Jazz na Starówce: Antonio Serrano Flame&Co Quartet

Zdjęcie: 
Miejsce: 
Rynek Starego Miasta, Warszawa
Data: 
27.08.2016
Godzina: 
19:00

27-go sierpnia, na Rynku Starego Miasta, w Warszawie, na zakończenie tegorocznej edycji festiwalu Jazz na Starówce wystąpi Antonio Serrano Flame&Co Quartet.

Antonio Serrano (Madryt, 1974). Edukację muzyczną rozpoczął jako siedmiolatek pod okiem ojca. Uczył się gry na pianinie, skrzypcach i perkusji w konserwatoriach w Alicante i Madrycie, które ukończył ze świetnymi ocenami. Doskonalił grę na harmonijce jako podopieczny Larry'ego Adlera w Londynie. Perfekcyjna technika gry pozwoliła na pracę w najrozmaitszych kontekstach muzycznych: od muzyki klasycznej przez jazz, flamenco, tangu aż do popu. Mając trzynaście lat zadebiutował na arenie międzynarodowej w duecie z Larrym Adlerem w Paryżu. Ten koncert był początkiem wieloletniej współpracy dwójki harmonijkarzy, i w znacznym stopniu pomógł Serranowi rozwinąć jego – już wtedy obiecującą – karierę. Adler stał się mentorem Serrana i wielokrotnie razem koncertowali. Współpracował z wielkimi artystami jak : Barbara Hendricks, Placido Domingo; orkiestrami symfonicznymi z całej Europy, Wyntonem Marsalisem, Lou Bennetem, czy gwiazdami takimi jak m.in. Toots Thielemans, Vincente Amigo, Clarles Benavent czy wreszcie – 10 lat współpracy z Paco de Lucíą.

Pracował przy powstaniu ścieżki filmowej do Drżącego ciała Pedra Almodóvara. Jako pedagog pracował w wielu europejskich konserwatoriach, gdzie prowadził zajęcia z improwizacji muzycznej oraz w Berklee College of Music, gdzie nauczał flamenco. Wykładał też na Uniwersytecie Chartumskim (Sudan). Wydał setki płyt, jego dyskografia jako lidera grupy liczy jedenaście albumów.

Zawrotna kariera Serrana zaowocowała szeregiem wyróżnień, m.in. Masters of Mediterranean Music w kategorii jazz flamenco przyznaną mu przez Berklee Mediterranean Music Institute w 2014 roku za niezwykły wkład w rozwój tego gatunku oraz statuetką Latin Grammy ufundowaną przez Latin Academy of Recording Arts&Sciences, którą zdobył w 2015 roku za udział w nagraniu albumu Entre 20 Aguas: A la música de Paco de Lucía.

W swoim najnowszym projekcie z udziałem wielkich hiszpańskich muzyków jazzowych, Serrano stara się pokazać nowe oblicze jazz flamenco. Podczas koncertu zagrane zostaną tematy Antonio Serrano, Paco de Lucii oraz Raya Heredii twórcy tzw. nowego flamenco. Album Flame&Co (jazz flamenco) ma ukazać się jesienią 2016. Flame&co to pierwszy album jazzu flamenco, w którym główną rolę odgrywa harmonijka.

CO? – 22. Jazz na Starówce: Antonio Serrano Flame&Co Quartet
KTO? – Antonio Serrano, Antonio Sanchez, Yelsy Heredia, Jose Manuel Ruiz Motos ”Bandolero”
GDZIE? – Rynek Starego Miasta, Warszawa
KIEDY? – 27/08/2016, 19:00
BILETY? – wstęp wolny