets postanowili rozwijać stylistykę jazz-rocka, choć dekada lat osiemdziesiątych sugerowała powrót do jazzu akustycznego, nie przeszkodziło to zespołowi w zdobyciu dwóch statuetek Grammy (oraz trzynastu nominacji!) i osiągnięciu milionowych nakładów płyt – jak w przypadku kultowego krążka „Shades”.

Opasła dyskografia nie oddaje jednak atmosfery na koncertach, z których słyną Yellowjackets. Przemyślane kompozycje, perfekcyjni instrumentaliści i niepodrabialne brzmienie kwartetu, którego filarami są Russell Ferrante i Bob Mintzer powoduje, że kolejne dokonania nie tracą na aktualności. We Wrocławiu kwartet zaprezentuje materiał z ostatniego albumu zatytułowanego „Cohearence”.

Dan Tepfer to artysta dysponujący unikalną wyobraźnią muzyczną i prezentujący niepodrabialną pianistykę. Na różnych etapach swojej kariery rozwijał język improwizacji konsekwentnie starając się zacierać granice między jazzem, a muzyką klasyczną. Absolwent New England Conservatory of Music w Bostonie, gdzie ukończył klasę fortepianu jazzowego pod opieką Danilo Péreza. W 2005 roku zgodnie z sugestiami otrzymanymi od swojego pedagoga, przeniósł się do Nowego Jorku. W tym samym roku zadebiutował na rynku fonograficznym płytą „Before the Storm” i nawiązał wiele nowych muzycznych kontaktów – występując z takimi ikonami jak Steve Lacy, Paul Motian, czy Bob Brookmeyer.

Przełomowym w dotychczasowej karierze Tepfera był album „Goldberg Variations / Variations” – jedno z najciekawszych nagrań pianistycznych jakie ukazały się w 2011 roku. Dzięki tej płycie muzyk zdobył szerszy rozgłos i trzykrotnie z rzędu (2011-2013) wygrywał w ankietach magazynu „DownBeat” w kategorii „Nowa Nadzieja”. Do dziś wydał osiem autorskich krążków, umacniając swoją pozycję na rynku międzynarodowym. Dotychczasowe muzyczne dokonania charakteryzują pianistę jako mistrza małych składów. Zarówno występy solo (pierwsze miejsce i nagroda publiczności w prestiżowym Solo Piano Competition na Montreux Jazz Festival w 2006 roku), w duetach (przykładem może być rewelacyjna współpraca z Lee Konitzem), czy w trio (choćby zeszłoroczny, wyborny album „Eleven Cages” nagrany z Thomasem Morganem i Natem Woodem) dowodzą, że ograniczenie składu tylko pobudza kreatywność Tepfera.

CO? – 54. Jazz nad Odrą: EABS / Yellowjackets / Dan Tepfer Trio
KTO? – EABS: Marek Pędziwiatr, Marcin Rak, Vojto Monteur, Paweł Stachowiak, Spisek Jednego, Olaf Węgier, Jakub Kurek / Yellowjackets: Russell Ferrante, Bob Mintzer, Will Kennedy, Dane Alderson / Dan Tepfer Trio: Dan Tepfer, Michał Barański, Arthur Hnatek
GDZIE? – Centrum Sztuki Impart, Wrocław
KIEDY? – 27/04/2018, 19:00 / 23:00
BILETY? –  EABS / Yellowjackets : 250 PLN / 130 PLN / 110 PLN / 90 PLN /  Dan Tepfer Trio: 20 PLN