Jazz Janter: Colin Stetson / Rudresh Mahanthappa Gamak & Rez Abbasi

Zdjęcie: 
Miejsce: 
Sala Suwnicowa Klubu Żak, Gdańsk
Data: 
07.11.2014
Godzina: 
20:00

7-go listopada w Sali Suwnicowej Klubu Żak w Gdańsku w ramach Festiwalu Jazz Jantar wystąpi Colin Stetson Solo oraz Rudresh Mahanthappa Gamak & Rez Abbasi.

Określany mianem "wizjonera saksofonu" muzyk poprzednią częścią serii "Judges" trafił na listy najważniejszych albumów roku 2011. Stetson osiągnął poziom arcymistrzowski w grze na saksofonie basowym. Dzięki użyciu rozlicznych technik - począwszy od oddechu permanentnego, przez wykorzystanie rozlicznych możliwości perkusyjnych tego oryginalnego instrumentu po wokalizy - bez wykorzystywania elektroniki i jakichkolwiek dodatkowych efektów stworzył swój własny, unikalny język.

New History Warfare Vol. 3: To See More Light zapowiadana jest jako ostatnia część solowego projektu Stetsona. Znów opowieść powstała na żywo, zbudowana z "pierwszych tejków" każdej z "piosenek", nagrana przy użyciu bogatej palety mikrofonów. Całość, podobnie jak w poprzednich odcinkach zmiksował znany producent muzyki elektronicznej i elektroakustycznej Ben Frost. Tym razem na krążku usłyszymy dograny w czterech utworach głos Justina Vernona znanego szerzej jako Bon Iver. Wśród kompozycji Stetsona znalazł się jeden utwór innego autora: "What Are They Doing In Heaven Today" - teksańskiego czarnoskórego pieśniarza, tworzącego w pierwszej połowie XX wieku - Washingtona Phillipsa.

Colin Stetson zagrał na saksofonach altowym, tenorowym i basowym. Obok solowej trylogii Stetson współpracuje na co dzień z takimi artystami jak Tom Waits czy Laurie Anderson, Bon Iver czy Arcade Fire. Taka popowa kariera nie stanęła saksofoniście na drodze do gry z guru muzyki kreatywnej - Anthonym Braxtonem. Pod koniec ubiegłego roku nakładem norweskiej oficyny Rune Gramofon ukazał się album "Stones" - koncertowy duet Stetsona z Matsem Gustafssonem.

Rudresh Mahanthappa to wielokrotny zwycięzca międzynarodowego plebiscytu krytyków muzycznych magazynu Down Beat (między innymi w 2009 roku w kategoriach: „wschodząca gwiazda - muzyk jazzowy” oraz  „wschodząca gwiazda - saksofon altowy”, w 2013 roku w kategorii saksofonu altowego) jest zaliczany do najbardziej nowatorskich muzyków i kompozytorów jazzowych swojego pokolenia. Jako muzyk jest liderem lub współtworzy osiem zespołów, które cieszą się dużym uznaniem krytyków. Jego płyta Kinsmen, z legendą saksofonu, Kadrim Gopalnathem (2008) została uznana za jedną z najważniejszych płyt roku 2008 przez ponad 20 niezależnych źródeł między innymi: „The New York Times”, NPR, BBC, „Boston Globe”, state.com, „JazzTimes” czy „The Village Voice”, a Codebook, płyta wydana w 2006 roku była jednym z najważniejszych albumów jazzowych 2006 roku w ocenie „The Village Voice”, „JazzTimes” i „The Denver Post”.

Jako saksofonista Mahanthappa zyskał międzynarodowe uznanie regularnie występując na festiwalach jazzowych i w klubach na całym świecie. Rudresh Mahanthappa mieszka obecnie w Nowym Jorku, gdzie jest uznawany za ważny i wpływowy głos w świecie muzyki jazzowej. Na Festiwalu Jazz Jantar 2011 Rudresha Mahanthappę wystąpił w podwójnej roli: w duecie z pianistą Vijayem Iyerem oraz z zespołem Mauger.

CO? – Colin Stetson Solo / Rudresh Mahanthappa Gamak & Rez Abbasi
KTO? – Colin Stetson, Rez Abassi, Rich Brown, Rudresh Mahanthappa, Dan Weiss
GDZIE? – Sala Suwnicowa Klubu Żak, Gdańsk
KIEDY? – 07/11/2014, 20:00
BILETY? – 35 zł - ulgowy / 50 zł - z Kartą do Kultury / 70 zł - karnet jednodniowy / 190 zł - karnet na cały festiwal, przy zwrocie karnetu na Jazz Jantar 2013 za 200 zł