Jazz Jantar: Vibe Quartet / Marek Napiórkowski WAW-NYC

Zdjęcie: 
Miejsce: 
Klub Żak, Gdańsk
Data: 
11.11.2018
Godzina: 
19:00

Vibe Quartet oraz Marek Napiórkowski wystapia 11 listopada, w klubie Żak, w ramach 21. festiwalu Jazz Jantar.

Powstały w 2016 roku w Katowicach ze wspólnej inicjatywy adeptów Instytutu Jazzu tamtejszej Akademii Muzycznej oraz studentów Akademii krakowskiej Vibe Quartet gra silnie ugruntowaną w tradycji głównego nurtu współczesną muzykę jazzową. Jak sami deklarują, inspiracje czerpią z wielu źródeł – środowiska, historii i otaczającego ich świata. Grając zarówno autorskie kompozycje jak i własne aranżacje jazzowych standardów, a klasyczne jazzowe zestawienie fortepian – kontrabas – perkusja jest tu rozbudowane o dźwięk wibrafonu. Zespół jest laureatem kilku ważnych nagród w kraju i poza jego granicami, wśród których wymienić można Grand Prix na Krokus Jazz Festival (Jelenia Góra 2017), zwycięstwo w konkursie Sibiu Jazz Festiwal (Rumunia 2017), II nagrodę na Hitch on Music Exchange Jazz Juniors (Kraków 2017) czy dotarcie do finał konkursu organizowanego w ramach wrocławskiego Jazzu nad Odrą we Wrocławiu. Vibe Quartet aktywnie działa na jazzowej scenie, biorąc udział w licznych festiwalach w Polsce i za granicą. Na 2018 rok zapowiadany jest debiutancki album zespołu, który zostanie wydany przez Polskie Radio S.A. w Warszawie.

Marek Napiórkowski, gitarzysta jazzowy (powtórzmy to głośno: jazz-o-wy!) i nie występujący w żadnym z popularnych zespołów bigbitowych, jest już marką rozpoznawalną przez tzw. zwykłego słuchacza. Gra swoją muzykę (…). I powiedziałbym, że „WAW-NYC” jest jego dziełem życia, gdyby nie to, że w zasadzie można to powiedzieć o jego każdym poprzednim albumie - bo każdy był przemyślany i na określonym etapie świetnie się rozwijającej kariery po prostu ważny. (…)

Napiórkowski ma swój własny, rozpoznawalny sound, wywodzący się, powiedzmy, że szkoły „scofieldowskiej” (kiedy gra na gitarze elektrycznej) i „metheny'owskiej” (gdy sięga po gitarę akustyczną). Ale - co chyba ważniejsze, bo przecież każdy ma jakichś mistrzów, a Napiórkowski, rocznik niemal gierkowski, od kogoś za młodu musiał się uczyć - stał się jednym z najwybitniejszych w Polsce kompozytorów jazzowych. Rozumie, jak ważna jest równowaga między wyrafinowanym, ale jednak wpadającym w ucho tematem, długością i wewnętrzną dramaturgią poszczególnych improwizacji, formą całego utworu. Gitarzysta trudną sztukę pisania na (w tym wypadku) kwartet solistów posiadł i na „WAW-NYC” w pełni wykorzystał.

CO? – Jazz Jantar 2018: Vibe Quartet / Marek Napiórkowski WAW-NYC
KTO? – Vibe Quartet: Michał Puchowski, Franciszek Raczkowski, Mateusz Szewczyk, Max Olszewski  /  Marek Napiórkowski: Marek Napiórkowski, Manuel Valera, Andrzej Święs, Clarence Penn
GDZIE? – Klub Żak, Gdańsk
KIEDY? – 11/11/2018, 19:00