Jazz Juniors: Bartosz Dworak Quartet / Zbigniew Namysłowski Quintet

Zdjęcie: 
Miejsce: 
CK Rotunda, Kraków
Data: 
05.12.2014
Godzina: 
19:00

5-go grudnia, w krakowskim CK Rotunda, na rozpoczęcie festiwalu Jazz Juniors, wystąpią Bartosz Dworak Quartet oraz Zbigniew Namysłowski Quintet.

Bartosz Dworak Quartet - zespół założony w 2010 r. w Katowicach, przez Bartosza Dworaka, który stoi na jego czele. Narodziny kwartetu miały miejsce na katowickiej Akademii Muzycznej, gdzie muzycy, za wyjątkiem braci - Bartosza i Jakuba, spotkali się po raz pierwszy. Głównym założeniem bandu jest w pełni akustyczne brzmienie, oraz synteza tradycji z nowoczesnością. W repertuarze grupy zawierają się głównie kompozycje autorskie, w których usłyszeć można subtelne wpływy różnych gatunków muzycznych. Zespół sięga także po standardy jazzowe prezentując je we własnych aranżacjach. Członkowie kwartetu mają na swoim koncie indywidualne nagrody na krajowych oraz zagranicznych konkursach.

Zbigniew Namysłowski - urodzony 9.9.1939 w Warszawie. Naukę gry na fortepianie, a później na wiolonczeli pobierał w szkołach muzycznych Krakowa i Warszawy. I właśnie wiolonczela była pierwszym instrumentem, na którym wystartował jako jazzman. Było to w 1957 r. w Klubie Studenckim Hybrydy i później na Festiwalu Muzyki Jazzowej w Sopocie. Początkowo fascynował go jazz tradycyjny a puzon (wiolonczela poszła w odstawkę) był instrumentem, na którym grał w znanych polskich zespołach dixielandowych. Był liderem Modern Dixielanders.

Potem odkrył jazz nowoczesny i rozpoczął karierę saksofonisty. Liczne koncerty na festiwalach i trasach we wszystkich krajach Europy, oraz, USA w 1962, 1978, 1987 Kanada, Indie, Australia, Nowa Zelandia, Izrael 1992 and 2002, Kuba, Meksyk 1989 i 1999, Brazylia, Kuwait,Szwecja, Austria w 2002Israel, oraz South Africa 2003.

Około 30 płyt autorskich. Wiele z nich wydanych za granicą. W Anglii "Lola" - pierwsza polska płyta wydana poza granicami kraju, "Song Of The Pterodactil" ze słynnym Tonym Williamsem (Miles Davis Quintet) na bębnach, we Włoszech "1,2,3,4...", w Niemczech "Jasmin Lady", "Live In Balver Hoehle", w USA "Namyslovski" i "Air Condition".
Płyty takie jak "Winobranie", "Kuyaviak Goes Funky", stały się w Polsce super przebojami jazzowymi, oraz zostały uznane Płytami Wszechczasów w Polskim jazzie.

Jest kompozytorem wielu utworów inspirowanych folklorem. "Piątawka", "Siódmawka", "Zabłąkana Owiecka", "1.2.3.4...", "W to Mi Graj", "Bop-Berek", to niektóre z nich. Z najbardziej znanych kompozycji to: "Der Schmalz Tango", "Jasmin Lady", "Double Trouble Blues", "Western Ballad", "Quiet Afternoon", "Sprzedaj mnie Wiatrowi"

CO? –  Jazz Juniors: Bartosz Dworak Quartet / Zbigniew Namysłowski Quintet
KTO? – Bartosz Dworak, Jakub Dworak, Szymon Madej, Piotr Matusik / Grzegorz Grzyb, Sławomir Jaskułke, Jacek Namysłowski, Zbigniew Namysłowski, Andrzej Święs
GDZIE? – CK Rotunda, Kraków
KIEDY? – 05/12/2014, 19:00