Jazz Jantar: The Thing With Five Eyes / Pulverize The Sound

Zdjęcie: 
Miejsce: 
Klub Żak, Gdańsk
Data: 
14.11.2018
Godzina: 
19:00

14 listopada festiwal Jazz Jantar i klub Żak gościć będą grupę The Thing With Five Eyes oraz trio Pulverize The Sound.

Jason Köhnen to prominentna postać w belgijskim światku muzycznym. Od ponad dwudziestu lat tworzy ekstremalną elektroniczną muzykę pod pseudonimem Bong-Ra, wymyślił także przedziwne połączenie metalu i elektroniki znane jako Servants of the Apocalyptic Goat Rave, ale co najistotniejsze, to właśnie w jego głowie narodził się koncept darkjazzu - gatunku przyciągającego coraz szerszą publikę. Jego septetem, The Kilimanjaro Darkjazz Ensemble zachwycały się tak różnorodne media, jak skoncentrowane wokół muzyki klubowej Resident Advisor, metalowe No Clean Singing czy zahaczający o wszelakie odmiany alternatywy Popmatters.

W tym ostatnim o The Kilimanjaro Darkjazz Ensemble można było przeczytać: "To inteligentna i dopracowana muzyka, pełna delikatnych form i westchnień, całkowicie monumentalna, a jednocześnie subtelna, istniejąca gdzieś pomiędzy żywą, intuicyjną improwizacją a najdoskonalszymi planami szalonych naukowców. Eksperymentalna muzyka rzadko potrafi równie konsekwentnie wciągać". Żywot grupy dobiegł jednak końca w 2014 roku, co nie było dla Köhnena łatwym doświadczeniem. To on skomponował większość materiału The Kilimanjaro Darkjazz Ensemble oraz jego alter ego - The Mount Fuji Doomjazz Corporation - i był z nimi mocno związany. Na bazie tych emocji powołał więc nowe przedsięwzięcie - The Thing With Five Eyes.

Pulverize the Sound to trio stworzone przez intensywnie współpracującą, płodną i hybrydową scenę eksperymentatorów z Nowego Jorku. Trębacz Peter Evans (Zebulon, Peter Evans Quintet, ex Mostly Other People Do The Killing), basista Tim Dahl (Unnatural Ways, Barker Trio, Lydia Lunch Retrovirus) oraz perkusista Mike Pride (Drummer’s Corpse, From Bacteria to Boys, The Spanish Donkey) jako muzycy o bezkomporomisowym, oryginalnym podejściu do kompozycji i improwizacji współpracowali z różnymi zespołami z ogromnej różnorodności „scen”, zawsze kończąc w miejscu gatunku trudnego do zdefiniowania. Wspólnie członkowie Pulverize the Sound współpracowali z Lydią Lunch, Evanem Parkerem, Frankiem Lowe, Mary Halvorson, Archie Shepp, Craigiem Tabornem, Weaselem Walterem, Johnem Zornem czy też Mickiem Barrem. Ich autorska muzyka to gęste, precyzyjnie wykonane i zaaranżowane przez całą trójkę kompozycje zawierające ściany hałasu, wyciszenia, improwizacje oraz repetytywne loopy, choć muzycy niczym się nie ograniczają, wskutek czego ich propozycja skutecznie wymyka się ścisłej kategoryzacji, a Pulverize The Sound udało się wytworzyć zindywidualizowaną estetykę odległą nawet od tego, czym poszczególni członkowie grupy zajmują się na co dzień.

CO? – Jazz Jantar 2018: The Thing With Five Eyes / Pulverize The Sound
KTO? – The Thing With Five Eyes: Jason Köhnen, Mohammed Antar, Jean Christophe Bournine, Dimitry Globa / Pulverize The Sound: Peter Evans, Tim Dahl, Mike Pride
GDZIE? – Klub Żak, Gdańsk
KIEDY? – 14/11/2018, 19:00