Jazz Jantar: Tomasz Stańko New York Quartet

Zdjęcie: 
Miejsce: 
Klub Żak, Gdańsk
Data: 
08.05.2015
Godzina: 
20:00

Sławne miasto, sławny trębacz i sławna poetka - z tych trzech składników mogło powstać na wskroś patetyczne i trudne w odbiorze dzieło, ale Tomasz Stańko New York Quartet oraz "Wisława" (dotąd jedyny album projektu) to przedsięwzięcia doskonale wyważone, eksponujące punkty wspólne pomiędzy jazzem a poezją. 8-go maja grupa wystąpi w Klubie Żak.

Związek ten najlepiej tłumaczy sam Stańko: z Wisławą Szymborską łączy mnie coś szczególnego. Czuję się członkiem popkultury i wydaje mi się, że ona też była dobrze w niej osadzona, głównie poprzez tę swoją prostotę, a z drugiej strony metafizyczność. A to jest bardzo bliskie mojemu postrzeganiu życia i świata. Ich twórczość w sposób bezpośredni spotkała się dwukrotnie. Po raz ostatni w 2009 roku, kiedy trąbka wybrzmiała jako swoisty komentarz do recytowanych podczas spotkania autorskiego wierszy. Z tych krótkich przerywników powstała bardziej złożona koncepcja, której rezultatem jest trwające sto minut wydawnictwo.

Założenie zespołu w Nowym Jorku to nie przypadek. Największa metropolia na świecie stała się w ostatnich latach drugim domem Tomasza Stańki, a przyciągnęły go tutaj wciąż żywe i ewoluujące echa historii jazzu. Miejsca, w których tworzyli oraz występowali między innymi Charlie Parker i Miles Davies potrafią wyzwolić inspiracje, jakich nie można odczuć w żadnym innym mieście. Z czasem trębacz odkrył jednak znacznie więcej, nasiąknął specyficzną atmosferą lokalnej sceny i dzięki świeżemu powiewowi zdecydował się na stworzenie nowej muzyki, choć wciąż zawierającej immanentne elementy jego stylu.

Polski muzyk zaprosił do współpracy wybitne postacie - pochodzącego z Kuby pianistę Davida Virellesa oraz doświadczonego perkusistę Geralda Cleavera (nagrywał z między innymi Matthew Shippem oraz Craigiem Tabornem). W znanym z Wisławy składzie zaszła jedna zmiana - Thomasa Morgana zastąpił Reuben Rogers, basista współpracujący w przeszłości z Joshuą Redmanem czy Charlesem Lloydem. W tym składzie doświadczony lider wyruszył na poszukiwanie nowej, przede wszystkim nastrojowej muzyki.

CO? - Tomasz Stańko New York Quartet
KTO? - Tomasz Stańko, David Virelles, Reuben Rogers, Gerald Cleaver
GDZIE? - Klub Żak, Gdańsk
KIEDY? - 08/05/2015, 20:00
BILETY?:
13 zł - I pula / 23 zł - II pula - zniżka na Kartę Dużej Rodziny 
25 zł - I pula / 35 zł - II pula - zniżka dla studentów, uczniów, seniorów
35 zł - I pula / 45 zł- II pula - zniżka na Kartę do Kultury
60 zł - I pula /  80 zł - II pula