Jazz nad Odrą: Światowy Dzień Jazzu

Zdjęcie: 
Miejsce: 
Hala Stulecia, Wrocław
Data: 
30.04.2016
Godzina: 
18:00

30-ty kwietnia w jednocześnie ostatni dzień 52. edycji festiwalu Jazz nad Odrą oraz Światowy Dzień Jazzu. Z licznych wydarzeń przygotowanych przez organizatorów wymienić można m.in wyspółny wystę Leszka Mozdżera i Tomasza Stańko czy koncert Urszuli Dudzuak. Tego dnia Wrocław stanie się jazzową stolicą Polski.

Sylwetek Leszka Mozdżera i Tomasza Stańko nie trzeba nikomu przybliżać. Obu muzyków doskonale zna każdy miłośnik jazzu w Polsce. Obaj są też dyrektorami artystycznymi festiwali: Tomasz w Jazzowej Jesieni w Bielsku Białym, a Leszek Jazzu nad Odrą. Tego dnia na scenie towarzyszyć im będą Zohar Fresco, Vitold Rek oraz Tadeusz Sudnik.

Grand Orchestre  ArmorigenE to praktycznie mała orkiestra symfoniczna złożona ze smyczków, instrumentów dętych drewnianych, dętych blaszanych i bębnów. Stojący na skrzyżowaniu kultury popularnej i muzyki współczesnej projekt „Rapsodie Barbare”, to dzieło wyrafinowane, ale łatwe w odbiorze i przyciągające szeroką publiczność.

Zespół Grand Orchestre ArmorigenE zachęcony pozytywnym przyjęciem przez zawodowców i publiczność, wytycza własną ścieżkę wybrukowaną kreatywnością, mistrzostwem, bliskością artystów, różnorodnością instrumentów i tonów, wirtuozerią, improwizacją i orkiestracją.Projekt tworzony przez niezwykłe osobowości to pozytywna, radosna i dynamiczna muzyczna alternatywa.

Urszula Dudziak - wokalistek, z talentem i dorobkiem wykraczającymi daleko poza granice naszego kraju. Dzieliła scenę m.in. z Bobbym McFerrinem, Herbie Hancockiem i Stingiem. Zmusiła filipińską armię do tańca (Papaya), a swoich wiernych fanów zadziwiła szczerością autobiografii „Wyśpiewam wam wszystko”.  Wciąż zachwyca nas swoim oryginalnym śpiewem – wydana przed rokiem płyta „Wszystko gra” to Urszula Dudziak jaką znamy i kochamy: jazzowy wulkan radości i energii. Niezwykła osobowość, z jeszcze bardziej niezwykłą historią, niecodzienną skalą głosu, swobodą i perfekcją intonacji oraz oryginalną techniką wokalną, które pozwoliły Jej zyskać opinię artystki niezwykle oryginalnej i kreatywnej. Każdy z koncertów to spotkanie z pełnymi humoru, dystansu do świata i siebie samej historiami, spotkanie z muzyką, która zawojowała świat, i wreszcie spotkanie z samą Urszulą Dudziak.  19 lutego 2016 Urszula Dudziak została uhonorowana przez UNESCO tytułem "Artysta dla Pokoju". w uznaniu za jej wkład w promocję praw kobiet, różnorodności kulturowej i edukacji na świecie 

Wiecznie ewoluujący i zmieniający się berliński kolektyw Jazzanova przeszedł drogę od wczesnych sampli i programowanych produkcji z lat 90. do śpiewania, pisania i wykonywania na żywo muzyki od początku 2009 roku. W ciągu 5 lat Jazzanova Live feat. Paul Randolph zagrała ponad 150 koncertów na całym świecie, w tym na festiwalach, takich jak, między innymi Melt!, Flow, Capetown Jazz, Java Jazz, North Sea Jazz. Producenci Stefan Leisering i Axel Reinemer z powodzeniem włączyli remiksy i projekty  DJ-skie do koncertów na żywo. Ten, kto miał okazję zobaczyć ich występ wie, jak magiczne jest to przeżycie. Są niezrównani w przenoszeniu bogactwa i subtelności swoich produkcji na scenę.

Postać niemieckiego kompozytora, Nilsa Frahma (1982)  to kolejny już przykład współczesnego muzyka ze sceny elektronicznej, który swoją twórczość wesprzeć może solidnym wykształceniem, zyskanym w czasach młodości. Nauka gry na fortepianie  pozwoliła mu zapoznać się głębiej ze światem muzyki klasycznej, odkryć dźwięki i kompozycyjne rozwiązania, dzięki którym jest dziś w stanie przekazać słuchaczom prawdziwą głębię swojej osobowości. Choć początki jego wydawniczej działalności sięgają już roku 2005 dopiero pochodzące z 2009 Wintermusik i The Bells pozwoliły Nilsowi zaistnieć w środowisku. Wydane dwa lata później Felt otworzyło etap trwającej do dziś współpracy z wytwórnią Erased Tapes Records (sam jest właścicielem niemieckiego Durton Studio), a Frahm stopniowo zyskiwał opinię nieszablonowego, kreatywnie improwizującego muzyka.
Dziś dyskografię Frahma zamyka album Spaces, wydany w roku 2013, zawierający sporą dawkę prawdziwie emocjonalnego ambientu, docenioną przez krytyków na całym świecie.

 

CO? – 52. Jazz nad Odrą: Michel Aumont et le Grand Orchestre ArmorigenE / Urszula Dudziak / Tomasz Stańko / Leszek Możdżer / Zohar Fresco / Vitold Rek / Tadeusz Sudnik / Jazzanova & Paul Randolph / Nonkeen & Nils Frahm
KTO? – Michel Aumont et le Grand Orchestre ArmorigenE: Michel Aumont, Laurent Genty, Dominique Le Bozec, Matthieu Letournel, Marc Anthony, Gurvan Liard, Gabriel Faure / Urszula Dudziak / Tomasz Stańko / Leszek Możdżer / Zohar Fresco / Vitold Rek / Tadeusz Sudnik / Jazzanova & Paul Randolph / Nils Frahm, Nonkeen: Sebastian Singwaldi, Frederic Gmeiner 
GDZIE? – Hala Stulecia, Wrocław
KIEDY? – 30/04/2016, 18:00