Jazz Jantar: Piotr Lemańczyk & Cezary Paciorek / Lotto

Zdjęcie: 
Data: 
14.03.2018
Godzina: 
20:00

14 marca, w ramach tegorocznej edycji festiwalu Jazz Jantar, w gdańskim klubie Żak, wystąpi duet Piotr Lemańczyk i Cezary Paciorek. Po nich na scenie pojawi się grupa Lotto.

„Wytwórnia DUX od czasu do czasu proponuje również płyty z repertuarem jazzowym. "Duology" to dzieło dwóch znakomitych instrumentalistów:  akordeonisty Cezarego Paciorka i czołowego polskiego kontrabasisty Piotra Lemańczyka. Program albumu to przeplatające się z sobą kompozycje obu muzyków, inspirowane nie tylko współczesnym jazzem, ale też polską muzyką ludową, latynoamerykańskim folklorem i muzyką klasyczną. Ta bardzo kameralna, lecz pełna uniesień i często nieposkromionej energii muzyka jest przykładem ogromnego potencjału tkwiącego w połączeniu brzmień, na pozór odległych od siebie instrumentów jakimi są akordeon i kontrabas.

Obaj instrumentaliści są mistrzami swych instrumentów, dysponując od lat wypracowaną techniką i sposobem ekspresji. Mimo iż wielokrotnie mieli okazję wspólnie muzykować w ramach rozmaitych projektów, tak naprawdę dopiero ten album jest ich pierwszym prawdziwie wspólnym dziełem. Przygotowane z myślą o tym projekcie kompozycje, zdają się określać ich wspólny muzyczny mianownik. Artyści świetnie wzajemnie reagują i uzupełniają się, konfrontując swe muzyczne doświadczenia z formułą duetu opartego na stuprocentowym porozumieniu i zaufaniu. (…)

Całkiem niedawno nakładem wytwórni ACT ukazała się cała seria płyt wydanych pod wspólnym tytułem "Duo Art" prezentujących często dość zaskakujące instrumentalne duety. Album "Duology" świetnie wpisuje się w tę konwencję.” (Robert Ratajczak / longplayrecenzje.blox.pl)

Lotto to zespół założony pod koniec 2012 roku, skupiający trzy kreatywne umysły współczesnej muzyki. Razem eksplorują granice takich rodzajów muzyki jak improv, country, noise, minimalizm, tworząc muzykę hipnotyczną i wzruszającą jednocześnie. Zadebiutowali płytą "Ask the Dust" w 2014 roku, a wydana dwa lata później minimalistyczna, złożona z dwóch powtarzalnych utworów "Elite Feline" zdominowała większość rankingów podsumowujących 2016 rok. Między innymi została uznana za płytę roku w plebiscycie Gazety Wyborczej. Jak się jednak okazuje, grana w perfekcyjnym skupieniu muzyka o tak prostej strukturze może się okazać wyjątkowo wciągającym doświadczeniem. Niekoniecznie skomplikowane formy pochłaniają najmocniej, co przypomina najnowszy album tria "VV", na którym zespół lewituje od noisowego rozedrgania po repetycje bliskie minimal techno, grając pierwotnie i mięsiście, zwarcie prowadząc narracje przez całą płytę.

CO? – 21. Jazz Jantar: Piotr Lemańczyk & Cezary Paciorek / Lotto
KTO? – Piotr Lemańczyk, Cezary Paciorek / Lotto: Mike Majkowski, Łukasz Rychlicki, Paweł Szpura
GDZIE? – Klub Żak, Gdańsk
KIEDY? – 14/03/2018, 20:00