Jazz Jantar: Snowpoet / Greg Fox Quadrinity

Zdjęcie: 
Miejsce: 
Klub Żak, Gdańsk
Data: 
15.11.2018
Godzina: 
19:00

Grupa Snowpoet pojawi się 15 listopada, w klubie Żak, w ramach festiwalu Jazz Jantar. Drugim koncertem wieczoru będzie występ grupy Greg Fox Quadrinity.

Londyńskie muzyczno-poetyckie przedsięwzięcie, na czele którego stoi duet stworzony przez wokalistkę Lauren Kinsella i multiinstrumentalistę Chrisa Hysona. Inspirują ich jednocześnie Björk, Sylvia Plath, Joni Mitchell, Tom Waits i John Cage, a w swoim podejściu do jazzu szukają połączeń z szerzej pojmowaną muzyką alternatywną. W efekcie stali się obiektem zainteresowania nie tylko prasy gatunkowej, rockowy serwis Louder Than War napisał o ich debiutanckim albumie: "Co sprawia, że są tak wyjątkowi? Prawdopodobnie miłość i tkliwość, pieczołowita dbałość o szczegóły i fascynacja połączona z doskonałością. Proza miesza się z poezją, kiedy czysty, nieskazitelny głos Kinselli szepce i z uczuciem otacza tę delikatną muzykę". Serwis London Jazz News podkreśla z kolei emocjonalny charakter scenicznych występów Snowpoet: "Każda sekunda koncertu jest pięknie przemyślanym, ostrożnie skonstruowanym spokojem, który trzyma wszystko w ryzach".

Drugi album zespołu ukazał się w tym roku nakładem Edition Records. Roger Farbey z All About Jazz zauważył: "Thought You Knew oferuje zapadający w pamięć zbiór utworów, które płynnie przekraczają granice folku, jazz i muzyki popularnej, a w dodatku są nasycone subtelną poetyckością". Festiwal Jazz Jantar będzie pierwszą okazją dla Snowpoet, by zaprezentować się przed polską publicznością.

Na „The Gradual Progression”, drugim albumie wydanym pod własnym nazwiskiem Greg Fox na podstawie w postaci matematycznie złożonego, nieoczywistego perkusyjnego rytmu rozwija eksperymentalną, elektroakustyczną przestrzeń. Przy pomocy tzw. Sensory Percussion, urządzenia umożliwiającego wbudowanie i odtwarzanie sampli jednocześnie z uderzeniami w membrany perkusyjnych bębnów tworzy muzykę w której uduchowiona swoboda znana z nagrań Pharoah Sandersa czy Dona Cherry’ego zestawiona jest z wirtuozerską precyzją i energią polirytmicznego grania perkusji. Kilkuwarstwowa struktura skonstruowana z rytmu, elektronicznych płaszczyzn i elementów ambientu a także pojawiające się plamy elektronicznych dźwięków, sample oraz przetworzone jazzowe frazy nadają muzyce Grega Foxa charakteru eksploracji wielopoziomowej przestrzeni, którą można odbierać w sposób porównywalny do obserwacji dzieł powstałych przy pomocy techniki action painting.

CO? – Jazz Jantar 2018: Snowpoet / Greg Fox Quadrinity
KTO? – Snowpoet: Chris Hyson, Josh Arcoleo, Nick Costley-White, Matt Robinson, Dave Hamblett  / Greg Fox Quadrinitye: Maria Grand, Justin Frye, Greg Fox
GDZIE? – Klub Żak, Gdańsk
KIEDY? – 16/11/2018, 19:00