Jazz nad Odrą: The Bad Plus / Dave Liebman Expansions / Artur Dutkiewicz Trio

Zdjęcie: 
Miejsce: 
Impart, Wrocław
Data: 
16.04.2015
Godzina: 
19:00 / 22:30

16-go kwietnia, w sali teatralnej Impartu wystąpi The Bad Plus z materiałem z płyty Science Fiction Ornette’a Colemana. Po nich na scenie pojawi się Dave Liebman Expansions. O 22:30 w sali kameralnej odbędzie się drugie wydarzenie wieczoru - koncert tria Artura Dutkiewicza, na którym usłyszymy materiał z albumu "Prana".

The Bad Plus tworzy trzech wyśmienitych muzyków – klasycznie wykształcony pianista Ethan Iverson, jazzowy kontrabasista Reid Anderson i perkusista David King. Zaczęli grać razem już w roku 1989, a pierwszy album jako The Bad Plus (Fresh Sound) nagrali w 2000 roku. Dzisiaj mają na koncie trzynaście płyt, z których najnowsza (Inevitable Western) ukazała się we wrześniu 2014 r.

The Bad Plus od lat sprawiają niemały kłopot krytykom i jazzowym purystom. Muzyka zespołu łączy w sobie elementy nowoczesnego, awangardowego jazzu z  wpływami rockowymi i popowymi. Nie ma dla nich żadnych świętości i pewnie dlatego z równą swadą, fantazją
oraz humorem interpretują utwory klasyków (np. Igora Strawińskiego) i jazzowych tuzów (takich jak Ella Fitzgerald, Ornette Colleman, Paul Motian). Na różnych swoich płytach zespół nagrywał także własne wersje utworów wykonawców rockowych: Nirvany, Aphex Twin , Blondie, Rush , Tears for Fears, Pink Floyd,  Pixies, Neila Younga, Davida Bowiego, Yes i Black Sabbath. We Wrocławiu The Bad Plus zaprezentują swoją interpretację materiału z historycznej płyty Science Fiction Ornette’a Colemana.

David Liebman urodził się w 1946 roku w Brooklynie w Nowym Jorku. Po ukończeniu nowojorskiego Uniwersytetu (z dyplomem z American History), całkowicie poświęcił się muzyce jazzowej. Zaczynał w zespole Ten Wheel Drive (jednym z pierwszych jazzowych zespołów fusion). Po roku został saksofonistą i flecistą w zespole perkusisty Elvina Jonesa. Po kolejnych dwóch latach zatrudnił go już sam Miles Davis, z którym nagrał trzy płyty. Po wielkim światowym tournee z Chickiem Coreą w 1977 roku, założył własną formację David Liebman Quintet, gdzie jako sidemani grali m.in. John Scofield i Kenny Kirkland.

W swojej karierze, która trwa od niemal 50 lat, grał z największymi gwiazdami jazzu, m.in. Mc Coy Tynerem, Johnem McLaughlinem, Davem Hollandem, Jackiem DeJohnett, Patem Methenym, Billy Hartem, Cecilem McBee. Nagrywał też z polskimi muzykami: Jarkiem Śmietaną (Autumn Suite) i Piotrem Wojtasikiem (Hope).

„Prana” to w sanskrycie – najstarszym języku świata – siła i energia życia, przejawiająca się jako entuzjazm, radość i kreatywność. „Prana” Artura Dutkiewicza ma moc uzdrawiającą, nastawia pozytywnie do świata, niesie radość życia i inspiruje do działania. By wywołać fale pozytywnych emocji wystarczy dziesięć minut z tej płyty i nasza wrażliwość. Życiodajna energia zyskała postać jazzowego tria.

Artur Dutkiewicz, jeden z najwybitniejszych polskich pianistów jazzowych to absolwent Wydziału Jazzu Akademii Muzycznej w Katowicach. Jest laureatem wielu konkursów i festiwali m.in. Jazzu nad Odrą, Festiwalu Pianistów Jazzowych w Kaliszu, Konkursu Improwizacji Jazzowej w Katowicach oraz finalistą „Thelonious Monk International Competition” w Waszyngtonie. Jako pierwszy polski muzyk jazzowy miał swój recital na targach MIDEM w Cannes (w 1988). W latach 80. występował również na scenie nowatorskiego „Teatru Instrumentalnego” Ryszarda Gwalberta Miśka zarówno jako aktor, jak i muzyk, współtworząc muzykę do spektakli „Proces” Kafki i „Taniec Lokatora”. Obecnie prowadzi własne trio oraz występuje solo.

CO? - The Bad Plus / Dave Liebman Expansions/ Artur Dutkiewicz Trio
KTO? - The Bad Plus: Reid Anderson, Dave King, Ethan Iverson & Tim Berne, Sam Newsome, Ron Miles / Dave Liebman Expansions: Dave Liebman, Matt Vashilishan, Bobby Avey, Tony Marino, Alex Ritz / Artur Dutkiewicz Trio: Artur Dutkiewicz, Michał Barański, Łukasz Żyta
GDZIE? - Sala teatralna Impart / Sala kameralna Impart, Wrocław
KIEDY? - 16/04/2015, 19:00 / 22:30
BILETY? - 120 zł - 100 zł - 80 zł / 40 zł - 30 zł