Jazz Jantar: Pokusa / Maciej Obara Quartet

Zdjęcie: 
Miejsce: 
Klub Żak, Gdańsk
Data: 
16.03.2018
Godzina: 
20:00

W ramach zimowej edycji tegorocznego festiwalu Jazz Jantar, 16 marca, w klubie Żak, wystąpi trio Pokusa, po którym na scenie pojawi się Maciej Obara Quartet.

Trio Pokusa pierwszy występ w klubie Żak zaliczyło cztery lata temu, później - w 2016 - pojawiło się ponownie z premierą debiutanckiego albumu „Zero”, do którego wydania Festiwal Jazz Jantar przyczynił się jako partner. Natan Kryszk, Tymon Bryndal i Teo Olter nie ustają w działaniu – postępując konsekwentnie, ale i z właściwym sobie luzem i dezynwolturą, zdołali umościć się w środowisku młodej warszawskiej sceny alternatywnej, do niedawna skupionej wokół nieistniejącej już Klubojadalni „Eufemia”. Bez kompleksów rozpychają się także poza stolicą: grają razem i osobno, solo i w zespołach. Tworzą własne tria (Retarders3: Kryszk/Cirocki/Kasperek), duety (Nietakt: Olter/Żurowski) - w towarzystwie coraz to nowych muzyków improwizują w klubach i galeriach w całym kraju. Najważniejszym ich składem pozostaje jednak Pokusa, w której dają upust brotzmannowsko-gustaffsonowskiej ekspresji, wzorowanej na awangardowym i punk-jazzowym graniu grup w rodzaju The Thing czy Fire!.

Jak sami piszą, często najtrafniejszym określeniem muzyki którą grają jest "mięso". Ciało organiczne, zmienne, surowe, obrzydliwe, śliskie ale też ponętne, atrakcyjne, witalne, miękkie i wilgotne. Koncerty są właśnie takim impulsywnym improwizowanym polowaniem i poszukiwaniem tego cielska, tej polędwicy, skóry z gęsiny. Pokusa pozostaje zawsze niezaspokojona - i dobrze.

Odrębny dialekt muzyczny, niepohamowany liryzm i godny zaufania styl gry to bodaj najważniejsze cechy charakteryzujące Macieja Obarę” – takimi słowami rozpoczyna recenzję najnowszego albumu kwartetu polskiego saksofonisty Karl Ackermann w portalu AllAboutJazz.com. Wydawnictwem „Unloved” Obara, bez wątpienia jeden z czołowych alcistów rodzimej sceny, otwiera nowy rozdział działalności swego autorskiego bandu. Choć skład grupy pozostał ten sam, z jej nazwy usunięto słowo „International”, a wykute latami wspólnej pracy brzmienie jest – według słów samego lidera – lepsze niż kiedykolwiek. Właśnie ono - po latach starań ze strony Obary - ostatecznie przekonało legendarnego szefa wytwórni ECM Manfreda Eichera do wydania albumu „Unloved”, sygnowanego przez Maciej Obara Quartet. Tym samym saksofonista stał się trzecim (po Tomaszu Stańce i Marcinie Wasilewskim) polskim artystą, który nagrał autorski album dla tej najbardziej bodaj liczącej się wytwórni jazzowej w Europie.

W Maciej Obara Quartet poza liderem niezmiennie grają: Dominik Wania na fortepianie oraz dwóch doświadczonych muzyków norweskich: kontrabasista Ole Morten Vågan i perkusista Gard Nilssen. „Udało mi się zebrać w kwartecie takich muzyków, których gra idealnie się ze sobą łączy. Z jednej strony jest świetna pianistyka Dominika, która ma w sobie wirtuozerię i nie całkiem typowy dla jazzu język. Z drugiej – jest skandynawska sekcja, mocno improwizująca, bardzo silne osobowości z wieloma muzycznymi doświadczeniami, spontaniczni i nieprzewidywalni.” – mówił o swoim zespole Obara na łamach jazzarium.pl. Razem tworzą wysokiej próby współczesny jazz, a  wirtuozeria poszczególnych członków niczego nie traci w kolektywnym graniu. Słychać w nim wpływy amerykańskie i europejskie, a także wyraźne echa inspiracji klasyką jazzu polskiego  – utwór tytułowy najnowszego albumu to stosunkowo mało ograna kompozycja Krzysztofa Komedy napisana na potrzeby filmu Janusza Nasfetera „Niekochana”.

O ile poprzednie albumy kwartet nagrywał właśnie live, „Unloved”, jako pierwszy zarejestrowany w warunkach studyjnych – produkowany przez samego Manfreda Eichera - odkrywa nowy wymiar charakterystycznego brzmienia grupy. „Dzięki niemu odkryłem pokłady liryzmu i subtelności w grze kwartetu, których nie potrafiłem nigdy tak wyeksponować i postrzegam to jako wielką zaletę. Trzy koncerty live, które wydaliśmy, powstały w całkowicie odmiennych warunkach. Inne elementy miały wtedy znaczenie. Natomiast na Unloved wnieśliśmy wiele ważnych, nowych aspektów muzycznych, których nigdy wcześniej nie udało się tak uchwycić.” – opowiada saksofonista. Zważywszy na wysokie pozycje, jakie w polskich i zagranicznych branżowych podsumowaniach 2017 roku zajmuje zarówno płyta jak i sami muzycy („korona” w ankiecie krytyków Jazz Forum – zwycięstwa w kategoriach: akustyczny zespół roku, muzyk roku i saksofon altowy – Maciej Obara, pianista roku - Dominik Wania oraz „Unloved” jako album roku, ponadto 4. miejsce w zbiorczym rankingu albumów roku według autorów polish-jazz bloga, wyróżnienie na liście Johna Kellmana w AllAboutJazz.com) wygląda na to, że Maciej Obara znalazł się na jeszcze wyższym niż dotąd poziomie – i jest to jedynie pierwszy krok w drodze do dalszych sukcesów.

CO? – 21. Jazz Jantar: Pokusa / Maciej Obara Quartet
KTO? – Pokusa: Tymon Bryndal, Natan Kryszk, Teo Olter / Maciej Obara Quartet: Maciej Obara, Dominik Wania, Ole Morten Vågan, Gard Nilssen
GDZIE? – Klub Żak, Gdańsk
KIEDY? – 16/03/2018, 20:00